U Drenovcima održana tradicionalna manifestacija 34. Pjesnički susreti na kojima su nagrađeni akademik Drago Štambuk, Brankica Bošnjak i Petra Čeč.
NAGRADA VISOKA ŽUTA ŽITA AKADEMIKU DRAGI ŠTAMBUKU
Pjesnički susreti u Drenovcima su hrvatska pjesnička manifestacija na kojoj nastupaju renomirani pjesnici, članovi Društva hrvatskih književnika iz Hrvatske i susjednih zemalja, ali za sudionike ima i mlade neafirmirane autore iz Slavonije. Pokrenuti su 1986. u organizaciji Slavonsko-baranjsko-srijemskog ogranka Društva hrvatskih književnika. Nakon pet susreta u Vinkovcima, održavanja prekinuo Domovinski rat. Od 1994. Susreti se održavaju u Drenovcima, a 23. rujna 2023. održani su po 34. puta. Osim pjesničkog programa na Susretima se uručuju sljedeće nagrade: povelja Visoka žuta žita ( naziv je dobila po istoimenoj pjesmi Dragutina Tadijanovića ) Društva hrvatskih književnika za sveukupni književni opus i trajni doprinos hrvatskoj književnosti, statua Duhovno hrašće (od 1995.) za najbolju pjesničku zbirku autor iz Slavonije, koja je objavljena između dvaju Susreta te nagrada za najbolji neobjavljeni pjesnički rukopis autor/autorice koji nisu stariji od 35 godina.
Program 34. Pjesničkih susreta održan je u Općinskoj narodnoj knjižnici u Drenovcima, u organizaciji Općinske narodne knjižnice Drenovci i suorganizaciji Društva hrvatskih književnika i pokroviteljstvom MInistarstva kulture i medija, Vukovarsko-srijemske županije, Općine Drenovci i Udruge Duhovno hrašće.
Uzvanike i goste su na početku pozdravili Tena Franić, ravnateljica Knjižnice, Josip Nasurović, načelnik Općine Drenovci, Andrija Matić, predsjednik udruge Duhovno hrašće te Mirko Ćurić, dopredsjednik DHK. U programu je najprije predstavljena zbirka mladog pjesnika iz Gospića Nikole Serdara, nagrašena na 33. susretima, pod nazivom: „Kosa nam ne smije biti mokra“. Zbirku je predstavio te razgovarao s autorom urednik Franjo Nagulov.
Na tradicionalnom pjesničkom sijelu nastupilo je četvero članova i članica DHK, koji su pročitali svoje pjesme: predsjednik riječkog Ogranka DHK Davor Grgurić, sisačka pjesnikinja Sanja Domenuš, Osječanka Josipa Gogić i Mirko Ćurić. Pokazali su bogatstvo i raznolikost pjesničkih rukopisa iz svih hrvatskih krajeva, koji su tako skladno zvučali na smom, cvalferskom rubu Hrvatske.
U glazbenom djelu programa nastupio je Mateo Pljasković iz Županje.
NAGRADA VISOKA ŽUTA ŽITA AKADEMIKU DRAGI ŠTAMBUKU
Umjetnički odbor 34. Pjesnički susreta u sastavu Nikola Đuretić, dr.sc. Vlasta Markasović i Tena Franić donijelo je odluku o ovogodišnjim laureatima. Nagradu za najbolji pjesnički rukopis mladog autora ili autorice dobila je Petra Čeč iz Zagreba. Nagrada je ugovor za objevljeivanje pjesničkog prvijenca koji će biti otisnut i predstavljen na 35. Pjesničkim susretima u rujnu iduće godine.
Nagradu Duhovno hrašće za najbolju pjesnički zbirku autora/autorice iz Slavonije i Baranje dobila je Brankica Bošnjak za zbirku Uškrobljni ovratnici (DHK Ogranak slavonsko- baranjsko-srijemski, 2022). „Četvrta zbirka pjesnikinje Brankice Bošnjak (Osijek, 1967.) Uškrobljeni ovratnici logični je poetski nastavak prvih triju Pokucaj, nikad se ne zna, Ožiljak na Isusovom dlanu i Mat(ern)ica. Kao i u prošlim trima zbirkama, i ovaj poetski rukopis karakterizira jednostavan svijet svakodnevnih pojava, premrežen jakim i sugestivnim slikama, naizgled običnim „ženskim” i ljudskim temama, uvijek socijalno osjetljiv, pjesnički jednostavan, snažan i neodoljiv
Plaketu i statutu te potvrdu o novčanom iznosu uručili su Brankici Bošnjak Tena Franić, ravnateljica Knjižnice, Josip Nasurović, načelnik Općine Drenovci, Andrija Matić, predsjednik udruge Duhovno hrašće.
Nagradu Visoka žuta žita dobio je akademik Drago Štambuk za ukupan doprinos hrvatkom pjesništvu i hrvatskoj književnosti. Drago Štambuk rođen je 20. rujna 1950. u Selcima na otoku Braču. Gimnaziju je pohađao u Splitu, a Medicinski fakultet u Zagrebu. Specijalizirao je internu medicinu, subspecijalizirao gastroenterologiju i hepatologiju, te završio poslijediplomski studij iz eksperimentalne biologije. Objavio je više od 70 knjiga poezije, eseja, florilegija, jezikoslovnih rječnika i prijevoda. Autor je 40 medicinskih radova u međunarodnim znanstvenim časopisima. Poezija mu je prevedena na brojne jezike, a o njoj su pisali afirmirani strani književnici (Raymond Carver, Tess Gallagher, Andrew Motion, Rifa’at Salam, Edwar Al-Kharrat, Don Share, Antonio Skármeta, Andres Morales, Guillaume Metayer, Stephen Greenblatt, Kazuko Shiraishi, Akito Arima). Pjesnik je svijeta i domovine. Kritika ga smatra jednim od najznačajnijih suvremenih hrvatskih pjesnika, iznimno otvorena i tematski razvedena djela.
Plaketu Visoka žuta žita uručio je akademiku Štambuku dopredsjednik DHK Mirko Ćurić, a statuu i potvrdu o novčanom iznosu priznanja , Josip Nasurović, načelnik Općine Drenovci i Andrija Matić, predsjednik udruge Duhovno hrašće.
Akademik Štambuk se biranim riječima zahvalio na priznanju koje nosi ime po stihu iz besmrtne Tadijanovićeve pjesme. Pročitao je nekoliko svojih pjesama koje su oduševile nazočne i pokazale zašto je Štambuk zasluženi dobitnik Nagrade, sjajnog niza započetog 1986. akademikom Jurom Kaštelanom.
DHK, Ogranak Slavonsko-baranjsko-srijemski
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje