Prigodom obilježavanja 110. godišnjice smrti Antuna Gustava Matoša (17. 3. 1914. – 17. 3. 2024.) u kinu Hrvatskog doma Đakovo priređen je 15. ožujka 2024. program „Putovanje s Matošem“ kojim su započeli 8. Dani Antuna Gustava Matoša. U programu je predstavljeno novo izdanje prve Matoševe knjige „Iverje“ (Osijek/Subotica/Mostar, 2023.) i knjige izabranih stihova A. G. Matoša „Domovini iz tuđine“ (Subotica, 2023.). Održana je projekcija dokumentarnog filma Mihaela Kelbasa „Ja sam dakle Bunjevac podrijetlom, Srijemac rodom i Zagrepčanin odgojem“ te je izveden multimedijalni performans Književno-teatarskog kružoka HKC-a Bunjevačkog kola iz Subotice „Voyage s Matošem“.
Predsjednik Društva hrvatskih književnika – Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski Mirko Ćurić govorio je o knjizi „Iverje“. Kao njezin priređivač, podsjetio je da je njezino prvo izdanje objavljeno u Mostaru 1899., a obnovljeno prošle godine u nakladi spomenutog ogranka, te ZKVH i DHK Herceg-Bosne iz Mostara. Istaknuo je kako se u njoj, među ostalima, nalazi priča „Moć savjesti“, jedna od onih koje najavljuju hrvatsku modernu, novi iskorak unutar hrvatske književnosti.
O knjizi „Domovini iz tuđine“ i važnosti Matoševa lika i djela za Hrvate u Srbiji govorila je ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković. Matoš je napisao stotinu pjesama, ali više od pola su soneti, jedna od težih pjesničkih formi. U „Domovini iz tuđine“ izdvojeno je 60-ak pjesama, a izbor je priredila prof. književnosti Nevena Baštovanović.
Nakon Đakova, 8. Dani Antuna Gustava Matoša nastavljeni su u Subotici gdje je 20. 3. 2024. u HKC-u „Bunjevačko kolo“ također priređen program „Putovanje s Matošem“. Budući da je Matoš iskazivao svoje bunjevačko podrijetlo, program posvećen njegovu životu i stvaralaštvu priređen je i u Subotici kao gradu u kojem živi najveći broj bunjevačkih Hrvata.
Tijekom večeri predstavljene su knjige „Iverje“ i „Domovini iz tuđine“; prikazan je dokumentarni film „Ja sam dakle Bunjevac podrijetlom, Srijemac rodom i Zagrepčanin odgojem“ te je izveden multimedijalni performans „Voyage s Matošem“ Književno-teatarskog kružoka domaćeg HKC-a „Bunjevačko kolo“. Također, priređena je i izložba „A. G. Matoš – u slici i karikaturi“.
Kako je u uvodnoj riječi naglasila ravnateljica ZKVH-a Katarina Čeliković, Matoš predstavlja kulturni most između više država, budući da je živio i stvarao u više gradova te se i ova manifestacija danas priređuje u Hrvatskoj, Srbiji i Mađarskoj.
Hrvati u Srbiji čuvaju sjećanje na ovog velikana, od Fondacije „Antun Gustav Matoš“ u Beogradu i udruge „Matoš“ u Plavni do trijenalne nagrade ZKVH-a za poeziju koja nosi njegovo ime.
Program su priredili Društvo hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata Subotica i Općina Tovarnik u suradnji sa Srednjom strukovnom školom Antuna Horvata iz Đakova i Centrom za kulturu Đakovo.
Pokrovitelji manifestacije Dani Antuna Gustava Matoša su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemska županija i Općina Tovarnik.
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje