„Jezik, pismo i pjesma naših starih“ u Ravnim Kotarima

U vremenu od utorka 22. do srijede 23. travnja 2025. godine u Zemuniku (Osnovna škola Zemunik), Polači (Osnovna škola „Franko Lisica“), Benkovcu (Gradska knjižnica Benkovac) i Obrovcu (Osnovna škola Obrovac), u povodu obilježavanja Dana hrvatske knjige i Dana Zadarske županije i održana je književna manifestacija „Jezik, pismo i pjesma naših starih“. Manifestacija je održana u organizaciji Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, Udruge 3000 godine Za dar, te Matice hrvatske Šopron (Mađarska) i Panonski institut Pinkovac (Güttenbach, Austrija).

Sudionici ovogodišnjih književnih događanja bili su dr. Franjo Pajrić (Koljnof,  Mađarska), dr. sc. Robert Hajszan Panonski (Pinkovac, Austrija), Dario Tikulin, izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, Ante Tičić i Alojz Pavlović.

Tradicionalni Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug, koji organizira Udruga 3000 godina Za dar i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, u suradnji sa Zadarskom županijom, kao pokroviteljem i sponzorom, vremenom je prerastao u međunarodni znanstveni kolokvij, koji  se bavi izučavanjem problematike razvoja književnosti u Zadru i na zadarskom području koje pokriva današnja Zadarska županija. U dosadašnjem radu Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug okupio je više hrvatskih i inozemnih znanstvenika, povjesničara književnosti i filologa, te samih književnika koji su svojim izlaganjima osvijetlili bogatu književnu baštinu zadarskoga kraja, od samih početaka pisane riječi na ovom prostoru do danas, te ukazali na bitnost suvremenih književnih pojava.

Ovogodišnji program „Jezik, pismo i pjesma naših starih“ odvijao se kroz susrete, predavanja, promocije i radionice u osnovnim školama na prostoru Zadarske županije. Dr. Franjo Pajrić i Dario Tikulin, s učenicima petog i šestog razreda održali su radionicu o pisanju i grafičkom oblikovanju starih pisama hrvatske glagoljice i panonskog klinastog pisma zvanog rovaš. Hrvatski književnici istodobno su s djecom održali književne matineje na dijalektu, te krasnoslovili dio svog opusa napisanog na dijalektu. Osim dijalektalnih književnih radova s učenicima su se interpretirala i autorska književna djela s temom povijesti i baštine Zadarske županije.

Književno-znanstveni kolokvij, konačno, urodit će plodom u obliku zbornika Zadarski književni krug. Do sada je tiskano pet zbornika koji su prikazani na manifestacijama u sklopu Dana Zadarske županije, a ovih su dana i izloženi u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u povodu 125. godišnjice Društva hrvatskih književnika koja se poklapa s Danima Zadarske županije.

Zaključno se može kazati kako su temelji književno-znanstvenoga kolokvija Zadarski književni krug čvrsto postavljeni te kako se iz godine u godinu nadograđuju sve boljim i ljepšim sadržajem, a na što su pozvane i povezane sve udruge i institucije Zadra i Zadarske županije koje se bave književnom djelatnošću.