Drago Štambuk ovogodišnji je dobitnik Nagrade "Neretvanska maslina" za 2017. za zbirku "Hram u stijeni" (Mala knjižnica DHK, Zagreb, 2016.) koja mu je dodijeljena na ovogodišnjim, devetim po redu Neretvanskim pjesničkim susretima "Maslini u lice".
Stručno povjerenstvo u sastavu: Enerika Bijač, (predsjednica), Pero Pavlović, i Karmela Popić Kešina, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Opuzen, jednoglasno je odlučilo na sjednici 27. srpnja 2017. da se Književna nagrada „Neretvanska maslina“ 2017. dodjeljuje DRAGI ŠTAMBUKU za knjigu Hram u stijeni (izd. Mala knjižnica Društva hrvatskih književnika, Zagreb, 2016.)
OBRAZLOŽENJE NAGRADE
Drago Štambuk, (Selca na otoku Braču, 1950.), liječnik je po struci, te je i radio kao liječnik specijalist u Hrvatskoj i Velikoj Britaniji, uspješni je diplomat koji je karijeru izgradio kao veleposlanik RH u Velikoj Britaniji, Indiji, Šri Lanki, Japanu, Južnoj Koreji i Brazilu.
No, po prirodi svoga bića, Štambuk je suptilni pjesnik, autor pedesetak zbirki pjesama, i više knjiga u drugim žanrovima. Odmah valja naglasiti da je riječ o pjesniku kojemu je bliska svetost riječi i isto takav odnos prema sveukupnosti života koji živi, vidno između ovog tvarnog, ovostranog i onog duhovnog koje ga uznosi u nevidljivo, u sluteće i onostrano. Na takvu putu nastala je i zbirka Hram u stijeni koja sadrži 80 pjesama strukturiranih u proznoj formi, naslovljenih brojevima - što već zornim putem usredotočuje čitatelja na tematsku razinu pjesama koja se prelijeva kao val iz jedne u drugu, izvirući iz pjesnikova stava prema rečenoj sveukupnosti života koju tematizira i svetosti riječi, njenoj snazi koja dolazi iz Božjih predjela. „Poeziju pišem eda bih trajao“, zapisuje pjesnik u 65. pjesmi zbirke Hram u stijeni.
Sam naslov zbirke asocira na Petru – grad u stijeni, ali i na Kristovu riječ Petru: Ti si stijena, na tebi ću sagraditi crkvu svoju. U svakom slučaju, naslov je slojevit, otvara višeznačne odgovore s naglašenom upućenosti da je svaki čovjek ta stijena u kojoj je slobodan izgraditi hram svoga života u svojoj duši te da iz takve pozicije djeluje u granicama svijeta - mikro i makro-kozmosa.
Hram u stijeni stoji na raskrižju silnica vertikale i horizontale, odakle pjesnik percipira i promišlja misiju i poziciju čovjeka između neba i zemlje; upućenost od osobnog u opće, i potrebu za skladom između sebe i svijeta, u čemu spoznaja o vlastitom identitetu, o vlastitoj ukorijenjenosti u zavičajno i domovinsko znači garanciju za uvažavanjem drugih i drugačijih na čvrstom osloncu ljubavi čovjeka prema čovjeku, na humanizmu kao mjeri postojanja.
Sve navedeno, na svojevrstan način, bitno se uklapa u odgovor na traženje najbolje knjige za nagradu „Neretvanska maslina“, 2017.
Enerika Bijač
1. sudionici s Neretvom slijeva nadesno: Ivan Sivrić, Ružica Martinović-Vlahović, Đuro Vidmarović, Božica Brkan, Stjepan Šešelj, Enerika Bijač i Drago Štambuk
2. pjesnici su plovili na brodu koji je pratio Maraton lađa
3. Recital Pod vedrim nebom u Opuzenu
4. Pjesnici pod maslinom gdje su govorili pjesme Maslini u lice
5. Predsjednik DHK Đuro Vidmarović obraća se publici i pjesnicima
6. Laureat Drago Štambuk govori pjesme na svečanoj završnici