Na Tribini DHK u srijedu, 14. veljače 2018., u veoma vedrome ozračju predstavljena je knjiga kajkavskih pjesama Rajka Fureša „Življenju gledeti h uoči“, uz glazbenu pratnju vokalnoga solista Srećka Blažička. Knjigu su predstavili dr. sc. Zvonko Kovač i mr. sc. Božidar Petrač, a stihove je čitala Vera Grgac.
Predsjednik DHK Đuro Vidmarović pozdravio je ovu Tribinu kao još jedno poticanje zlatne formule ča-kaj-što, kojom DHK nastoji održati živim trojezičnost hrvatskoga bića.
Božidar Petrač istaknuo je svestranost Rajka Fureša koji, uz svoju profesionalnu liječničku struku te znanstveni rad, sudjeluje u raznim manifestacijama, udrugama i skupovima što osobito njeguju kajkavsku riječ. Osvrnuo se na autorovu zbirku „Cajtek iščem“, u kojoj slijedi tradicionalno kajkavsko pjesništvo 20. stoljeća. Petrač se također osvrnuo na povijest novije kajkavske lirike, od Matoševa „Hrastovačkog nokturna“ preko lirike Dragutina Domjanića, Frana Galovića do Krležinih „Balada“. U Furešovoj zbirci „Življenju gledeti h uoči“ Petrač je iščitao učinke pjevne Domjanićeve lirike, odnosno melodioznost stihova koji bi se mogli uglazbiti. Također je naglasio da je u Furešovoj lirici vidljiva i pučka kajkavska tradicija, kao i Krležin puntarski duh. Na motivsko-tematskome planu prevladavaju ljubavne i rodoljubne pjesme, pjesme napitnice i pjesme pajdašije, rekao je Petrač, istaknuvši da je autor ovom zbirkom obogatio riznicu suvremenoga kajkavskog pjesništva.
Zvonko Kovač analizirao je različite teme i stilove Furešovih pjesama, istaknuvši kako je autor u zbirci „Življenju gledeti h uoči“ pokazao želju da obnovi sve tradicionalne razine iskustva kajkavskoga pjesništva, ljubavi i ljubavi prema domovini, iskustvo pajdašije i vjere, kao i mudrijašenja o življenju. Pjesme su, rekao je Kovač, veoma različite i na oblikovnom planu – pojavljuju se u narodskome desetercu, osmercu, šestercu i stihovima koji su na granici ne previše razvijenoga kajkavskog slobodnog stiha. Neke autorove pjesme iz zbirke mogle bi se naći u svakom ozbiljnijem, pa i antologijskome izboru suvremenoga hrvatskog kajkavskog pjesništva, jer na veoma suvremen način, ritmom koji se oslobodio stege rima, nalaze ravnotežu izraza što podjednako ističe srce, mudrovanje, samoću, zavičaj, prijateljstvo, naglasio je Kovač.
S obzirom na nastup Srećka Blažička, Tribina je bila radostan književno-glazbeni susret.
(L.Ž.Š.)
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje