Književni natječaj „Anka Petričević“ ovjenčao prve laureate

O drugoj obljetnice smrti Anke s. Marije od Presvetoga Srca Petričević, književnice, prevoditeljice i likovne umjetnice, 23. srpnja, po prvi su put dodijeljene nagrade najuspješnijim autorima književnoga natječaja koji nosi njezino ime.

Prosudbeno povjerenstvo književnoga natječaja „Anka Petričević“ za neobjavljene književne tekstove kršćanskog nadahnuća na temu „Da noć ne ugasi zvijezde“ u organizaciji Udruge S. Marije od Presvetog Srca Anke Petričević, uz pokroviteljstvo Splitskog ogranka Društva hrvatskih književnika i Hrvatskoga katoličkog društva prosvjetnih djelatnika, ocijenilo je 125 pristiglih radova. U kategoriji „Veliko pero“ u žanru poezije prvu je nagradu osvojio Tomislav Marijan Bilosnić, drugu fra Antun Badurina a treću Davorka Jurković Čerkez. U žanru kratke priče prvonagrađena je Ana Narandžić, drugonagrađeni Mate Ćurić a trećenagrađeni Dean Ganza. U žanru esejističke proze prvonagrađena je Nevenka Nekić, drugonagrađena Ružica Martinović Vlahović a treću je nagradu dobila Fea Munitić. U kategoriji „Mlado pero“ u žanru poezije prva je nagrada pripala Maji Korpar, u žanru kratke priče Luciji Prebanić a u žanru esejističke proze Sunčici Grgić.

Događanje je započelo misom zadušnicom za pokojnu s Mariju od Presvetoga Srca u crkvi sv. Franje u Imotskom a uslijedio je program u Pučkom otvorenom učilištu kojem je nazočilo stotinjak uzvanika. Dr. sc. Hrvojka Mihanović Salopek, predsjednica Povjerenstva, ukratko je predstavila bogat duhovno-književni put s. Marije. Istaknula je kako je Anka Petričević, kojom je platonski bio fasciniran Tin Ujević, 1956. stupila u samostan klarisa u Splitu te je ondje izgradila golem opus pjesnikinje, dramatičarke, esejistice, slikarice, prevoditeljice. Autorica je autobiografske meditativne transcendentne i filozofsko-teološke proze, znanstvenih studija i rasprava s područja filozofije, filologije i teologije. Napisala je oko 80 djela a uredila ih više od 140. Dr. Mihanović Salopek pročitala je i obrazloženje nagrade i dodijelila je Tomislavu Marijanu Bilosniću, zadarskom književniku i slikaru, autora poeme u kojoj „pjesnički subjekt evocira životni put s. Marije i ujedno produbljuje svoj vlastiti metafizički predjel lirskog iskaza“, kako stoji u obrazloženju. Bilosnić je, zahvalivši na nagradi, rekao kako mu je ona „poticaj da nastavim tražiti, promišljati i pisati – ne zbog nagrada, već zbog one unutarnje potrebe da riječima dam smisao tišini i osluškujem svijet onako kako ga je znala osluškivati i Anka Petričević.“

Izbor iz stihova Anke Petričević nadahnuto su čitale Mislava Jonjić Bušić i Matea Mustapić a prisutne je dirljivim riječima pozdravila prof. Branka Buljan, nećakinja s. Marije i pokretačica Udruge.

Dr. sc. Marina Katinić Pleić, predsjednica Hrvatskoga katoličkog društva prosvjetnih djelatnika, pojasnila je kako je natječaj nastao iz želje za razvojem književnosti u kojoj uz mrak ima mjesta i za svjetlo, te kako opus Anke Petričević iščekuje temeljito iščitavanje i vrednovanje.

U glazbenom programu nekoliko je uglazbljenih pjesama s. Marije izveo njezin nećak, kantautor Josip Čenić a Luka Kolovrat, gradonačelnik Imotskoga, proglasio je izložbu likovnih radova s. Marije otvorenom.

25. srpnja, također u dvorani Pučkog otvorenog učilišta u Imotskom, održana je u 20 sati promocija knjige dr. sc. Hrvojke Mihanović-Salopek i prof. dr. sc. Gordane Laco Jadranskih sirena zov – Antologija hrvatskih pjesnikinja od 18. st. do danas, Zagreb-Split, 2025., sastavljena za jubilej 125. godišnjice osnutka DHK. U programu su sudjelovale priređivačice navedene knjige Hrvojka Mihanović-Salopek i Gordana Laco te predsjednica udruge Anka Petričević – s. Marija od Presv. Srca prof. Branka Buljan te Mislava Jonjić i prof. Marijana Pezo koje su recitirale pjesme pjesnikinja iz Imotske krajine, posebice pjesme Anke Petričević, Ane Vrdoljak, Anđelke Petričević Čenić, a u glazbenom dijelu programa pjevao je stihove pjesnikinja kantautor i glazbenik iz Beča Josip Čenić.