24Lis
„Zašto više nemamo jakih književnih generacija kao nekada“ bila je tema tribine u DHK, održane u petak, 21. listopada, u koju se opet uključila i brojna znatiželjna publika. Sudjelovali su Darija Žilić, Dubravko Jelačić Bužimski i Alojz Majetić – svi su dali izvrstan pregled raznih generacija i smjerova u hrvatskoj književnosti, od krugovaša do danas.
Bužimski se posebno osvrnuo na generaciju fantastičara, Majetić na generaciju „proze u trapericama“, a Darija Žilić dala je pregled generacija u poeziji, no svi su dali lepezu i odnosa među raznim naraštajima i njihovim svjetonazorima. Gotovo svi su zaključili da su generacije nastajale u nekim društvenim, političkim i kulturološkim okolnostima, opirući se nekim dogmama ili kanonima. Formirale su se u vremenu kada se držalo do knjiga i časopisa i kada su postojali jaki autoriteti u književnoj kritici. Na slobodnom tržištu nema mjesta za okupljanja, literarne smjerove – sve je disperzivno, stoga nema više ni književne „elite“, jedan je od zaključaka (premda su pohvaljeni novi pokušaji formiranja generacije, poput časopisa „Alternator“). Žilić je istaknula kako danas umjesto generacija imamo klanove i glavnog sponzora – Ministarstvo kulture, o kojem ovise izdavači u svojoj borbi za opstanak.
Rasprava se proširila i na propitkivanje današnjih literarnih vrijednosti u hiperprodukciji kojekakvih knjiga, u kojoj se poistovjećuju profesionalci i diletanti, a razvile su se i druge zanimljive teme. Pun pogodak!
Lada Žigo Španić
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje