OBRAZLOŽENJE KNJIŽEVNE NAGRADE „Neretvanska maslina“, 2018.
Prije svega, ovom prigodom želimo podsjetiti na smisao postojanja književne nagrade "Neretvanska maslina" koja se dodjeljuje na Neretvanskim pjesničkim susretima „Maslini u lice“ za najbolju pjesničku ili proznu knjigu izdanu u Hrvatskoj, prethodne godine (dakle, 2018. za knjigu objavljenu 2017.). Nagrada se dodjeljuje za postignute visoke književne, estetske i umjetničke domete u tematiziranju ekoloških pitanja u smislu osvjetljavanja humanijeg odnosa prema okolišu, kao i većeg suglasja između čovjekovih potreba za razvojem i očuvanjem prirode, te tradicijskih i baštinskih vrijednosti. Prema navedenom, Nagrada je jedinstvena u DHK-u upravo po svojoj tematskoj okrenutosti planetarno gorućim pitanjima suvremenog svijeta i njegovoj budućnosti. Zato je materijalnim dijelom Nagrade naglašen eko odnos, pa osim novčanog iznosa i pisanog dokumenta, Nagrada uključuje po pet litara neretvanskih eko proizvoda: ekstradjevičanskog maslinova ulja i vina.
***
Od ovog kratkog podsjećanja na smisao postojanja književne nagrade „Neretvanska maslina“, sa zadovoljstvom možemo objaviti da je dobitnica „Neretvanske masline“ za 2018. NADA MIHOKOVIĆ-KUMRIĆ za knjigu I ONDA SE PONOVNO ZALJUBILA, (Alfa, Zagreb, 2017.), roman za mlade (ali i za odrasle) u kojemu je potencirano donijeta tema ekološke osviještenosti mladog čovjeka, ali i tradicijskih obiteljskih vrijednosti - te prvih ljubavi koje ožive već u školskim klupama.
Zadovoljstvo Stručnog povjerenstva koje je radilo u sastavu Enerika Bijač, predsjednica, Ružica Martinović-Vlahović i Vesna Vidović tim je veće što je roman okrenut prije svih, mladima – njima koji će doći u priliku popraviti svijet i život na Zemlji.
Prateći fabulu ovog romanu, možemo ga kratko označiti kao ekološko-obiteljsko-ljubavnu priču, ispričanu u prvom licu iz perspektive četrnaestogodišnjaka, buduće glumice Franke i budućeg ekologa Filipa. Ali to ne znači da je priča namijenjena samo mladima. Ovo je knjiga i za odrasle, itekako. I za one koji odlučuju, itekako. Ovdje mladi na sebi svojstven i moguć način, dižu svoj glas za planet Zemlju - zelenu, čistu i zdravu i sutra, za tradiciju i vrijednosti življenja u obitelji. U ovom romanu koji nije opsežan po broju stranica, ali jest po porukama koje donosi – riječ je o obitelji u kojoj žive djed i baka, roditelji i djeca, i svatko ima svoju sjajnu ulogu, te se razumiju i samim pogledima. Ljubavne zavrzlame tako svojstvene mladosti koja se tek sprema ući u život nosivo su tkivo cijele priče a mladenačke ljubavi poticajna su snaga u đačkom životu i za sporazume i nesporazume, za veća i manja međusobna prijateljstva, ili zategnute odnose. Na kraju sve se lijepo popegla i izravna, sjedne na svoje mjesto.
Nada Mihoković-Kumrić spisateljica je koja umije ispisati pitko štivo. Tako i u ovom romanu naracija teče ležerno, ali to ne znači plitko, površinom. Ona vrsno opservira i gradi likove svojih junaka ulazeći u njihovu psihologiju – koja nije jednolinijska, općenita, nego svatko od tih mladih ljudi pokazuje svoj pristup životu u vremenu formiranja svoje osobnosti. Osobito mjesto u romanu ima personificirani lik Zemlje koja u raznim prigodama koje stvaraju mladi u svojim aktivnostima, Zemlja progovara o odnosu čovjeka prema njoj, o prekomjernom iskorištavanju i narušavanju prirodnog reda i sklada života na Zemlji. Knjigu čitamo s užitkom, i nadom u razum homo ludensa u ovom opakom vremenu koje suvremeni svijet živi u neskladu s prirodom, globalno obuzet tolikim i takvim tehnološkim napretkom koji uništava naš Planet, globalno pretjerano obuzet materijalnim vrijednostima, i novcem koji je postao svemoćan.
***
Nada Mihoković-Kumrić rođena je (1951.) u Novigradu Podravskom. U Koprivnici je završila gimnaziju, diplomirala je na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te magistrirala na Medicinskom fakultetu. Živi i radi u Velikoj Gorici.
Piše i objavljuje radove na radiju, i u dječjim listovima već za gimnazijskih dana, a od 1984. objavljuje prozu za djecu, mladež i odrasle i u časopisima. Za te radove dobila je nekoliko nagrada, a za svoju prvu ukoričenu knjigu Lastin rep dobila je nagradu „Mato Lovrak“ za najbolji dječji roman u 1995. godini.
Autorica je dvanaest romana za djecu, mlade i odrasle, koji su doživjeli i svoja ponovljena izdanja, neki i više izdanja. Obilato je zastupljena u školskim čitankama, i u zbornicima pričama za odrasle. Roman "Prilagođeni" preveden je na engleski jezik ("Adjusted") a prema tom romanu Željko Houdek – Žak skladao je istoimenu pjesmu, također na engleskom. I roman "Vjetar kroz kosu" preveden je na engleski jezik.
Za Stručno povjerenstvo: predsjednica Enerika Bijač
(s lijeva na desno): dobitnica nagrade Nada Mihoković-Kumrić, predsjednica Povjerenstva Enerika Bijač i članica Povjerenstva Ružica Martinović-Vlahović
ODRŽANI SU JUBILARNI 10. NERETVANSKI PJESNIČKI SUSRETI „MASLINI U LICE“
Susreti su započeli otvaranjem u Gradskom kulturnom središtu u Metkoviću 12. kolovoza uvečer nakon čega je uslijedio poetski recital „Na Neretvu poezija pala“, a potom je proglašena nagrada „Neretvanska maslina“ 2018. Nagradu je dobila hrvatska književnica Nada Mihoković-Kumrić za svoj roman „I onda se ponovno zaljubila“. Opuzenski Zbor mladih Sv. Stjepan pod ravnanjem sestre Marinele Delonga svojim pjevačkim umijećem značajno je doprinio poetskom ugođaju večeri.
U okviru druge večeri Susreta u Opuzenu 13. kolovoza ponovljen je recital „Poezija pod zvijezdama“ te potom predstavljen roman „Sunce u garaži (Od tada mu je sve krenulo)“ Ružice Martinović-Vlahović. Knjigu su predstavljali predsjednik Društva hrvatskih književnika Đuro Vidmarović i Zoran Bošković, izdavač romana. Dojmljivu glazbenu pratnju pružila je muška klapa „Na kantunu“.
Posljednji dan ove književne manifestacije 14. kolovoza uručena je nagrada „Neretvanska maslina“ dobitnici Nadi Mihoković-Kumrić te zahvalnice pjesnicima, sudionicima Susreta: Đuri Vidmaroviću, Ivanu Babiću, Stanku Krnjiću, Hrvoju Barbiru-Barbi, Peri Pavloviću, Stjepanu Šešelju i Ružici Martinović-Vlahović. Predsjednik DHK-a Đuro Vidmarović uručio je u ime Društva i njegova Južnohrvatskog ogranka posebnu zahvalnicu književnici i slikarici Eneriki Bijač, predsjednici Susreta zaslužnoj za pokretanje i organizaciju svih dosadašnjih Neretvanskih pjesničkih susreta, uključujući i ove desete, ujedno i jubilarne.
Organizatori ovogodišnjih Susreta bili su Južnohrvatski ogranak Društva hrvatskih književnika, Matica hrvatska Opuzen, Gradsko kulturno središte Metković i Gradska knjižnica Metković.
(s lijeva na desno): Nada Mihoković-Kumrić, Enerika Bijač, Đuro Vidmarović, Ivan Babić, Ružica Martinović-Vlahović i Ivan Martinović
Pjesnici Stanko Krnjić i Ivan Babić
Promocija knjige „Sunce u garaži“, sudjeluju s lijeva na desno: Zoran Bošković, Ružica Martinović-Vlahović, Đuro Vidmarović i Enerika Bijač
Predsjednik DHK uručuje zahvalnicu Eneriki Bijač