Milan Rakovac, ugledni prozaik, pjesnik, esejist i publicist, gostovao je na tribini DHK u četvrtak, 9. svibnja i doista zaokupio publiku zanimljivim govorom o Istri u povijesnom i kulturnom kontekstu. Govorio je i o svome bogatom opusu, istarskom zavičaju i rodnoj istarskoj čakavštini. Razgovor s autorom vodila je Lada Žigo Španić.
Rakovac je, među onima, istaknuo uglednoga pisca Fulvija Tomizzu ('našega' Talijana) koji je davno govorio da Hrvati i Slovenci imaju jednako pravo na Istru kao Talijani. Osvrnuo se na njegov roman 'Bolji život' koji je preveo zajedno s M. Marasom. Ta je knjiga nadahnula Rakovca za njegov najpoznatiji roman 'Riva i druži' u kojem modernim, mozaičnim pripovijedanjem govori i o svojoj obitelji, osobito nakon II. svjetskog rata. Rakovac je spomenuo i svoga oca, narodnoga heroja koji ima spomenik u Poreču, jednoga od promicatelja Pazinskih odluka, veoma važnoga koraka za pripajanje Istre Hrvatskoj. Bilo je riječi o bogatoj kulturnoj baštini Istre od glagoljaša do danas, o njezinoj važnoj višejezičnosti, o Čakavskom saboru, o brojnim aktivnostima Istre koja je izgradila pravu književnu i izdavačku piramidu. Nazor, Balota, Črnja, Biletić... samo su neka od spomenutih imena književne Istre koja je dala mnoga ugledna imena i u drugim područjima.
Rakovac je pročitao svoje čakavske pjesme, a publika ga je nagradila snažnim pljeskom.
Jer, doista je u sat vremena rekao mnogo o našoj povijesti i sadašnjosti, rušeći neke tabue i oživljujući sjećanja na neke dijelove prošlosti, koje politika nehumano zakapa.
Lada Žigo Španić
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje