Biserka Goleš Glasnović, pjesnikinja, putopiskinja, prozaistica i kritičarka, rođena je 10. travnja 1958. u Novom Mestu. Od ranog djetinjstva živi u Zagrebu gdje je završila OŠ Stenjevec i IV. gimnaziju. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je hrvatski jezik i književnost. Dosada je objavila:
ZBIRKE PJESAMA
1. Goleš Glasnović, Biserka (2000). Priětelnice moe. Zagreb: Udruga Janjevo.
2. Goleš Glasnović, Biserka (2004). Sasvim blizu. Zagreb: Udruga Janjevo.
3. Goleš Glasnović, Biserka (2008). Može i bez naslova. Zagreb: Stajer-Graf.
4. Goleš Glasnović Biserka (2015). Tihe koja se ne dvoumi. Zagreb: Stajer-Graf.
5. Goleš Glasnović (2023.). Poštovani gospodine Abélard. Društvo hrvatskih književnika.
KNJIGE PUTOPISA, KRITIKA I ESEJA
1. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Pun ruksak oblutaka (zbirka putopisa). Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.
2. Goleš Glasnović Biserka (2017.) Lusteri i knjige (zbirka osvrta i osvjetljenja). Zagreb: Matica Hrvatska Sisak.
3. Čulić, Hrvoje, Goleš Glasnović, Biserka (2017). Veljko Vučetić: pjesnik i mistik (izbor iz djela Veljka Vučetića). Split: Književni krug Split.
4. Goleš Glasnović Biserka (2020.), Karpatski listići (zbirka putopisa), Zagreb: Hrvatsko-ukrajinsko društvo.
5. Goleš Glasnović, Biserka (2021.). Čitanje udvoje – osvrti i osvjetljenja. Zagreb, Stajer-Graf.
SLIKOVNICA
1. Goleš Glasnović, Biserka (. Antolović, Dragica (2009.) Ružna Toja. Zagreb: Stajer-Graf.
Poeziju objavljuje u Mogućnostima, Dubrovniku, Riječima, Republici, Kolu i Europskom glasniku te na Trećem programu Hrvatskog radija u emisijama Šest minuta poezije u šest, Poezija naglas i Riječi i Riječi. Njezine su pjesme, također, uvrštene u antologije, panorame i zbornike hrvatske i inozemne poezije. Pjesme su joj prevedene na poljski i perzijski jezik. U književnom časopisu Mogućnosti objavila je cikluse pjesama Budi rijeka (2002.), Nebopis (2006.) i Neka mi se smiluje rame Tvoje (2012.), a ciklus pjesama Školjka svetoga Jakova objavljen je 2011. u časopisu Dubrovnik. Pjesma Pred samostanom uvrštena je u antologiju Hvaljen budi, Gospodine moj – sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu (2009.), a pjesme Sasvim blizu i Tvoja terina u zbirke ljubavnih pjesama tiskane u povodu Natječaja za najljepšu ljubavnu pjesmu Zvonimir Golob (2004. i 2005.). U zbornik pjesama Nema vremena za uljepšavanje uvrštena je pjesma Tihe koja se ne dvoumi (2012.). Pjesma Čovjek u čamcu posvećena Ivici Antolčiću i Ferdi Ćusu objavljena je na koricama časopisa Riječi (2018). Ciklus pjesama Poštovani gospodine Abélard objavljen je u Republici (2021.), a ciklus Počasnice u Kolu (2021). Pjesme Boginja, Tvoja terina, Na poluotoku, Povratak ili ruža, Adam uvrštene su u knjigu U mreži stih 3. – zbornik pjesnikinja regije: Slovenija, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora i Makedonija (2019.), a pjesme Povratak ili ruža, Na poluotoku, Poštovani gospodine Abélard, Staklar s Cresa. u Antologiju Jutra poezije 2010. – 2020. Na XV. Festiwalu Poezjie Sƚovianskieje, Bemowskie Centrum Kultury, Warszava, 20.10.2022. uvrštene su pjesme Staklar s Cresa i Na krilima Majke Stvoriteljice u prijevodu poljskog književnika i lingvista Grzegorza Walczaka.
Biserka Goleš Glasnović učestalo putuje istražujući različite zemlje, kulture i jezike: daleke poput Sri Lanke i Sjeverne Amerike do bliskih europskih. Knjiga putopisa Pun ruksak oblutaka kronološkim slijedom putovanja od 2002. do 2015. prikazuje hrvatske i europske gradove i pokrajine (Split, Hrvatska Kostajnica, Istra, Udine, Stockholm, Bretanja, Bavarska) te zemlje Crnu Goru, Kosovo, Albaniju i Sri Lanku. Knjiga putopisa Karpatski listići donosi ukrajinske teme: Lviv, Mukačevo, Stiljsko, Hlibivka te putositnice nastale za putovanja Mađarskom, Estonijom, Češkom i Švedskom. Ukrajinski putopisi nastali su nakon putovanja zapadnom Ukrajinom 2017. Putopisi su višestruko objavljivani i emitirani u časopisima Republika, Kolo, Forum, Hrvatska revija, Kaj, Kupa, Vjesnik ukrajinske zajednice u Hrvatskoj i u zbornicima sa Susreta hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva Stjepan Kranjčić te na Trećem programu Hrvatskog radija u emisiji Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Putopis o istraživanju i putovanju u Stiljsko i arheološki park Bijelih Hrvata (8. – 10. st) preveden je na ukrajinski jezik. Hrvatski putopisi osvjetljavaju na drukčiji način različite hrvatske krajeve, primjerice Petrinju i Poljica te istražuju slavensku mitologiju. Zanimanje za navedenu temu zadnjih se godina proširuje na područje Češke, njemačkih Lužica, Pomeranije sve do otoka Rügena (Rujane) na Baltiku. Zapis o Sventovitovom kamenu, jedinom ostatku posljednjeg slavenskog hrama, objavljen je na portalu Radio Gornji grad. O njezinu putopisanju Tonko Maroević bilježi: Očigledno je da u svoje putopise Biserka Goleš Glasnović ulaže pravu lirsku osjetljivost i humanističku otvorenost, želju da prepozna i otkrije nove vrijednosti. Pri tom joj je više nego dobrodošla popudbina istančane kulture i afiniteta po srodnosti, tako da nam uspijeva afektivno približiti postaje svojega zauzetog flaniranja i neposustalog romarenja.
Objavila je nekoliko kratkih priča, dnevničkih zapisa i priča za djecu skupljenih u slikovnicu Ružna Toja. Kratka priča Tempus fugit nagrađena je, a priče Nemira i njezini ujaci te Sveti Ivan i pakao emitirane su na Trećem programu Hrvatskog radija u emisiji Hrvatska proza. Mitološke teme emitirane su na Trećem u emisiji Riječi i riječi i objavljene u časopisu Kolo. Dnevnički zapisi Nismo sigurni u svoje korake (u povodu pandemije i zagrebačkog potresa) od 18. do 24. siječnja 2021. objavljeni su u časopisu Hrvatsko slovo.
Kritičarskim radom bavi se od 2008. Smatra se sljedbenicom hrvatskih književnih kritičara Hrvoja Čulića, Zvonimira Mrkonjića i Tonka Maroevića s kojima je surađivala i vodila dugogodišnje književne i peripatetične razgovore te im posvećuje mnoge svoje prikaze, eseje i kritike. U svojim se prikazima osvrće i na klasike hrvatske književnosti: Frana Krstu Frankopana, Miroslava Krležu, Vladimira Nazora, Tituša Brezovačkog, Boru Pavlovića, Dubravka Škurlu, Krunu Quiena, Zvonimira Baloga i Josipa Paladu. Od suvremenih autora piše o Seadu Begoviću, Tomislavu Domoviću, Draženu Katunariću, Dragi Štambuku, Borisu Vrgi, Franji Nagulovu, Dimitriju Popoviću, Mirku Čuriću, Danijelu Župančiću, Tinu Lemcu, Zvonimiru Grozdiću, Goranu Gatalici, Patriciji Štambuk Malorga i mnogim drugima. Objavila je i obimne osvrte o antologiji katalonske poezije Tonka Maroevića i antologiji banijske književnosti Borisa Vrge i Miroslava Kirina. Posvećena je i mnogim djelima poljskih autora koja nisu prevedeni na hrvatski jezik: Ewi Lipskoj, Debori Vogel, Andrzeju Stasiuku, Ewi Sonnenberg, Adamu Zagajewskom i Witoldu Gombrowiczu. U eseju Književnik za djecu i dječak književnik usustavila je vrijedno, pomalo zaboravljeno, stvaralaštvo za djecu hrvatskog književnika Bore Pavlovića. Objavila je opširan esej o Krležinu djelu Krleža na mjestu (Riječi, 2018.) u povodu krležologije Krešimira Nemeca te esej o novijoj katalonskoj poeziji Spokoj kamena i mora (Forum, 2019.). Od 2020. bavi se poezijom suvremenih klasika njemačke, francuske i anglosaksonske poezije, Zlatnom formulom hrvatskog jezika te djelovanjem peripatetičnih ljepoduha splitskog književnog kruga.
