„Od Matoša, preko Benešića do Gardaša i dalje…“ u Zagrebu

U sklopu obilježavanja 125. obljetnice Društva hrvatskih književnika i 9. Dana Antuna Gustava Matoša, Društvo hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, priredio je program „Od Matoša, preko Benešića do Gardaša i dalje…“ U sklopu programa održano je predstavljanje manifestacija i izdanja DHK, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica i Društvom hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar i Croaticom kft., Budimpešta, koji su predstavili svoje manifestacije, nagrade, obljetnice i svoja izdanja. Bila je to prigoda da se dugogodišnji suradnji Društva hrvatskih književnika uključe u proslavu velikog jubileja te da najave nastavak plodnosne suradnje.   

Program je vodio dopredsjednik Društva hrvatskih književnika Mirko Ćurić koji je najavio ovogodišnja izdanja tradicionalnih manifestacija Dani Antuna Gustava Matoša, Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara te književnih nagrada koje nose ime po hrvatskim književnim velikanima Antunu Gustavu Matošu, Juliju Benešiću i Anti Gardašu. Pozdravne riječi i čestitke za veliki jubilej Društva hrvatskih književnika uputio je v.d. ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Josip Bako, a Klara Dulić Ševčić iz iste institucije progovorila je o izdanjima Zavoda, knjigama, časopisima, manifestacijama i književnim nagradama među kojima je i Nagrada za najbolju priču nadahnutu životom i djelom Antuna Gustava Matoša, koja se dodjeljuje u suradnji s DHK, Ogrankom slavonsko-baranjsko-srijemskim, i Općinom Tovarnik. Ove godine, kazala je Klara Dulić Ševčić, interes je najveći do sada, kako brojem prijava, tako i visokom kakvoćom priloga, tako da je pred Povjerenstvom za dodjelu nagrade iznimno zahtjevan zadatak. Dani Antuna Gustava Matoša nastavljaju se  31. svibnja 2025. u Plavni, potom u Tovarniku i Beogradu, a završavaju 12. lipnja 2025. u Zagrebu.

Predsjednik Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne predstavio je rad Društva s naglaskom na uspješnu suradnju sa Slavonsko-baranjsko-srijemskim ogrankom te predstavio novu knjigu Antuna Gustava Matoša koja je plod te suradnje: Putovanja i dojmovi, za koju je pogovor napisao književnik Mato Nedić. Od brojnih aktivnosti posebno je izdvojio natječaj za najbolji hrvatski povijesni roman u suvremenoj hrvatskoj književnosti prigodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju, Nagradu Antuna Branka Šimića te nakladničku aktivnost i središnji časopis Osvit.

Ravnateljica hrvatske medijske i nakladničke kuče Croatica iz Budimpešte Timea Šakan Škrlin progovorila je o uspješnoj suradnji s Društvom hrvatskih književnika, Ogrankom slavonsko-baranjsko-srijemskim, s naglaskom na veliku manifestaciju Hrvatska književna Panonija koja se već osmu godinu održava u Budimpešti. Predstavila je i nakladničku djelatnost, časopis Hrvatski glasnik i godišnjak Hrvatski kalendar, njihovo najtiražnije izdanje.

U sklopu programa, članica Povjerenstva za dodjelu Hrvatske književne nagrade „Anto Gardaš“ Branka Primorac objavila je imena kandidata za 19. izdanje ove Nagrade: Članovi Prosudbenog povjerenstva u sastavu Branka Primorac i Stjepan Tomaš, književnici, te izdavač i književnik dr. sc. Tomislav Zagoda pročitali su dvadeset i šest knjiga objavljenih 2024. godine prijavljenih na natječaj za Nagradu „Anto Gardaš“ za najbolji roman ili knjigu pripovjedaka za djecu i mladež te odlučili da u uži izbor uđu djela sljedećih autora (navedeni po abecednom redu):

Babić-Višnjić, Snježana: „Babuova zakletva“, Mozaik knjiga, Zagreb;
Šojat, Ivana: „Onaj svijet vani“, Naklada Ljevak, Zagreb;
Švaljek, Lucija: „Uspavanka za Elizu“, Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade;
Vučić-Đekić, Dragana: „Stihopriče“, Alfa, Zagreb.

Mirko Ćurić je najavio Đakovačke susrete hrvatskih književnih kritičara i Nagradu Julija Benešića za najbolju knjigu književnih kritika. Manifestacija će se održati 16. i 17. lipnja u Đakovu.

Izabrane Matoševe tekstove nadahnuto je pročitao dramski umjetnik Darko Milas.