U reprezentativnom prostoru Gradske lože Narodnog muzeja Zadar, u srijedu 3. svibnja 2017. godine održan je 6. međunarodni književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug. Ova se značajna manifestacija od početka odvija u organizaciji Udruge 3000 godina Za dar i Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, uvijek i u suradnji s drugim srodnim zadarskim institucijama i udrugama. Stalni pokrovitelj Zadarskog književnog kruga je Zadarska županija, pa je u tome smislu skup i pozdravio gosp. Ivan Šimunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije, koji je vrlo visoko ocijenio rad ovoga skupa zaželivši da se on pretvori u višednevna događanja po školama u Gradu Zadru i Zadarskoj županiji.
Međunarodni književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug po šesti je put otvorio njegov utemeljitelj i idejni začetnik književnik Tomislav Marijan Bilosnić, pri tome predstavivši i izdanje vrlo obimnoga Zbornika br. 4. Zadarskog književnog kruga, koji se bavio temom „Zadarsko-Arbanaški književni krug u vremenu od 1945. do 2015. godine“.
Uzvanike, sudionike i goste u ime Narodnog muzeja Zadar pozdravila je ravnateljica gđa. Renata Peroš, pri tome toplo čestitavši 50. obljetnicu izuzetno uspješnog umjetničkog rada književniku i slikaru Tomislavu Marijanu Bilosniću, koju ovaj svestrani umjetnik slavi ove godine. U ime Društva hrvatskih književnika čestitkama na jubileju Bilosniću se obratio i izv. prof. dr. sc. Robert Bacalja, odnedavni predsjednik Ogranka DHK Zadar, kazavši pritom kako ovaj skup već „šest godina stavlja pečat na književnost koja se stvarala u Zadru“. Skupu se u ime Društva zadarskih Arbanasa obratio gosp. Dario Tikulin.
U programu Zadarskog književnog kruga svojim prinosima ili osobnim sudjelujelovanjem predstavili su se: dr. sc. Dragan Gligora, dr. sc. Radomir Jurić, doc. dr. sc. Sanja Knežević, dr. sc. Anastazija Komljenović, izv. prof. dr. sc. Kornelija Kuvač-Levačić, dr. sc. Tin Lemac, izv. prof. dr. sc. Josip Lisac, dr. sc. Željka Lovrenčić, mr. sc. Fabijan Lovrić, izv. prof. dr. sc. Šimun Musa, Mato Nedić, književnik (BiH), dr. sc. Božica Pažur, izv. prof. dr. sc. Zvjezdana Rados, prof. dr. sc. Brane Senegačnik (Slovenija), dr. sc. Tatijana Stupin, mr. sc. Davor Šalat, doc. dr. sc. Mirela Šušić i Đuro Vidmarović, književnik.
Teme ovogodišnjega znanstveno-književnog kolokvija Zadarski književni krug bile su posvećene bitnim obljetnicama književnika vezanih životom, radom i djelom za Zadar i njegovo okružje, Zadarsku županiju. Prije svega ovim je kolokvijem obilježena velika godišnjica Krune Quina (Zadar, 1917. – Split, 1990.) i početaka hrvatskog ludizma, jer govoriti o Quinu pretpostavlja govoriti o svom bogatstvu značenja ovoga književnoga pojma.
Istom se prigodom obilježila i deseta obljetnica smrti pjesnika i prof. Zlatana Jakšića, kao i sto godina od rođenja akademika Franje Šveleca. Također, kao što je već kazano, istaknuto je kako je ove godine i godišnjica Tomislava Marijana Bilosnića, 70. godišnjica života i 50. godišnjica umjetničkog djelovanja.
Uz navedene teme, ovogodišnji znanstveno-književni kolokvij bila je velika i važna prilika za prisjećanje i onih književnih imena koja su vezana za Zadar a napustili su nas posljednjih godina, kao i u najnovije vrijeme, kao što su Ante Stamać, Pavle Despot, Vladimir Pavić, Slavko Mikolčević, Romano Mrkić, Nikola Ivanišin i Julije Derossi.
Konačno, na 6. kolokviju Zadarski književni krug obilježena je i 50. obljetnica glasovite “Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika”, kao i 400. obljetnica smrti Fausta Vrančića.