Sudjelovali su Dražen Katunarić, Stjepan Čuić i Marijan Grakalić, a u iznimno zanimljivu raspravu uključila se i publika. Nazočne je pozdravio predsjednik DHK Zlatko Krilić.
Voditeljica Lada Žigo Španić spomenula je na početku časopis „Europski glasnik“ (br. X, 2005.), u kojem je glavni temat glasio „Totalitarizam medija“, a u sklopu kojeg su objavljeni brojni tekstovi uglednih svjetskih i domaćih analitičara. Dražen Katunarić govorio je, među ostalim, o svom tekstu „Dajte pet minuta Hitleru, pet minuta Židovima“, koji je objavljen u rečenom broju.
Svi sudionici govorili su veoma složeno i kritički o raznim temama te potkrjepljivali svoje teze brojnim primjerima iz književnosti i politike.
Na tribini je bilo riječi o različitim vrstama totalitarizama – o ideološkom, o totalitarizmu slike koja guši riječi i kritičko mišljenje, o totalitarizmu propagande, o teroru reality show-a, tračeva i slično, odnosno o „fašizmu“ razonode, što čitatelje pretvara u potrošače. Raspravljalo se i o korporacijama koje su vlasnici mnogih medija, pa su mediji tako korumpirani kapitalističkom, neoliberalnom ili drugom logikom. Spomenuta je, među ostalim knjigama, Orwellova znamenita satirična novela „Životinjska farma“ u kojoj je ismijan sovjetski totalitarizam, no Putinova politika uvjerila nas je da se povijest ponavlja i da i u demokratskom svijetu postoje snažno orkestrirani državni mediji koji guše oporbeno, odnosno slobodno mišljenje. Apostrofirani su i mnogi drugi književnici u rukama režima.
Spomenuta je i nedavna vijest u medijima kako će Američka akademija vjerojatno uzimati u obzir za Oskara samo filmove koji uključuju homoseksualne parove i druge manjine, zbog čega su se mnogi umjetnici pobunili. Uz dužno poštovanje sviju ljudskih prava, tu se radi, zaključeno, je o teroru ukusa i stila koji se pokušava nametnuti umjetnicima, u ime „političke korektnosti“.
Vladimir P. Goss iznio je neke teze iz svoje knjige „Umjetnost i politička korektnost“. Navodio je primjere umjetničkih pokreta koji su bili u rukama režima ili protiv njega.
Također se razgovaralo o online novinama, odnosno o komentarima ispod članaka u kojima mahom nepismeni čitatelji besramno vrijeđaju ljude, koristeći psovke, prostote, odnosno uličarski jezik. To je, zaključeno je, svojevrsni totalitarizmu dokolice u kojoj se sloboda mišljena shvaća kao iživljavanje pojedinca, a ne kao forum za civiliziranu raspravu.
Davor Velnić priključio se diskusiji navodeći neke teze iz svoje knjige „Na rubu ničega“ (Mala knjižnica DHK, 2021.) koja je, među ostalim, posvećena odnosu Krleže i režimske politike.
Bilo je riječi i o drugim temama, a publika je tribinu pozdravila velikim pljeskom. Zaista sjajni govornici i veoma zanimljiva i edukativna rasprava!
(L. Ž. Š.)
Foto-galerija: Luka Tripalo
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje