Iz tiska su izašle nove knjige u Maloj knjižnici: Krajolici zla Davora Velnića,Lice nevidljivog Marijana Varjačića i zbornik Mate Ujević danas.
Davor Velnić , Krajolici zla
Davor Velnić pisac je koga resi izuzetno gust tekstovni slog. Njegovu prozu i esejistiku ponekad je teško formalno žanrovski odijeliti, budući da u fabuliranje zna iznimno vješto ukomponirati esejističke elemente, a u svom esejizmu ne libi se utkati pripovjedne elemente vlastita iskustva kojima nipošto ne nameće intimizam osobnog tona, nego u prvi plan pripušta tragove snažno proživljenja vlastita iskustva čovjeka koji je proputovao mnogo i na tim putovanjima ne samo susretao ljude fitički, poslovno, usputno, nego je te susrete uspostavio kao bitne točke promatranja humanoga fenomena. Makar se iza namjerno nepretenciozna naslova kriju tekstovi ispunjeni oštroumnim zapažanjima, ponekad kirurški preciznim sudovima, njegovi esejistički i putopisni zapisci nisu pretenciozni jer se iza njih krije mudrost opravdana iskustvom. Velnićev tekst mjestimično nas se doimlje kao dnevnik moreplovca koji je obišao mnoge obale, poznaje mnoge kontinente, vidio je i kontaktirao mnoge ljude a da pritom nije ni na trenutak izgubio onu sposobnost čuđenja koja resi djecu i ljude čija mudrost nikada nije dopustila da je napusti ona dječačka kristalna kocka vedrine.
Marijan Varjačić, Lice nevidljivog
Marijan Varjačić kazališni je kritičar i povjesničar kazališta. Osim studija na Pravnom fakultetu u Zagrebu; studirao i je čistu filozofiju, što je ostavilo vrijedna traga u njegovu pisanju o scenskim fenomenima raznej provenijencije. U kazališnom životu Varaždina djeluje od 1975. objavljujući uz kritičke i veći broj teatroloških radova (povijesti varaždinskog kazališta, ogledi o kazališnim umjetnicima i dr.) u Encyclopaedia moderna, Kazališni dani u Osijeku, Gazophilazium, Kazalište, Repertoar hrvatskih kazališta). Osnovao je i uređivao časopis Kazalište (1993.-96.) Kulturna redakcija dnevnika Večernji list izabrala ga je 1997. osobom godine u hrvatskom glumištu. Ravnatelj je varaždinskoga kazališta 1990-2005. Tiskao zbirku pjesama Saliera (2004.) Od konca 2005. tajnik HNK u Varaždinu i urednik kazališnih izdanja. Sve navedeno nisu tek životopisni podatci nego i konstruktivan uvod i temelj čitavu nizu ogleda u kome na filozofski produbljen i iskustvom konkretiziran način promišlja životno st teatra kao fenomena koji je ne samo umjetnost nego i snažan dio čovjekove duhovne stvarnosti. Kolokvijalno nazvavši ove oglede «teatrozofskim esejima», najtočnije je pogodio njihovu bit u kojoj se sabire ono najkonkretnije scenično s onim najezoteričnijim kazališnoumjetničkim. Ujedno, nakon pokojnoga Petra Brečića, rijetko je koje kritičarsko i teatrološko pero uspjelo fenomen kazališta promotriti s toliko filozofske dubine. Stoga su ovi duboko misaoni ogledi Varjačićevi dragocjen doprinos poznavanju ne samo hrvatskoga nego i kazališta uopće.
Mate Ujević danas, zbornik radova sa simpozija
Petnaest eseja o životu i djelu Mate Ujevića koji su nastali u povodu 110. godišnjice rođenja i 45. godišnjice smrti, na simpoziju održanom od 26. do 28. travnja 2012. u NSK i DHK, u organizaciji NSK, DHK i LZ Miroslav Krleža. Autori eseja su Bruno Kragić, Boris Domagoj Biletić, Vinko Brešić, Vladimir Lončarević, Dean Slavić, Stipe Botica, Cvjetko Milanja, Ivica Matičević, Kornelija Kuvač Levačić, Vlado Pandžić, Ante Bežen, Božidar Petrač, Sanja Vulić, Filip Hameršak i Daniel Mikulaco. Mate Ujević jedan je od najvažnijih hrvatskih enciklopedista i leksikografa, pokretač i urednik mnogih temeljnih djela domaće enciklopedistike (Hrvatska enciklopedija, Pomorska enciklopedija, Enciklopedija Jugoslavije), bliski suradnik Miroslava Krleže. Bavio s i književnom poviješću (pregled Hrvatska književnost), pisao je književne kritike, sastavljao bibliografije (Bibliografija rasprava, članaka i književnih radova), a pisao je pjesme, crtice, feljtone i romane te uredio niz udžbenika za srednje škole.