Također piše i stručne tekstove povezane sa svojim pedagoškim radom o Bori Pavloviću, dječaku književniku i književniku za djecu, o Ivani Brlić Mažuranić, o stvaranju haiku pjesme … U znanstvenim istraživanjima bavi se Zlatnom formulom hrvatskog jezika (Računalno i jezikoslovlje Zlatne formule hrvatskoga jezika, Sveučilište u Osijeku, 2020.) te jezikom, književnim djelom i životom Frana Krste Frankopana (Dani hrvatske knjige i riječi, Subotica 2021.).
U likovnoj kritici osvrće se na rad Ivice Antolčića, Karla Sirovyja, na poljsko slikarstvo i hrvatsku predromaniku. U esejističkom radu isprepliću se različiti žanrovi i književni govori od poetskog, putopisnog, povijesnog, antropološkog, narativnoga, povijesno-umjetničkog, memoarskog do etnološkoga i mitskoga. Prikazi, osvrti, kritike i eseji objavljivani su u Europskom glasniku, Vijencu, Republici, Mogućnostima, Forumu, Poeziji, Kolu, Hrvatskoj reviji, Kaju, Književnoj Rijeci, Novoj Istri, Riječima, Književnoj Republici, Književnoj riječi te Književniku u Banjoj Luci te učestalo u emisiji Bibliovizor na Trećem programu Hrvatskog radija. O njezinu kritičarskom radu Mrkonjić je zapisao: Osvrti i osvjetljenja Biserke Goleš Glasnović svjedoče o lepezi autoričina senzibiliteta i žanrovskoj širini te kultiviranosti njezinih interesa. Njezin izbor nužno je subjektivan, ali govori, koliko o objektivnim značajkama teksta, toliko o prigodi kao i Kairosu koji ga usmjerava.
Uredila je nekoliko knjiga: Dopisivanje iz dvaju gradova, knjigu pisama eseja o poljskoj književnosti, razmijenjenih između hrvatskog književnika Hrvoja Čulića i srpskog prevoditelja s poljskog Petra Vujičića. U suradnji s Hrvojem Čulićem objavila je knjigu Veljko Vučetić – pjesnik i mistik o stvaralaštvu hrvatskog književnika Veljka Vućetića te zbirku pjesama Kaverne Tomislava Domovića. Također i zbirku učeničkih književnih i likovnih radova o Domovinskom ratu Ne želim rat nikad više te monografiju OŠ Tituša Brezovačkog.
Sudjeluje na mnogim književnim i kulturnim događajima i obljetnicama. Predstavlja svoj rad i rad drugih autora te drži predavanja. Bila je voditeljica tribine Umjetnost i znanost Udruge AMACIZ, sudjelovala je u radu s djecom u likovnom i literarnom stvaralaštvu na Danima janjevačke riječi i kloštranskim haiku susretima. Svoju poeziju predstavlja na susretima na otoku Braču Croatia rediviva, Festivalu ljubavne poezije Ljubica u Samoboru, Kvirinovim susretima u Sisku i Poeziji to go. Sudjelovala je i na susretima u Badavci te nekoliko puta na Knjizi Mediterana u Splitu, međunarodnom Danu boja u organizaciji Tekstilno tehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Danima hrvatske knjige u Subotici, Danima Luke Botića u Đakovu, u emisiji Susret u riječi i mnogim drugima. Članica je Udruge Janjevo Zagreb, Vijeća crnogorske nacionalne manjine, Društva diplomiranih inženjera i prijatelja KTS (AMACIZ) te Hrvatsko-ukrajinskog društva.
O stvaralaštvu Biserke Goleš Glasnović pisali su Tonko Maroević, Zvonimir Mrkonjić. Hrvoje Čulić, Sead Begović, Josip Palada, Vesna Ćuro-Tomić, Ljerka Car Matutinović, Mirjana Mrkela, Arsen Mužić, Franjo Nagulov, Tin Lemac, Dimitrije Popović.
NAGRADE I PRIZNANJA
1. Druga nagrada za najbolju kratku priču Mate Raos 2011. (Tempus fugit), Vrgorac 2011.
2. Priznaje Kajkavskog spravišča za najljepši hrvatski putopis 2012. (Boje drva i boje sunca), Lobor 2012.
3. Druga nagrada za najbolji putopis (Sjeverno od svega), Dar domovine – 6. susret hrvatskoga duhovnoga književnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić, Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2014.
4. Nagrada Kajkavskog spravišča za najljepši hrvatski putopis 2017. (Junaci i medenjaci), Lobor 2017.
5. Druga nagrada za putopis Hlibivka, Zvijezda jutarnja – 9. susret hrvatskog duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2017.
6. Druga nagrada za putopis Karpatski listići, Bog nosi moje cipele – 10. susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2018.
7. Druga nagrada za putopis Putovati u Lavov i vratiti se iz Lviva, Put u srce – 11. susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2019.
8. Prva nagrada za esej Trpimirov vrt: patria arcana – natječaj Gradske knjižnice Kaštela Kaštelanske štorije, Kaštel Lukšić, 2020.
9. Druga nagrada za esej Ovdje je počinak umornima , zdravlje bolesnima – 12 susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2020.
10. Nagrada organizatora Franjo Horvat Kiš za putopis Človečec i katedrala – Kajkavsko spravišče, Lobor 2020.
11. Prva nagrada Kaštelanske štorije za putopis Na gori kraljeva – Gradske knjižnice Kaštela, Kaštel Lukšić, 2021.
12. PRIZNANJE I NAGRADA za kreativni doprinos časopisu Europski Glasnik (Povodom četvrt stoljeća postojanja publikacije Hrvatskog društva pisaca), Hrvatsko društvo pisaca, Zagreb, 2022.
BISERKA GOLEŠ GLANOVIĆ
BIBLIOGRAFIJA
ZBIRKE PJESAMA
1. Goleš Glasnović, Biserka (2000). Priětelnice moe. Zagreb: Udruga Janjevo.
2. Goleš Glasnović, Biserka (2004). Sasvim blizu. Zagreb: Udruga Janjevo.
3. Goleš Glasnović, Biserka (2008). Može i bez naslova. Zagreb: Stajer Graf.
4. Goleš Glasnović Biserka (2015). Tihe koja se ne dvoumi. Zagreb: Stajer Graf.
KNJIGE PUTOPISA, KRITIKA I ESEJA
Goleš Glasnović, Biserka (2015). Pun ruksak oblutaka (zbirka putopisa). Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.
Goleš Glasnović Biserka (2017.) Lusteri i knjige (zbirka osvrta i osvjetljenja). Zagreb: Matica Hrvatska Sisak.
Čulić, Hrvoje, Goleš Glasnović, Biserka (2017). Veljko Vučetić: pjesnik i mistik (izbor iz djela Veljka Vučetića). Split: Književni krug Split.
Goleš Glasnović Biserka (2020.), Karpatski listići (zbirka putopisa), Zagreb: Hrvatsko-ukrajinsko društvo.
Goleš Glasnović, Biserka (2021.). Čitanje udvoje – osvrti i osvjetljenja. Zagreb, STAJER • GRAF.
