Jadranskih sirena zov: Antologija hrvatskih književnica u Dalmaciji od 18. stoljeća do danas
- Priredile: Hrvojka Mihanović-Salopek i Gordana Laco
- Uredila: Gordana Laco
- Naslov: Jadranskih sirena zov: Antologija hrvatskih književnica u Dalmaciji od 18. stoljeća do danas
- ISBN: 978-953-278-412-1
- Opseg: 487 str.
- Uvez: Tvrdi
- Format: 15 x 23 cm
- Godina: Prosinac, 2024.
- Cijena: 35,00 EUR
- Biblioteka: Društvo hrvatskih književnika, Ogranak Split
- Suizdavači: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Ogranak Matice hrvatske u Podstrani
Jadranskih sirena zov (antologija hrvatskog pjesništva književnica iz područja Dalmacije), prir. dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek (književni dio) i prof. dr. sc. Gordana Laco (jezični dio) DHK Ogranak Split; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Ogranak Matice hrvatske u Podstrani; Split – Zagreb, 2024./2025.
U knjizi Jadranskih sirena zov priređen je po prvi put reprezentativan izbor iz pjesništva hrvatskih književnica s područja Dalmacije od 18. stoljeća do današnjih dana. Posebna važnost pridata je sljedećoj činjenici: u vrijeme kad žene u cijelom svijetu nemaju javnu, već uglavnom obiteljsku ulogu, u hrvatskoj književnosti imamo sačuvane rukopise, pa i rijetka tiskana izdanja književnica iz 18. st. (kao npr. Franica Bizanti Arnerić, Marija Bettera Dimitrović, Lukrecija Bogašinović, Anica Bošković, Vica Tulić i dr.) Žensko pismo javlja se i u 19. st. od preporodne imotske pjesnikinje Ane Vrdoljak, Ane Vidović, do gotovo nepoznatih autorica – Olge Ivezić Lozančić i Ane Marije Marović i dr. Nakon tih uglavnom nepoznatih antologijskih odabira koji su rezultat književnopovijesnog arhivskog istraživanja, najopsežniji dio antologije posvećen je istaknutim književnicama 20. i 21. stoljeća, kako onima koje predstavljaju književni kanon (npr. Vesna Parun, Božena Begović, Ivanka Vujčić Laszowski, Vesna Krmpotić, Andriana Škunca, Ljerka Car Matutinović, Gordana Benić, Anka Petričević /Marija od Presv. Srca, Dunja Kalilić, Stanislava Adamić i dr.), ali i brojnim suvremenim stvarateljicama, od kojih značajan broj pjesnikinja čine članice najstarije hrvatske književne udruge – Društva hrvatskih književnika, te Društva hrvatskih pisaca, Ogranaka Matice hrvatske, kao i manje poznatim pjesnikinjama koje su stvarale i živjele povučeno, te njihovo djelo nije zadobilo zasluženu književnu recepciju.
Antologija posebnu pozornost usmjerava prema pjesničkom promišljanju mediteranskog pejzaža i načina života vezanog uz podneblje Jadrana, da bi se dobio odraz života Dalmacije u doživljavanju i refleksiji ženskih umjetnica, a u najnovije vrijeme i najširi spektar tematike koji pokazuje emancipacijski prodor ženskih umjetnica u svekoliku suvremenu problematiku. Pored toga, antologija je uključila pjesnička ostvarenja na čakavskom dijalektu, štokavskoj ikavici, kao i na hrvatskom štokavskom jezičnom standardu, što svjedoči jezično bogatstvo pjesničkog povijesnog i suvremenog stvaranja u Dalmaciji. Svaka pjesnikinja je pored antologijskog odabira iz poezije usporedo predstavljena i stručnom biobibliografskom bilješkom. Pojedini rijetki arhaizmi i dijalektalni izrazi su u tumaču objašnjeni inačicama iz suvremenog hrvatskog jezičnog standarda. Navedenim književnopovijesnim pregledom se po prvi put predstavlja i razmatra doprinos ženskog stvaralaštva u književnom životu dalmatinskog podneblja, što je do sada nepoznata i nedostatno obrađena, a vrlo važna tema hrvatske književne i općenito kulturne scene.
Antologijski odabir priredile su: dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek, predsjednica DHK, znanstvena savjetnica HAZU i prof. dr. sc. Gordana Laco, izvanredna profesorica Filozofskog fakulteta u Splitu, predsjednica Splitsko-dalmatinskog ogranka DHK. Prirediteljice su antologiju popratile i znanstvenim predgovorima: dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek je svoj povijesno-kritički rad napisala s naglaskom prema književnopovijesnim karakteristikama pojedinih stilskih perioda i individualnim oblikotvorno-estetskim obilježjima pjesništva, a prof. dr. sc. Gordana Laco u svom radu pruža analizu i zaključke o jezičnim i povijesno-jezičnim karakteristikama u pjesmama.
Navedena antologija predstavlja važno izdanje ne samo za ljubitelje književne riječi, već i za studente kroatistike i kroatologije.
Naručite ovo izdanje:
Izdanje: Hrvojka Mihanović-Salopek i Gordana Laco: „Jadranskih sirena zov“