Ocjena povjerenstva za Nagradu „Anto Gardaš“.
Prosudbeno povjerenstvo za Natječaj za Nagradu „Anto Gardaš“ za 2019. godinu, u sastavu: književnica Branka Primorac, književnik Stjepan Tomaš i prof. dr. sc. Diana Zalar pročitalo je ukupno dvadeset i sedam pristiglih knjiga. Među njima su dvadeset romana, četiri zbirke priča, jedna odulja ilustrirana priča i dvije slikovnice.
Pristigla produkcija raznovrsne je tematike. Autori se bave obiteljskim tajnama koje zbog spleta okolnosti izbiju na površinu u kasnijim generacijama; problematikom korupcije u policijskome poslu i njihovim odrazom na obiteljske odnose; društvenim i obiteljskim životom školaraca; djecom sa poteškoćama u razvoju (autizam), neobičnom djecom i prihvaćanjem različitosti; sagledavanjem svijeta u očima predškolke i predškolca; povezivanjem života svetaca iz različitih povijesnih razdoblja sa svijetom današnje djece; iskušenjima svećenika koji pokušava okupiti i upoznati mladež u svojoj župi; povijesnom tematikom (Sigetska bitka iz perspektive dječaka koji je sudjelovao u njoj); ulogom i utjecajem likova iz knjiga na svakodnevni život; turističkim znamenitostima i životom u Kaštelanskom zaljevu iz perspektive dvoje magaradi; utjecajem manifestacije i koncerta ULTRA na mladež i požarom na otoku; dinamikom jednoga srednjoškolskog razreda i njegovim sazrijevanjem; životom ljudi kroz oči njihove mačke; domišljatom djecom koja pronađu način da zaustave krivolov zaštićenih ptica. U fantastičnome romanesknom žanru izdvajamo prenošenje poznatih legendi čakovečkog kraja u prozu sa primjesama horrora i fantastiku ekološkog afiniteta s pronalaženjem paralelnog svijeta koji se razvija uporedo s ljudskim svijetom, ali naizgled manje agresivnog i represivnog.
U cjelini, korpus je čitljiv i kultiviranoga pisma. Ponekad iznenadi zanimljivi pristup temi, maštovitost autora. Nađe se vrlo uvjerljivih likova djece i mladih. Odraslih nešto rjeđe. Previše je tugaljivih djela u kojima se prepoznaje da nije osviještena višestruka važnost dijaloga. U rasnim djelima oni nemaju samo ulogu dinamizirati priču, već su dio teksta koji se ne može izostaviti, u kojemu svaka rečenica ima važnost i značenje za cjelinu. Isto tako, premalo je duhovitih djela koja bi nasmijala čitatelja. Djeca su populacija željna smijeha i veselja, a knjiga je prilika da dobiju zabavu koja će ih istovremeno oplemeniti. Puno se i produktivno piše, što nije u srazmjeru sa rijetkom pojavom djela koja od prve do zadnje stranice zaokupljaju čitateljevu pažnju. Autori bi ponekad trebali osvijestiti pretjeranu potrebu za nadugačkim i naširokim pripovijedanjem koje ne može izdržati ni odraslu ni dječju čitateljsku pažnju.
Oprema knjiga je različite kvalitete. Ima izdanja na visokoj razini, ali i onih drugih. Preporuka je povjerenstva da izdavači pripaze na veličinu i kvalitetu slova u tisku, te na njihovu dobru vidljivost, jer ima izdanja sa presitnim i pregusto otisnutim slovima.
Isto tako, izdvojila se nekolicina djela koja drži visok standard u pripovijedanju i u kojima se osjeća proživljenost s odabranom temom, kako izražajna, tako i stilska. Među takvima, odabrali smo šest za uži izbor.
Abecednim redom, u uži izbor za Nagradu "Anto Gardaš" ušle su sljedeće knjige:
Neven Drozdek: Sveci na malčice drugačiji način (Glas Koncila, Zagreb)
Slavica Gazibara: Sarine priče i Ivorove mudrolije (Insula, Čakovec)
Hrvoje Hitrec: Luka od Sigeta (Školska knjiga, Zagreb)
Vjekoslava Huljić: Moj Titanic ne tone (Mozaik knjiga, Zagreb)
Krunoslav Mikulan: Zmaj ispod Staroga grada (Naklada Ljevak, Zagreb)
Đurđica Stuhlreiter: Čuvar zmaja (HDKDM, Zagreb lipanj 2019)
U Zagrebu, 21. travnja 2020.