11Svi
Polemička tribina „Koliko se brinemo za hrvatske pisce u iseljeništvu“ (u sklopu tribine „Bez cenzure“) održana je u DHK 12. svibnja 2022., a sudjelovali su dr. sc. Željka Lovrenčić, Vesna Kukavica i Đuro Vidmarović. Tribinu je vodila Lada Žigo Španić.
Željka Lovrenčić objasnila je kako je čitav život brojnim prijevodima gradila most između Hrvatske i pisaca španjolskog govornog područja. Među ostalim, govorila je o trećem i četvrtom valu hrvatskih iseljenika u Čile te istaknula kako danas u Čileu ima oko 300 pisaca hrvatskog podrijetla. Vesna Kukavica govorila je o dugoj tradiciji književnosti hrvatskih manjina (od Lovre Bogovića u 18. st.) i bogatoj tradiciji naših pisaca u iseljeništvu. Spomenula je, među ostalim, inozemnu Croaticu, „Leksikon hrvatskog iseljeništva i manjina“, mnoge knjige, autore, a i institucije koje su dale vrijedan doprinos ovoj temi koja se i dalje istražuje. Naročito je DHK započeo sa sustavnom brigom za hrvatske pisce u iseljeništvu od 1989., kada je organiziran legendaran okrugli stol „Književnost između dviju domovina“. Đuro Vidmarović, autor mnogih vrijednih knjiga o hrvatskim manjinama u susjednim zemljama, također je zanimljivo govorio o našim prešućivanim, afirmiranim ili nedovoljno afirmiranim autorima koji su dali važan doprinos literaturi matične zemlje. Spomenuo je i nedavno utemeljeni Festival svjetske književnosti (pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora) koji je ugostio pripadnike hrvatskih manjina i dijaspore.
Jedan je od zaključaka tribine kako se ova važna tema treba uvesti u hrvatski obrazovni sustav i kako pri Ministarstvu kulture valja formirati Fond za otkup knjiga pripadnika naših manjina i iseljeničke književnosti. Raspravi su se pridružili i Vladimir P. Goss i Stjepan Šešelj.
Lada Žigo Španić
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje