U Budimpešti je u četvrtak i petak, 28. i 29. studenoga 2024. je uspješno održan program Hrvatska književna Panonija VII. Program je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, u organizaciji Croatica nonproft kft., Budimpešta, i Društva hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, u suradnji sa Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj, Pečuh, Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica, HOŠIG-om (Hrvatskim vrtićem, osnovnom školom i đačkim domom), Budimpešta, Panonskim institutom, Pinkovac, Općinom Tovarnik i Srednjom strukovnom školom Antuna Horvata, Đakovo.
Prvi dio programa održan je u hrvatskom medijskom i kulturnom centru Croatica kft., Budimpešta. Pozdravne riječi uputile su ravnateljice Croatice Timea Šakan-Škrlin te Marina Sikora, savjetnica u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Mađarskoj, izaslanica ministrice kulture i medija Republike Hrvatske dr. Nine Obuljen Koržinek i veleposlanika Republike Hrvatske u Mađarskoj, dr. Mladena Andrlića, izrazivši potporu ministrice i veleposlanstva ovoj vrijednoj manifestaciji. U ime suorganizatora Dana Antuna Gustava Matoša pozdravio je načelnik Tovarnika Anđelko Dobročinac i najavio novi natječaj za najbolju priču nadahnutu AGM-om koji će se raspisati u siječnju 2025.
Nakon uvodnih riječi uslijedio je program „Hrvatsko-panonska književna i časopisna i manifestacijska godina (2024.) u Hrvatskoj, Mađarskoj, Austriji, Srbiji i Bosni i Hercegovini“. Sudjelovali su: Timea Šakan Škrlin (Croatica, Budimpešta), Katarina Čeliković (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica) Mirko Ćurić (DHK, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski), Siniša Matasović (DHK, Ogranak sisačko-moslavački), Stjepan Blažetin (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, Pečuh), Davor Gregurić (DHK Rijeka), Robert Hajszan (Panonski institut, Pinkovac). Sudionici su iznijeli najvažnije aktivnosti institucija i udruga koje predstavljaju u protekloj godini te najavili aktivnosti tijekom 2025., kada među ostalim Društvo hrvatskih književnika obilježava 125. godina postojanja.
U sklopu programa postavljane su i otvorene dvije izložbe. Prva je priređena u suradnji s Muzejom Vrata Bosne iz Tolise, a donosi izbor fotografija člana DHK, pjesnika i fotografa, Jose Živkovića iz Orašja: „Indija u oku pjesnika“. O izložbi su govorili likovna kritičarka Đurđa Jezerčić i ravnatelj Muzeja vrata Bosne Jozo Jezerčić te sam autor Joso Živković.
U glazbenom dijelu programa nastupile su dvije mlade pjevačice, gimnazijalke iz Hrvatske gimnazije u Pečuhu Lilla Bendjeskov i Jasminka Tabori.
U središnjem dijelu programa svoje su književne radove interpretirali književnici i književnice iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Mađarske i Austrije: Darija Agičić Mataić (Slavonski Brod), Renata Balatinac (Pečuh), Stjepan Blažetin (Pečuh), Davor Grgurić (Delnice), Mirko Ćurić (Đakovo), Robert Hajszan (Pinkovac), Milan Kovač (Budimpešta), Siniša Matasović (Sisak), Mirko Kopunović (Subotica), Zvonimir Stjepanović (Županja), Joso Živković (Orašje) te kao poseban gost Tomislav Žigmanov, pjesnik i političar koji trenutno obnaša dužnost ministra u Vladi Republike Srbije.
Završni dio prvoga dana programa bio je posvećen jednoj izložbi i jednoj torti. Održano je otvaranje izložbe: „Živa baština – nematerijalna kulturna baština Hrvata u Srbiji“ koju je predstavio Josip Bako a otvorila ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković. Nazočnima se obratio i pjesnik i ministar Tomislav Žigmanov, koji je podržao manifestaciju, napose udio ZKVH-a, kojem je nekada bio na čelu, u očuvanju hrvatske kulture i tradicije na području Republike Srbije.
Na koncu su nastavnice Srednje strukovne škole Antuna Horvata Marija Katilović, Nevenka Kokalović i Sanja Hajduković predstavile kulturno-gastronomski projekt Srednje strukovne škola Antuna Horvata „Arheolozi Jučerašnjeg svijeta“ (Nagrada Ministarstva turizma RH za 2024.) te pozvali nazočne da kušaju Tortu Donegani, koja je nastala u sklopu projekta, u čast kipara Vatroslava Doneganija, prigodom 125. obljetnice smrti.
Drugi programski dan održan je HOŠIG-u (Hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i đački dom, Budimpešta, Kántorné stny. 1-3) i bio je posvećen književnim radionicama s učenicima Gimnazije. Program je održan u Školskoj knjižnici a književnike koji su sudjelovali u programu pozdravila je ravnateljica HOŠIG-a Anna Gojtan. Predsjednik riječnog Ogranka DHK predstavio je rad Ogranka i poklonio književna izdanja i časopise, a Katarina Čeliković je predstavila projekt sabranih djela Balinta Vujkova u osam knjiga te je primjerke poklonila Gimnaziji. Uslijedila je radionica: Kako napisati roman (Mirko Ćurić), pjesmu (Stjepan Blažetin) i haiku (Siniša Matasović), u kojoj su učenicima prenesena konkretna iskustva pisanja proznih i poetskih djela, a na kraju su književnici zajedno s učenicima i učenicama HOŠIG-a zajedno ispjevali nekoliko haiku pjesama.
Svi sudionici manifestacije nazočili su i završnoj svečanosti u HOŠIG-u u kojoj su se predstavili učenici đačkog doma Jambrišak iz Zagreba te Srednje strukovne škola Antuna Horvata. U svemu, sadržajno bogat i uspješan praznik hrvatske književnosti i kulture u Budimpešti.
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje