U sklopu mjeseca hrvatske knjige u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod je upriličeno 17. listopada 2017. predstavljanje knjiga brodskih autora Ružice Martinović-Vlahović "Ima jedno tajno mjesto" i Franje Mandića "Raspjevana šuma". Voditelj predstavljanja bio je ravnatelj Gradske knjižnice Ivan Stipić, koji je naglasio zadovoljstvo da se mjesec knjige u Slavonskom Brodu otvara upravo knjigama autora iz Slavonskog Broda, ali i nazočnošću predsjednika DHK-a Đure Vidmarovića i dopredsjednika Mirka Ćurića. Istaknuo je da Gradska knjižnica uspješno surađuje s najstarijim hrvatskim književnim društvom, u čiju su se povijest dugu 117 godina upisivali mnogi brodski književnici.
Mirko Ćurić je predstavio brodskoj publici predsjednika DHK Đuru Vidmarovića i rekao nekoliko riječi o zbirci priča Ružice Martinović, u kojima ona svojim profesionalnim (liječničkim) i književnim „reflektorom“ osvjetljava "tajna mjesta" ljudskih egizstencija i iznosi humane poruke koje bude nadu.
Predsjednik DHK Đuro Vidmarović prikazao je obje knjige predstavljane u programu, ali je izrekao i temeljne odrednice svog programa kao predsjednika Društva hrvatskih književnika, u kojem važno mjesto ima „demotropolizacija“ hrvatske književnosti, skrb o svakom hrvatskom književniku bez obzira u kojoj sredini djeluje. Također je naglasio da mu je želja da Slavonski Brod kao važan hrvatski grad i istaknuto kulturno središte dodatno oživi svoj književni život. Spomenuo je i podatak da mu je jednu od prvih objavljenih knjiga uredio i objavio brodski književnik Vladmir Rem u Vinkovcima.
Deveta knjiga autorice Ružice Martinović- Vlahović, druga je njena zbirka pripovijetki i treća prozna knjiga. Prozu piše od 2006. godine i kako je i sama prilikom predstavljanja rekla, proza je pravi medij kroz koji se može najbolje izraziti. Knjiga obuhvaća 11 priča, od kojih su neke objavljene, u kojima su obrađene različite ljudske sudbine. Zaključno, svi junaci ovih priča imaju tajno mjesto u kojem se uspijevaju susresti sa samim sobom, pronaći u sebi ono najvrjednije zbog čega vrijedi živjeti.
„Inspiraciju sam pronalazila u ljudima oko sebe. Kroz priču i likove nastojala sam obraditi i pomalo zanemareno ratno razdoblje u Slavonskom Brodu.- rekla je sama autorica, trenutno jedina Brođanka, članica Društva hrvatskih književnika.
Franjo Mandić je Brođanin, zadnjih deset godina sa zagrebačkom adresom. Pjesme, priče, eseje, započeo je pisati u Udruzi ljubitelja pera i pisma Pegaz u Zagrebu pod umjetničkim vodstvom upravo predsjednika DHK Đure Vidmarovića. Objavio je pet knjiga, a posljednja, u Brodu predstavljana, je za djecu, pod nazivom „Raspjevana šuma“.-
U glazbenom programu nastupili su sanja Hajduković i Josip Molnar, a odabrane ulomke iz knjiga Ružice Martinović Vlahović i Franje Mandića čitali su brodski radijski novinari Junačko i Stilinović.