Gosti današnje tribine su Sonja Zubović, voditeljica uglednih i popularnih pjesničkih manifestacija „Poezija to go“ i „Poezija u gradu“ te Ivan Babić, voditelj poznatog „Sesvetskog književnog maratona“ i drugih pjesničkih skupova. Tribinu vodi Lada Žigo Španić.
Ana Horvat bila je spriječena sudjelovati na tribini zbog tehničkih poteškoća, pa ovom prigodom spominjemo i njezin prilog poeziji u javnom prostoru. Ispričavamo se svim autorima koji se mnogo zalažu za pjesničke skupove na javnoj sceni što nisu mogli sudjelovati na ovoj tribini koja je ograničena na dvije-tri osobe. Pozdravljamo sve projekte kojima se poezija promiče u medijima.
Snimka tribine: www.youtube.com/watch?v=Ibjfif_t3UI
* SONJA ZUBOVIĆ već pet godina vodi uglednu i popularnu pjesničku manifestaciju „Poezija to go“ koja se održava u kafićima, KIC-u i drugim urbanim prostorima. Također je autorica i projekta „Poezija u gradu“, kako bi poeziju približila što široj publici. Godine 2019. Zagrepčani su mogli pročitati pjesme dvanaest suvremenih hrvatskih autora na city light oglasnim površinama na tramvajskim i autobusnim stajalištima, a plakate je vizualno obogatila Tena Pezdevšek.
Ove godine, od 22. listopada u planu je projekt čitanja pjesma Augusta Šenoe na city light plakatima.
Sonja Zubović rođena je u Zagrebu, a odrasla u Jastrebarskom. Diplomirala je na studiju jugoslavenskih jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje i danas živi i radi. Vodila je nekoliko godina emisiju o novim knjigama na radiopostaji Jaska, a nakon diplome zapošljava se u Knjižnicama grada Zagreba. Po svojoj prirodi uvijek je inovatorski raspoložena, a posebno u poticanju novih oblika kulturne komunikacije, kao što su prvi kontinuirani programi kulturne nadgradnje za djecu s posebnim potrebama, manifestacije poput Dana Malog princa, Proslave 50. rođendana Pipi Duge Čarape, Svijeta baka i đaka u godini doživotne izobrazbe itd. Piše poeziju i prozu za odrasle i djecu. Diljem Hrvatske gostuje na književnim tribinama, susretima i manifestacijama. Članica je Slavenske akademije u Bugarskoj i mnogo se zalaže za bugarsko-hrvatske književne veze (članica je i Povjerenstva DHK za međunarodne veze). Autorica je brojnih slikovnica i knjiga za niže uzraste, romana za mladež (npr. Probuđena zvona, Belinini brodovi). Objavila je i knjigu priča za odrasle Goli carevi te više zbirki pjesma za odrasle (Neukradivo nebo, Samo se vjetar smiješi, Sol na koži…) Zbirka Sol na koži ušla je u antologiju hrvatskog pjesništva Off-line, priređivača Tvrtka Vukovića. Djela su joj prevedena na više jezika.
* IVAN BABIĆ više od deset godina vodi „Sesvetski pjesnički maraton“ („Republika stiha“), a sada, u vrijeme pandemije, susret se nastavlja kao virtualna manifestacija uz zvučne priloge. Utemeljitelj je i novih pjesničkih manifestacija – „Mali knjigovor“, „Svakog tjedna pjesma jedna“ i „Stihotron“.
Ivan Babić rođen je u Imotskome. Na zagrebačkom Filozofskom fakultetu završio je studij filozofije i ruskog jezika i književnosti. Diplomirani je knjižničar. Od 1984. godine prevodi pjesničke, prozne i teorijske tekstove s ruskoga na hrvatski jezik. Suradnik je brojnih časopisa i 3. programa Hrvatskog radija. 1998. godine izabran je za prevoditelja godine u tjedniku Hrvatsko slovo. Voditelj je mreže Knjižnice Sesvete, osnivač je i voditelj tribina „Kulturni četvrtak u Sesvetama“, „Sesvetski pjesnički maraton“ i mnogih drugih manifestacija. Poezija mu je uvrštena u više antologija i prevedena na nekoliko svjetskih jezika. Priredio je zbornik poezije Sesvetski oblok, 2006., L. N. Tolstoj Uskrsnuće, 2002. i (djelomice preveo) A. S. Puškina Pjesme-bajke-drame, 2002. Dosad je objavio sljedeće knjige pjesama: Kasna molitva prstiju, 1999., Zvizda, 2007., Stigme svagdana, 2011., Koncepcija vrta, 2014. (Nagrada Tin Ujević) Pogledi, 2016. itd. Objavio je i dijalektni rječnik pod nazivom Studenački rječnik, 2008. godine.
* ANA HORVAT, nagrađivana autorica bogata pjesničkog opusa, antologičarka i aktivistica, u posljednjih 20-ak godina vodila je mnoge pjesničke tribine do početka pandemije. Održala je 43 tribine pod naslovom „Razgovor s pjesnikinjom“, na kojima je predstavila 80 pjesnikinja u Kulturnom centru Mesnička i antikvarijatu "Jesenski i Turk" u Preradovićevoj. Također je ujesen 2019. godine organizirala sa Slavkom Nedićem (zaduženim za glazbene točke) i manifestaciju „Pjesnikinje u Lisinskom“, na kojoj je predstavljeno 38 pjesnikinja na prvih 30 tribina. Utemeljila je i virtualnu tribinu na portalu www.pjesnici-ane-horvat.net koja sadrži 220 digitalnih knjiga s ljubavnim pjesmama 220 hrvatskih pjesnika/pjesnikinja od 19. do 21. stoljeća. Valja spomenuti i njezine značajne tematske pjesničke antologije – Subića, Stablopis, More mora i Oblizujući suze. Prve tri se odnose na razdoblje od 16. stoljeća do danas, a zadnja na razdoblje od 19. do 21 stoljeća.