SLIKOVNICA
1. Goleš Glasnović, Biserka; Antolović, Dragica (2009). Ružna Toja. Zagreb: Stajer Graf.
UREDNICA KNJIGA
1. Goleš Glasnović, Biserka i dr. (ur.) (2012). Ne želim rat nikad više. Zagreb: Udruga 101. brigade.
2. Goleš Glasnović, Biserka (2012). Dopisivanje iz dvaju gradova. Zagreb: Stajer-graf.
3. Goleš Glasnović, Biserka (2015) Osnovna škola Tituša Brezovačkog 1965. – 2015. (monografija). Zagreb: OŠ Tituša Brezovačkog.
PJESME OBJAVLJENE U ČASOPISIMA, ANTOLOGIJAMA, ALMANASIMA I ZBORNICIMA
1. Goleš Glasnović, Biserka (2002). Budi rijeka (ciklus pjesama). U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 10/12. Str. 121 – 143.
2. Goleš Glasnović, Biserka (2004). Sasvim blizu (pjesma uvrštena u almanah). U: Jučer bih umro za te, a danas jer te nema (zirka poezije). Koprivnica: Alineja, UBIUDR Podravka. Str.14.
3. Goleš Glasnović Biserka (2005). Tvoja terina (pjesma uvrštena u almanah). U: Uvijek kad pomislim na tebe - ljubavna poezija. Koprivnica: Alineja, UBIUDR Podravka. Str.14.
4. Goleš Glasnović, Biserka (2006). Nebopis (ciklus pjesama). U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 10/12. Str. 52 – 65.
5. Goleš Glasnović, Biserka (2009). Pred samostanom. U: Hvaljen budi, Gospodine moj, Sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu. Zagreb: ALFA. Str. 619.
6. Goleš Glasnović, Biserka (2011). Školjka svetoga Jakova (ciklus pjesama). U: Dubrovnik. Dubrovnik: Matica hrvatska ogranak Dubrovnik. Br. 3. Str. 77 – 80.
7. Goleš Glasnović, Biserka (2012). Tihe koja se ne dvoumi (pjesma uvrštena u zbornik). U: Nema vremena za uljepšavanje. Solin: Gradska knjižnica. Str. 32.
8. Goleš Glasnović, Biserka (2012). Neka mi se smiluje rame tvoje (ciklus pjesama). U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br.7/9. Str. 68 – 76.
9. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Ako bude (pjesma uvrštena u zbirku). U: Kamen i odmaci. Rešetari: KLD Rešetari. Str. 86.
10. Goleš Glasnović, Biserka (2018). Čovjek u čamcu. U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 3-4 / 2018. Str. 196, na koricama.
11. Goleš Glasnović, Biserka (2019.). Tihe koja se ne dvoumi. U: 30. Vrazova Ljubica: Pučko otvoreno učilište Samobor. Samobor. Str. 15.
12. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Boginja, Tvoja terina, Na poluotoku, Povratak ili ruža, Adam (pet izabranih pjesama). U U mreži stih 3.(zbornik pjesnikinja regije: Slovenija, Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora i Makedonija), uredio Tin Lemac. Shura Publikacije. Opatija. Str. 18 – 21.
13. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Čovjek u čamcu. U: Glasnik. Zagreb. AMACIZ. Br. 62. Str. 19.
14. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Povratak ili ruža, Na poluotoku, Poštovani gospodine Abelard, Staklar s Cresa. U: Antologija Jutra poezije 2010. – 2020. (uredili Nikica Krajina i Željko Buklijaš). Jutro poezije. Zagreb. Str. 199. – 202.
15. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Saga o starosti i malenoj crkvici. U: Biseri u zvijezdama. Križevci. Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr Stjepan Kranjčić. 12. susret hrvatskog duhovnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić. Str. 23. – 24.
16. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Čovjek u čamcu. U: Glasnik. Zagreb. AMACIZ. Br. 62. Str. 19.
PUTOPISI
1. Goleš Glasnović, Biserka (2002). S anđelima. U: Crnogorski glasnik. Zagreb: Glasilo Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske. Br. 15. Str. 25 – 26.
2. Goleš Glasnović Biserka (2012). Pun ruksak oblutaka. U: Republika. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 7-8. Str. 24 – 28.
3. Goleš Glasnović, Biserka (2012). Nike koje se dvoumi (putni zapisi iz Kostajnice i istočne Slavonije). U: Ne želim rat nikad više. Zagreb: Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 101. Brigade – Susedgrad. Str. 7 – 9 .
4. Goleš Glasnović, Biserka (2013). U zemlji čupavog pelikana. U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 2. 4. 2013.
5. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Boje drva i boje sunca. U: Kaj. Zagreb: Kajkavsko spravišče. Br. 2013., 155NO453-1116. Str. 80 – 84.
6. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Osmijesi i palme: glasovi vrana i oceana (putni zapisi sa Sri Lanke). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 22. 4. 2014.
7. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Sjeverno od svega. U: Dar domovine – 6. susret hrvatskoga duhovnoga književnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić. Križevci: Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić. Str. 71 – 75.
8. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Gospodari dimnjaka i svjetionika (putni zapisi iz Bretanje). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 05. 05. 2015.
9. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Gospodari dimnjaka i svjetionika (putni zapisi iz Bretanje) U: Forum. Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Br. 7-9. Str. 889 – 901.
10. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Četrdeset žutih ruža (putni zapisi iz Beograda). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 03.11.2015.
11. Goleš Glasnović, Biserka (2016.). Janjevački rap by Kistanje. U: Zagovor jezika hrvatskoga. Zagreb: Alfa. Br. IV/4. Str. 89 – 94.
12. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Junaci i medenjaci (dnevničko-putni zapis iz Mađarske). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 20.09.2016.
13. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). Krajolici s bobicama (dnevničko-putni zapis iz Švedske i Estonije). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 07.03.2017.
14. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). Više od krovova (dnevničko-putni zapisi iz Krapine). U: Dnevnici, pisma, govor u prvom licu. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 7. 11. 2017.
15. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). Hlibivka (putopis o ukrajinskoj Hlibivki i groblju hrvatskih vojnika poginulih u Prvom svjetskom ratu). U: Zvijezda jutarnja. Križevci: Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „ Dr. Stjepan Kranjčić“. Str. 51. – 54.
16. Goleš Glasnović, Biserka (2018.). Krajolici s bobicama (putopis o Švedskoj i Estoniji). U: Republika. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 3-4.. Str. 42 – 50.
17. Goleš Glasnović, Biserka (2018.). Rote i zavezi (putni zapis iz Istre). U: Hrvatsko slovo. Zagreb. Verbum Croaticum, HKZ- Hrvatsko slovo d.o.o. Br. 1208. Str. 20.
18. Goleš Glasnović, Biserka (2018). Purgerska i plemićka tradicija Hrvatskog zagorja (putni zapis iz Krapine). U: Glasnik. Društvo diplomiranih inženjera i prijatelja Kemijsko-tehnološkog studija – AMACIZ. Br. 60. Str. 19.
19. Goleš Glasnović, Biserka (2018.). Karpatski listići. U: Bog nosi moje cipele. Križevci:Udruga za promicanje značajnih Križevčana „ Dr. Stjepan Kranjčić“. Str. 67. – 71.
20. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Putovati u Lavov i vratiti se iz Lviva. U: Dnevnici, pisma, govor iz prvog lica. Zagreb. Treći program Hrvatskog radija. 1. 1. 2019.
21. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Junaci medenjaci. U: Kaj. Zagreb: Kajkavsko spravišče. Br. 5-6. Str. 135 – 140.
22. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Križevačke vedute. U: Glasnik. Zagreb. Društvo diplomiranih inženjera i prijatelja Kemijsko-tehnološkog studija – AMACIZ. Br. 61. Str. 1-16.
23. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Stiljsko. U: Dnevnici, pisma, govor iz prvog lica. Zagreb. Treći program Hrvatskog radija. 24. 4. 2019.
24. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Karpatski listići. U: Vjesnik Ukrajinske zajednice u Hrvatskoj. Vukovar. Ukrajinska zajednica Republike Hrvatske. Str. 10 –11.
25. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Hlibivka. U: Vjesnik Ukrajinske zajednice u Hrvatskoj. Vukovar. Ukrajinska zajednica Republike Hrvatske. Str. 29 – 30.
26. Goleš Glasnović Biserka (2019). Človečec i katedrala. U Dnevnici, pisma, govor iz prvog lica. Zagreb. Treći program Hrvatskog radija. 24. 9. 2019.
27. Goleš Glasnović Biserka (2019.) Putovati u Lavov i vratiti se iz Lviva. U: Put u srce. Križevci. Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „ Dr. Stjepan Kranjčić“. Str. 82. – 86.
28. Goleš Glasnović Biserka (2020.) Šarm oskudice (putni zapisi s Islanda). U: Dnevnici, pisma, govor iz prvog lica. Zagreb. Treći program Hrvatskog radija. 28. 4. 2020. Repriza 29. 4. 2020.
29. Goleš Glasnović Biserka (2020.) Stiljski grad (8. 10. st.) u surječju povijesti, kulture i vjere karpatskih Hrvata (putopisni esej). U: Hrvatska revija. Zagreb. Matica Hrvatska. Broj 1, godište XX /2020. Str. 34. – 40.
30. Goleš Glasnović Biserka (2020.) Zaboravljeni grad na Petrinjčici. U: Glasnik. Zagreb. Društvo diplomiranih inženjera i prijatelja Kemijsko-tehnološkog studija AMACIZ. Br. 62. Str. 17. – 18.
31. Goleš Glasnović, Biserka (2020.). Šarm oskudice. U: Forum. Zagreb. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Godište LIX. Knjiga XCII: Broj 7-9. Str. 835. – 854.
32. Goleš Glasnović, Biserka (2019./2020.). Zaboravljeni grad na Petrinjčici. U: Kupa. Petrinja. Privatna naklada. Godište IX/X. Br. 11/12. Str. 51. – 52.
33. Goleš Glasnović, Biserka (2019./2020.). Brest Pokupski. U: Kupa. Petrinja. Privatna naklada. Godište IX /X. Br. 11/12.. Str.53. – 55.
34. Goleš Glasnović, Biserka (2020.) Više od krovova.U: Kaj. Zagreb. Kajkavsko spravišče. Godište LIII. Br. 3 – 4. Str. 109. – 115.
PRIČE I DNEVNIČKI ZAPISI
1. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Tempus fugit. U: Hrvatska proza. Treći program Hrvatskog radija. 1. 4. 2013
2. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Tempus fugit. U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 1/3. Str. 60 – 64.
3.Goleš Glasnović Biserka (2018.). Dvije priče (Nemira i njezini ujaci i Sveti Ivan ili pakao). U: Hrvatska proza. Treći program Hrvatskog radija. !8. 10. 2018.
4.Goleš Glasnović, Biserka (2021.), Nismo sigurni u svoje korake. U: Hrvatsko slovo. Zagreb. Br. 1323, 29.01.2021. Str.8.
PRIKAZI I ESEJI
1. Goleš Glasnović, Biserka (2006). Hrvoje Čulić, Biti i pisati (osvrt na književnu tribinu). U: Glasnik. Zagreb: AMACIZ. Str. 39.
2. Goleš Glasnović, Biserka (2008.). Mladi Lisinski. U: Mladi Lisinski (povijesni roman). Zagreb: Music play. Str. 250 – 254.
3. Goleš Glasnović, Biserka (2009). Djecu bi trebalo poučavati da budu sretna. U: Metodički profili. Profil International, Zagreb. Br. 4. Str. 25 – 27.
4. Goleš Glasnović, Biserka (2010). In memoriam: Aleksandar Šandor Augustinčić, Svjetla se gase, Šani boy. U: Kaj. Zagreb: Kajkavsko spravišče. Br. 3. Str. 117 – 118.
5. Goleš Glasnović Biserka (2010). Vidvid na đanariki, lapavica na koštanjki. U: Metodički profili. Zagreb: Profil International. Br. 16. Str. 12 – 14.
6. Goleš Glasnović, Biserka (2012). Aktivna rezignacija: ustrajati u nemogućoj nadi. U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 1/3. Str. 155 – 162.
7. Goleš Glasnović,Biserka (2012). Očuvanje uspomene na Domovinski rat. U: Književnost i dijete. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 3 – 4. Str. 151 – 152.
8. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Carpent tua nepotes. U: Zagovor jezika hrvatskoga. Zagreb: Alfa.. Br. 1/1. Str. 24 – 28.
9. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Stvaranje haiku pjesme: kreacijom prema književnom tekstu. U: Književnost i dijete. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 1 – 2, godište II. Str. 115 – 119.
10. Goleš Glasnović Biserka (2013). Raskošni bestijarij: korablja na kotaču svijeta. U Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 1 – 3. Str. 193 – 196.
11. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Kucajući samom sebi na vrata (osvrt na pjesničku zbirku Zvekirom po čelu S. Begovića). U: Bibliovizor. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 18. 5. 2013.
12.Goleš Glasnović, Biserka (2013). Kritička točka (osvrt na zbirku kritika Z. Mrkonjića Kritička točka). U Bibliovizor. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 21.12. 2013.
13. Goleš Glasnović, Biserka (2013). Tajna harmonija: mistično jedinstvo svjetlosti i tame, zvuka i tišine, Erosa i Thanathosa (osvrt na knjigu Luča Njegoševe noći Dimitrija Popovića). U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 4/2013. Str.157 – 159.
14. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Vječno plava zvijezda vodilja. U: Književnost i dijete. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Godište III. Str.121 – 126.
15. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Croatia praeromanica. U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 1 – 4. Str. 35 – 38.
16. Goleš Glasnović, Biserka(2014). Pod plaštem svetoga Nikole (putni zapisi s Kosova). U: Zagovor jezika hrvatskoga. Zagreb: Alfa. Br. II/2. Str. 117 – 125.
17. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Pisma o knjigama: u potrazi za potpunim, pravim odgovorima (osvrt na knjigu Dopisivanje iz dvaju gradova Hrvoja Čulića i Petra Vujičića). U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 1/3. Str. 141 – 144.
18. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Hodočasnik heretik (osvrt na knjigu putopisa B. Pavlovića: Lebdeći anđeo civilizacije). U: Forum. Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Br. 4 – 6. Str. 622 – 625.
19. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Prorok prošlosti: žudnja za povratkom (osvrt na zbirku pjesama D. Škurle: Sunce je zašlo i još će pasti). U: Bibliovizor. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 6. 9. 2014.
20. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Književni tekst: snoviti snopovi linija (osvrt na monografiju B. Vrga: Ivica Antolčić – Ilustracije). U: Književnost i dijete. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 4, godište III. Str.102 – 107.
21. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Fergismajniht: Mnemozina i njezine kćeri. U: Dar domovine – 6. susret hrvatskoga duhovnoga književnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić. Križevci: Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić. Str. 106 – 108.
22.Goleš Glasnović, Biserka (2014). Čekajući da Bog ispljune zoru (prikaz pjesničke zbirke Haljiljana D. Župančića). U: Poezija. Zagreb: Hrvatsko društvo pisaca. Br.1 – 2, godina X. Str. 127 – 128.
23. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Pogled u prošlost (članak o prošlosti naselja Špansko). U: Monografija: Osnovna škola Tituša Brezovačkog 1965. – 2015. Zagreb: OŠ Tituša Brezovačkog. Str. 9 – 11.
24. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Hrvatski jezik (članak o nastavi Hrvatskog jezika). U: Monografija: Osnovna škola Tituša Brezovačkog 1965. – 2015. Zagreb: OŠ Tituša Brezovačkog. Str. 61 – 63.
25. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Spomenek na Tituša Brezovačkoga (esej o književnom djelu Tituša Brezovačkog). U: Monografija: Osnovna škola Tituša Brezovačkog 1965. - 2015. Zagreb: OŠ Tituša Brezovačkog. Str. 157-159.
26. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Titušizmi - mali kajkavski rječnik (prema djelima Diogeneš i Matijaš Grabancijač dijak). U: Monografija: Osnovna škola Tituša Brezovačkog 1965. – 2015. Zagreb: OŠ Tituša Brezovačkog. Str. 163-166..
27. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Svjetlucavi dokazi postojanja (kritički pristup: Adam Zagajewski, Vita contemplativa. Biblioteka Evropka nagrada a poeiju Petru Kordu, 2014.). U: Poezija. Zagreb: Hrvatsko društvo pisaca. Godina IX, br. 3-4. Str. 116-118.
28. Goleš Glasnović, Biserka (2014). Gombrovičizam: vjerovanje u nagu mladost čovječanstva (povodom Posmrtne autobiografije Witolda Gombrowicza, Fraktura Zagreb, 2014.). U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 1- 4. Str. 197 - 199.
29. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Karl Sirovy: putovanje u zaboravljeni zavičaj (esej o slikarstvu Karla Sirovyja). U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 1- 4. Str. 189 - 192.
30. Goleš Glasnović, Biserka (2015). Auto da fe ili autodaf(n)e (pogovor knjizi poezije Dafne Danijela Župančića). U: Dafne. Mladenovac: Društvo za afirmaciju kulture Presing izdavaštvo. Str. 109 – 115.
31. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Gradivo za Gradivu i gradivo mimo nje (osvrt na knjigu pjesama T. Maroevića: Redak mulja redak pjene). U: Bibliovizor. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 7. 5. 2016.
32. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Topla crnina Ewe Lipske (osvrt na knjigu pjesama Ewe Lipske: Turisti reči, Kuća poeije Banja Luka, 2014.). U: Poezija. Zagreb: Hrvatsko društvo pisaca. Godina XII, br. 1-2. Str.118 – 120.
33. Goleš Glasnović, Biserka (2016). U Janjevu, o njemu i oko njega. U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 4. Str. 156 – 167.
34. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Galicijske priče (osvrt na knjigu Galicijske priče Andrzeja Staisuka. Helik Smederevo, 2015.). U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 4. Str. 178 – 180.
35. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Posjet izvorima. U: Riječi. Sisak: Matica hrvatska Sisak. Br. 4. Str. 182.
36. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Mrači se, a tek je svanulo. U: Književna republika. Zagreb: Hrvatsko društvo pisaca. Br. 9 – 12. Str. 163 – 166.
37. Goleš Glasnović, Biserka (2016). Književnik za djecu i dječak književnik. U: Književnost i dijete. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Br. 3 – 4. Str. 71 – 83.
38. Goleš Glasnović Biserka (2016.). Pjesnikinja mnogostrukih lica (Eva Zonenberg, Neuračunljivi, Kuća poezije, Banja Luka, 2016.). U: Književnik (časopis za književnost, umetnost i kulturu), Banja Luka. Br. XIII (39 – 40) / 2016. Str: 231 – 236
39. Goleš Glasnović, Biserka (2017). Jednog dana bila je noć (osvrt na pjesničku zbirku D. Katunarića Jednog dana bila je noć). U: Bibliovizor. Zagreb: Treći program Hrvatskog radija. 7. 1. 2017.
40. Goleš Glasnović, Biserka (2017). U potrazi za istinskim postojanjem. U: Sindik, Joško: Put ratnika i druge pripovijesti. Ogranak Matice hrvatske u Kutini. Str. 89 – 91.
41. Goleš Glasnović Biserka (2017). Tonko Maroević: Redak mulja, redak pjene. U: Književna Rijeka: Društvo hrvatskih književnika ogranak Rijeka. Br. 1 – 2. Str. 312 – 315.
42. Goleš Glasnović Biserka (2017). Zvonimir Mrkonjić: Medij mlijeko. U: Književna Rijeka: Društvo hrvatskih književnika ogranak Rijeka. Br. 1 – 2. Str. 316 – 319.
43. Goleš Glasnović, Biserka (2017). Svijet još nije dovršen. U: Republika: Društvo hrvatskih književnika: Zagreb. Br. 5 – 6. Str. 140 – 142.
44. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). Neugasiva svjetlost prijateljstva – komemorativna tribina u DHK: Hrvoje Čulić (1934 – 2017.) U: Hrvatsko slovo: Zagreb. Petak, 8. prosinca 2017. Str. 23.
45. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). U potrazi za istinskim postojanjem (osvrt na knjigu J. Sindika Put ratnika i druge pripovijesti). U: Dubrovnik. Dubrovnik. Ogranak Matice hrvatske u Dubrovniku. Br. 4 / 2017. Str. 313 – 316.
46. Goleš Glasnović, Biserka (2017.). Kâd prirode Boga i domovine. U: Veljko Vučetić, Pjesnik i mistik, Književni krug Split, Split. Str. 125 – 127.
47. Goleš Glasnović Biserka (2018.). U znaku Heliodore (osvrt na knjigu U znaku Heliodore, zbirku heksametara V. Nazora upućenih J. Kljakoviću). U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 6. 1. 2018.
48. Goleš Glasnović Biserka (2018). Prostori hrvatske proze - Poigravanje s autorstvom (osvrt na knjigu Zlonjiva Marka Palade, Ogranak Matice Hrvatske Đakovo, 2016.). U: Hrvatsko slovo. Zagreb, 23. veljače 2018.
49. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Quienov portal (osvrt na knjigu Izabrane pjesme Krune Quiena, Društvo hrvatskih književnika, 2017.). U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 21. 4. 2018.
50. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Krleža na mjestu (osvrt na knjigu K. Nemeca Glasovi iz tmine – krležološke rasprave). U: Riječi. Sisak. Ogranak Matice hrvatske. Br. 1-2. Str. 161 – 165.
51. Goleš Glasnović, Biserka (2018.). Stvarna i duhovna egzistencija dobra i zla (osvrt na knjigu Zlonjiva Marka Palade, Ogranak matice hrvatske Đakovo, 2016.). U: Riječi. Sisak. Ogranak Matice hrvatske Sisak. Br. 1-2. Str. 166 – 168
52. Goleš Glasnović, Biserka (2018.). Quienov portal. U: Forum. Zagreb. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Br. 4-6. Str. 636 – 640.
53. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Spokoj kamena i mora (osvrt na knjigu T. Maroevića Riječi za jedan lapidarij – Novije katalonsko pjesništvo, Hrvatsko društvo pisaca, 2018.). U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 15.9. 2018.
54. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Krleža na mjestu (osvrt na knjigu K. Nemeca Glasovi iz tmine – krležološke rasprave, Naklada Ljevak, 2017). U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 3. 11. 2018.
55. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Teatar u teatru i teatar izvan teatra (osvrt na knjigu A. Tunjića Pogled iza maske, Ogranak matice hrvatske Sisak, 2017.). U:Republika. Zagreb. Društvo hrvatskih književnika. Br. 11-12. Str. 147 – 153.
56. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Poljski duhovni krajolici (aspekt jedne posvećenosti poljskoj kulturnoj antropologiji). U: Europski glasnik. Zagreb. Hrvatsko društvo pisaca. Godište XXIII., br. 23. Str. 47. – 69.
57. Goleš Glasnović Biserka (2019.). Pohvala prolaznosti i riječi koja ju nadživljuje (postojanje kao umjetničko djelo u suodnosima Pongeove i Mrkonjićeve poetike). U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 12. 10. 2019.
58. Goleš Glasnović Biserka (2019.) Žarišta s poetišta (osvrt na knjigu Tomislava Domovića Žeravia, Udruga Art spiritus, 2017.) U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 30. 11. 2019.
59. Goleš Glasnović Biserka (2018.). Krleža na mjestu (osvrt na knjigu K. Nemeca Glasovi iz tmine – krležološke rasprave, Naklada Ljevak, 2017). U: Forum. HAZU, 2019.
60. Goleš Glasnović Biserka (2019.) Misao – riječ – knjiga. U: Republika. Zagreb. Društvo hrvatskih književnika. Godište LXXV. Str. 153 – 158.
61. Goleš Glasnović, Biserka (2019.) Duhovni versovnik.(osvrt na knjigu Gorana Gatalice Odečeni od svetla, Društvo hrvatskih književnika, 2018.) U: Forum. Zagreb. Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. Br. 10-12. Str. 1344. – 1350.
62. Goleš Glasnović, Biserka (2019.) Pohvala prolaznosti i riječi koja je nadživljuje (postojanje kao umjetničko djelo u suodnosima Pongeove i Mrkonjićeve poetike). U: Europski glasnik. Zagreb. Hrvatsko društvo pisaca. Godište XXIV, br. 24. Str. 357. – 364.
63. Goleš Glasnović, Biserka (2020). Kako Palada traži istinu. U: Hrvatsko slovo. Zagreb. HKZ-Hrvatsko slovo d.o.o. Br. 1299., godište XXVI. Petak, 13. ožujka. Str. 22.
64. Goleš Glasnović Biserka (2020.). (O)dah klasičnosti / A breath of classicism in a modern style. U Monografija Željko Čurčić / Monograph of Željko Čurčić. Opatija. Vision team d.o.o. Str. 167. – 177.
65. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Stiljski grad (8. – 10. st.) u surječju povijesti, kulture i vjere karpatskih Hrvata. U: Hrvatska revija. Matica hrvatska. Zagreb. Br. 1, godište XX / 2020. Str. 34. – 40.
66. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Smutica za zdrav(l)je hrvatskog jezika. U: Republika. Zagreb. Društvo hrvatskih književnika. Br. 5-6, godište LXXVI. Str. 96. – 100.
67. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Raznoličje kao istinsko jedinstvo svijeta (D. Štambuk, Theurgia, Školska knjiga, Zagreb, 2017.). U: Republika. Zagreb. Društvo hrvatskih književnika. Br. 5-6., godište LXXVI. Str. 100. – 105.
68. Goleš Glasnović, Biserka (2020.). Ukrajinski povjesničar i arheolog prof. dr. sc. Orest Korčinski u Zagrebu. U: Vjesnik. Vukovar. Ukrajinska zajednica RH. Br. 66, 2 / 2020. Str. 28. – 30.
69. Goleš Glasnović, Biserka (2020.). Spirale Jure Labaša i Željka Čurčića / The spirals of Jure labaš and Željko Čurčić (u povodu izložbe Spirala u galeriji Boyd u Voloskom). U: Spirala. Opatija. Udruga Ex Tempore Volosko.
70. Goleš Glasnović, Biserka (2020.) Domovinske i ratne teme (osvrt na knjigu J. Palade Tko je palio moje knjige, Društvo hrvatskih književnika 2020.). U: Hrvatsko slovo. Zagreb. HKZ-Hrvatsko slovo d. o. o. Br. 1314. Godište XXVI. Str. 22.
71. Goleš Glasnović, Biserka (2020.). Riječ jednako ljubav (pogovor knjizi poezije Cvikipusa za Merinovulvu Danijela Župančića). U: Danijel Župančić, Cvikipusa za Merinovulvu. Zagreb. Jutro poezije. Str. 161. – 168.
72. Goleš Glasnović, Biserka (2020.). Poetski bestijarij (Boris Vrga, Životinjski vrt, Samoizdat, Petrinja, 2020.). U. Republika. Zagreb. Društvo hrvatskih književnika. Br. 9-10. Godište LXXXVI. Str. 194. – 197.
73. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Ovdje je počinak umornima, zdravlje bolesnima (esej). U: Biseri u zvijezdama. Križevci. Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić. Str. 131. – 134.
74. Goleš Glasnović Biserka (2020.) Trpimirov vrt (patria arcana (esej). U: Kaštelanske štorije 2020. (zbornik radova). Kaštela. Gradska knjižnica kaštela. Str. 27. – 32.
75. Goleš Glasnović Biserka (2020.). Poetski bestijarij (Boris Vrga, Životinjski vrt, Samoizdat, Petrinja, 2020.). U: Stav. https://www.stav.com.hr/tekuca-kritika/biserka-goles-glasnovic-poetski-bestijarij-boris-vrga/
76. Goleš Glasnović Biserka (2021.) Spokoj kamena i mora (osvrt na knjigu T. Maroevića Riječi za jedan lapidarij – Novije katalonsko pjesništvo, Hrvatsko društvo pisaca, 2018.).
U: Booke.hr https://booke.hr/biserka-goles-glasnovic-spokoj-mora-i-kamena/
77. Goleš Glasnović Biserka (2021.) Na iskonu jednog novog (ne)mira (osvrt na knjigu pjesama Zvonimira Mrkonjića Pjevno tijelo, Litteris, Zagreb, 2020. U:Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 27. 02. 2021.
78. Goleš Glasnović Biserka (2021.) Pjesma kao mogućnost (osvrt na knjigu pjesama Bubnjar Tina Lemca, Biokova 2019. U: Bibliovizor. Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 13. 3. 2012.
79. Goleš Glasnović Biserka (2021.) Kipeci i verzušeki za zdena vuha (osvrt na knjigu pjesama Jezero zmešaneh noči Gorana Gatalice). U: Kolo. Zagreb. Matica hrvatska 1 / 2021. str. 209. – 213.
80. Goleš Glasnović Biserka (2021). Slučajni izbor i pouzdani prijevod (osvrt na Slučajnu antologiju Zvonimira Mrkonjića). U: Bibliovizor, Zagreb, Treći program Hrvatskog radija, 24. 4. 2021.
81. Goleš Glasnović Biserka (2021.). Od Zagreba do Časlava (putopisni esej). U: Hrvatska revija. Zagreb. Matica hrvatska. Broj 1. Godište XXI /2021. Str. 71. – 76.
82. Goleš Glasnović, Biserka (2021.). Smutica za zdrav(l)je hrvatskog jezika (esej). U: Maslinov vijenac 6. Zagreb. Croatia rediviva. Str. 401. – 408.
83. Goleš Glasnović Biserka (2021.). Vrijeme snova ili donkihotizam (Mirko Ćurić: Vrijeme snova. Đakovački kulturni krug. Đakovo 2021.). U: Stav: https://www.stav.com.hr/tekuca-kritika/biserka-goles-glasnovic-vrijeme-snova-ili-donkihotizam-mirko-curic/
PRIKAZI I OSVRTI O STVARALAŠTVU BISERKE GOLEŠ GLASNOVIĆ
1. Jirasek, Sonja (2000). Putujući ljubičastim prostranstvima (predgovor zbirci pjesama Priětelnice moe. U: Prietelnice moe. Zagreb: Udruga Janjevo. Str. 7 – 10
2. Polić, Branimir (2000). Pogovor (pogovor zbirci pjesama Priětelnice moe). U: Prietelnice moe. Zagreb: Udruga Janjevo. Str 75 – 78.
3. Čulić, Hrvoje (2000.). Anima na djelu. U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 7/9. Str. 149 – 157.
4. Čulić, Hrvoje (2004). Iz duše postale. U: Sasvim blizu. Zagreb: Udruga Janjevo. Str. 91 – 98.
5. Čulić, Hrvoje (2004). Od samozatajnog oblutka do leptirice kao simbola žuđene duhovne preobrazbe. U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 7/9. Str. 143 – 153.
6. Čulić, Hrvoje (2006). Od samozatajnog oblutka do leptirice kao simbola žuđene duhovne preobrazbe. U: Oni koji bdiju. Zagreb: Društvo hrvatskih književnika. Str. 181 – 202.
7. Čulić, Hrvoje (2006). Anima na djelu. U: Biti i pisati. Zagreb: Stajer graf. Str. 133 – 142.
8. Begović, Sead (2007). U snu se probuditi. U: Vjesnik. Zagreb. 30. siječnja 2007.
9. Čulić, Hrvoje (2008). Ljubav i priroda posvećene predanošću i ushitom. U: Može i bez naslova. Zagreb: Stajer Graf. Str. 53 – 57.
10. Begović, Sead (2008). U snu se probuditi (pogovor zbirci pjesama Može i bez naslova). U: Može i bez naslova. Zagreb: Stajer Graf. Str. 59 – 60.
11. Drobnjak, Marija (2008). Prosvjetni radnici stvaraoci - Biserka Goleš Glasnović (izbor pjesama; Može i bez naslova, Tvoja terina, Na istom mjestu, Križ). U: Školske novine. Zagreb: Školske novine. Str 7.
12. Izlog knjiga (2009). Stihozbirka Od Krista do Tristana (osvrt na zbirku Može i bez naslova). U: Hrvatsko slovo. Zagreb: 18. prosinca 2009.
13. Repar, Kristina (2009). Od puža do leptira (osvrt na slikovnicu Ružna Toja). U: Hrvatsko slovo. Zagreb, 25. rujna 2009.
14. Car, Matutinović, Ljerka (2009). Ozbiljna slikovnica. U: Vijenac. Zagreb: Matica hrvatska. Br. 409.
15. Car Matutinović, Ljerka, (2009). Samozatajna lirika. U: Vijenac. Zagreb: Matica hrvatska. Br. 389.
16. Begović, Sead (2009). U snu se probuditi. U: Vjesnik. Zagreb: Narodne novine press. 8. rujna 2009.
17. Drobnjak, Posavec, Marija (2009). Ružna Toja (osvrt na promociju slikovnice u Gradskoj knjižnici, Odjel za djecu i mladež Zagreb). U: Školske novine. Zagreb: Školske novine.
18. Car Matutinović, Ljerka (2014). Samozatajna lirika (osvrt na knjigu pjesama Može i bez naslova). U: Umjesto samoće (knjiga kritika). Zagreb: Biakova. Str. 49 – 52.
19. Car Matutinović, Ljerka (2014). Poetska potka kazivanja. U Umjesto samoće (knjiga kritika). Zagreb: Biakova. Str. 280 – 282.
20. Čulić, Hrvoje (2015). U snu se probuditi i budna sanjati (esej o poeziji Biserka Goleš Glasnović). U: Mogućnosti. Split: Književni krug Split. Br. 4/6. Str. 147-154.
21. Maroević, Tonko (2015). Putovanja i prijateljevanja. U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske. Str: 149 – 150.
22. Popović, Dimitrije (2015). Pun ruksak oblutaka. U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.
23. Ćuro-Tomić, Vesna (2015). O putopisima Biserke Goleš Glasnović. U Pun ruksak oblutaka. Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.
24. Palada, Josip (2015). Putopisno poetski imažizam začaranih oblutaka probrane mistike i ljepote. U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb: Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske.
25. Živko, Vesna (2016.). Pun ruksak oblutaka. U: Kulturne minute. Zagreb: Hrvatski katolički radio. 03.03.2016. u 16:15.
26. Roganović, Dušan, (2016). Pun ruksak oblutaka (osvrt na promociju knjige putopisa Pun ruksak oblutaka). U: Crnogorski glasnik. Zagreb: Glasilo Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske i Vijeća crnogorske nacionalne manjine Grada Zagreba. Godina XVII, broj 97. Str. 18- 21.
27. Tonko Maroević (2015.) Putovanja i prijateljevanja (pogovor knjizi putopisa). U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb. Nacionalna zajednica Crnogoraca Hrvatske, Skener studio d. o. o. Str. 149. – 150.
28. Josip Palada (2015.) Pun ruksak oblutaka (tekst na koricama). U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb. Nacionalna zajednica Crnogoraca, Skener studio d. o. o.
29. Vesna Ćuro-Tomić (2015.). Pun ruksak oblutaka (tekst na koricama). U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb. Nacionalna zajednica Crnogoraca, Skener studio d. o. o.
30. Dimitrije Popović (2015). Pun ruksak oblutaka (tekst na koricama). U: Pun ruksak oblutaka. Zagreb. Nacionalna zajednica Crnogoraca, Skener studio d. o. o.
31. Čulić, Hrvoje (2015). U snu se probuditi i budna sanjati. U: Tihe koja se ne dvoumi. Zagreb: Stajer Graf. Str. 77 – 85.
32. Palada, Josip (2016). Putovanje kroz bajkovite prostore (osvrt na knjigu pjesama Tihe koja se ne dvoumi). U: Hrvatsko slovo. Zagreb: 22. srpnja 2016.
33 Mrkonjić, Zvonimir (2016). Razgovor duše i tijela (osvrt na zbirku pjesama Tihe koja se ne dvoumi). U: Poezija. Zagreb: Hrvatsko društvo pisaca. Br. 3 – 4. Str. 81.
34 Kristina Repar (2017). Izlog knjiga – Iznad dviju knjiga: (osvrt na knjigu putopisa Pun ruksak oblutaka). U: Hrvatsko slovo. Zagreb: 8. rujna 2017.
35 Kristina Repar (2017). Izlog knjiga – Hommage zaboravljenome piscu (osvrt na knjigu Veljko Vučetić:pjesnik i mistik). U: Hrvatsko slovo. Zagreb: 22. rujna 2017.
36. Kristina Repar (2017) Izlog knjiga – Budi rijeka (osvrt na knjigu Tihe koja se ne dvoumi) U: Hrvatsko slovo. Zagreb: 27. listopada 2017.
37. Hrvoje Čulić (2017.) Lusteri i knjige (pogovor knjizi). U Lusteri i knjige. Zagreb: Matica hrvatska Sisak. Str. 241 – 244.
38. Zvonimir Mrkonjić (2017.) Prijevoji kritičke poligrafije (pogovor knjizi Lusteri i knjige). Zagreb: Matica hrvatska Sisak. Str. 245 – 246.
39. Tonko Maroević, Karpatski listići (2020.). Karpatski listići (predgovor knjizi putopisa Karpatski listići). Zagreb: Hrvatsko-ukrajinsko društvo. Str. 4. – 5.
40. Marijana Rukavina Jerkić, Raskošna putopisna šuma (pogovor knjizi putopisa Karpatski listići). Zagreb: Ukrajinsko-hrvatsko društvo. Str. 123. – 126.
41. Franjo Nagulov , Ponešto o svemu (Biserka Goleš Glasnović, Lusteri i knjige (osvjetljenja i osvrti), Sisak, Matica hrvatska, 2017.) U: Književno blato, https://sites.google.com/view/knjizevnoblato/knjizevna kritika-i-eseji/franjo-nagulov-ponesto o svemu
42. Tin Lemac, Rahla esejistika Biserke Goleš Glasnović (predgovor knjizi kritika i eseja Čitanje u dvoje). Zagreb, STAJER • GRAF, 2021. Str. 9. – 12.
NAGRADE I PRIZNANJA
1. Druga nagrada za najbolju kratku priču Mate Raos 2011. (Tempus fugit)
2. Priznaje Kajkavskog spravišča za najljepši hrvatski putopis 2012. (Boje drva i boje sunca), Lobor 2012.
3. Druga nagrada za najbolji putopis (Sjeverno od svega), Dar domovine – 6. susret hrvatskoga duhovnoga književnog stvaralaštva Stjepan Kranjčić, Udruga za promicanje znamenitih Križevčana Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2014.
4. Nagrada Kajkavskog spravišča za najljepši hrvatski putopis 2017. (Junaci i medenjaci), Lobor 2017.
5. Druga nagrada za putopis Hlibivka, Zvijezda jutarnja – 9. susret hrvatskog duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2017.
6. Druga nagrada za putopis Karpatski listići, Bog nosi moje cipele – 10. susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2018.
7. Druga nagrada za putopis Putovati u Lavov i vratiti se iz Lviva, Put u srce – 11. susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2019.
8. Prva nagrada za esej Trpimirov vrt: patria arcana – natječaj Gradske knjižnice Kaštela Kaštelanske štorije, Kaštel Lukšić, 2020.
9. Druga nagrada za esej Ovdje je počinak umornima , zdravlje bolesnima – 12 susret duhovnog književnog stvaralaštva Dr. Stjepan Kranjčić, Križevci 2020.
10. Nagrada organizatora Franjo Horvat Kiš za putopis Človečec i katedrala – Kajkavsko spravišče, Lobor 2020.
11. Prva nagrada Kaštelanske štorije za putopis Na gori kraljeva – Gradske knjižnice Kaštela, Kaštel Lukšić, 2021.
KULTURNA I PEDAGOŠKA DJELATNOST
1. Razgovor s poezijom, Radio Sljeme, 8. listopada 2002. – ur. Davor Šalat, Intervju s pjesnikinjom Biserkom Goleš Glasnović; u emisiji su pročitane pjesme: Na poluotoku, Budi rijeka, Kao da ne postojiš, Mačka.
2. Prvi Dani janjevačke riječi, Udruga Janjevo, Zagreb 2010. (voditeljica literarne radionice i članica Povjerenstva za izbor literarnih radova).
3. Drugi Dani janjevačke riječi, Udruga Janjevo, Zagreb 2011. (voditeljica literarno-likovne radionice i članica Povjerenstva za izbor literarnih radova).
4. Očuvanje uspomene na Domovinski rat, Udruga branitelja 101. gardijske brigade, Zagreb 2011. (voditeljica projekta u OŠ Tituša Brezovačkog i urednica knjige dječjih literarnih i likovnih radova Ne želim rat nikad više).
5. Tribina utorkom Umjetnost i znanost, AMACIZ, Zagreb, 2011. (voditeljica Tribine)
6. Treća knjiga Mediterana, Književni krug Split, Split 2011 (predstavljanje knjige Mrači se, a tek je svanulo Hrvoja Čulića – sudjeluju T. Maroević, P. Opačić i B. Goleš Glasnović)
7. Festival haiku poezije 2012, Društvo hrvatskih haiku pjesnika, Zagreb 2012 (1. 2. i 3. nagrada u kategoriji učeničkih radova).
8. Literarni natječaj Pisanje i knjižnEčari, Gradska knjižnica Sesvete, Sesvete 2012, nagrada i pet priznanja u kategoriji učeničkih radova.
9. Literarni natječaj Moja himna 2012, knjižnica Sesvete i Udruga HVIDRA Sesvete, Sesvete 2012, tri nagrade u kategoriji učeničkih radova.
10. Treći Dani janjevačke riječi, Udruga Janjevo, Janjevo, Republika Kosovo, 2012. (voditeljica literarno-likovne radionice i članica Povjerenstva za izbor literarnih radova).
11. 10. kloštranski haiku susreti 2012., Udruga Tri rijeke, Ivanić Grad, 2012 (dva priznanja za dječji haiku i tri priznanja za ilustrirani dječji haiku).
12. 200. obljetnica rođenja Antuna Nemčića Gostovinskog, OŠ Antun Nemčić Gostovinski, Koprivnica, 2013.( priznanje za Najljepši dječji putopis 2013.).
13. Dvadeset i peta knjiga Mediterana, Književni krug Split 2013. (predstavljanje knjige Dopisivanje iz dvaju gradova Hrvoja Čulića i Petra Vujičića – sudjeluju T. Maroević, P. Opačić i B. Goleš Glasnović.
14.Večer s Biserkom Goleš Glasnović - U zemlji čupavog pelikana, Crnogorski dom, Zagreb , 30. listopada 2013.
15. U zemlji nasmijanih ljudi (putni zapisi sa Sri Lanke), Predavanje u svrhu prikupljanja novčanih priloga za potrebe učenikan i roditelja OŠ Tituša Brezovačkog), OŠ Tituša Brezovačkog, Zagreb, 20.11.2013.
16. Peti dani janjevačke riječi, Kistanje, 3 .– 5. travnja 2014., voditeljica literarno-likovne radionice i članica Povjerenstva za izbor literarnih radova
17. Skup u povodu 80. obljetnice Hrvoja Čulića, Društvo hrvatskih pisaca, 4. 12. 2014. - esej o stvaralaštvu Hrvoja Čulića: Aktivna rezignacija: ustrajati u nemogućoj nadi (sudjeluju T. Maroević, Z. Mrkonjić, B. Bošnjak i B. Goleš Glasnović).
18. Predstavljanje knjige Dopisivanje iz dvaju gradova, Narodna biblioteka Beograd, 29.1. 2015. (Tonko Maroević, Biserka Rajčić i Biserka Goleš Glasnović)
19. Intervju s Biserkom Goleš Glasnović, urednicom knjige Dopisivanje iz dvaju gradova, emisija Reči i slike urednice Nade Petronijević u Studiju B, Trećeg programa beogradskog radija, Beograd 30.01.2015.
20. Međunarodni dan boja – Dugine boje (novinarska skupina), voditeljica Biserka Goleš Glasnović, 21. 3. 2015, Tehnički muzej Zagreb.
21. Međunarodni dan boja – Biserka Goleš Glasnović: Boje drva i boje sunca (predavanje), 21. 3. 2016, Tehnički muzej Zagreb.
22. Promocija knjige putopisa Pun ruksak oblutaka, Novinarski dom, 23. 2. 2016. u 19 sati (predstavljači: Josip Palada, Dimitrije Popović, Tonko Maroević i Hrvoje Čulić).
23. Promocija knjige pjesama Tihe koja se ne dvoumi, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, 4. 5. 2016. u 18 sati (predstavljači: Hrvoje Čulić i Zvonimir Mrkonjić)
24. U snu se probuditi i budna sanjati, pjesničko predvečerje, Dom za starije osobe Maksimir, 21.09.2016. (sudjelovali: književnik i književni kritičar Hrvoje Čulić, dramska umjetnica Sanja Poljak i autorica Biserka Goleš Glasnović)
25. Razgovor s B. Goleš Glasnović i predstavljanje njezinih zbirki pjesama, emisija Igračka vjetrova, Radio Martin, 9. 10. 2016.
26. Razgovor s profesoricom i književnicom Biserkom Goleš Glasnović i predstavljanje njezinoga nastavničkog i književnoga rada, emisija Profesija žena, Radio Martin, 1. 11. 2016.
27. Dvadeset deveta knjiga Mediterana (24 – 30. rujna 2017.), predstavljanje knjige Veljko Vučetić:pjesnik i mistik, priredili Hrvoje Čulić i Biserka Goleš Glasnović, Književni krug Split, Split, 2017. Domaćin: Jakša Fiamengo. Govore: Biserka Goleš Glasnović i Drago Šimundža. odabrane stihove kazuje Trpimir Jurkić.
28. Predstavljenje knjige Marka Palade Zlonjiva, Interliber, 8.11. 2017. Govore Josip Palada i Biserka Goleš Glasnović
29. Komemoracija: Hrvoje Čulić (Split, 24. 10. 1934. – Zagreb, 6. 8. 2017.), Društvo hrvatskih književnika, 13. 11. 2017. u 18 sati. Govore Tonko Maroević, Biserka Goleš Glasnović, Zvonimir Mrkonjić i Josip Palada. Moderatorica Lada Žigo.
30. Predstavljanje Ogranka Matice hrvatske u Kutini (nakladnička produkcija): Josip Sindik, Put ratnika i druge pripovijesti. Velika dvorana Matice hrvatske u Zagrebu, 19. prosinca 2017. O knjizi govore recenzentice Biserka Goleš Glasnović i Božica Brkan.
31. Književna večer s književnikom Josipom Paladom i predstavljanje romana Zlonjiva njegova oca Marka Palade. Gošća: Biserka Goleš Glasnović, prof. Knjižnica Ante Kovačić u Zaprešiću. 7. veljače 2018. u 18 sati.
32. Predstavljanje knjige Veljko Vučetić:pjesnik i mistik (priredili Hrvoje Čulić i Biserka Goleš Glasnović) u DHK, 7. ožujka 2018. u 12 sati. Govore autorica Biserka Goleš Glasnović, akademik Tonko Maroević i književnik Josip Palada. Stihove čita Dunja Sepčić, a Tribinu vodi Lada Žigo.
33. Susret u riječi (razgovori s istaknutim književnicima). TV Laudato. 22. 4. 2018.
34. Srh lahora i vatra zapretana, 23. književni susret u Badavci. 27. 5. 2018. Sudjeluju: Tomislav Milohanić, Đuro Vidmarović, Vjekoslava Jurdana, Enerika Bijač, Avelina Damjanjević i Drago Draguzet i Biserka Goleš Glasnović.
35. 29. festival ljubavne poezije Vrazova Ljubica, 16. 6. 2018. (Biserka Goleš Glasnović, Tihe koja se ne dvoumi)
36. Karpatski listići, predavanje (putni zapisi) iz zapadne Ukrajine, Knjižnica Ante Kovačića Zaprešić, 25. 10. 2018.
37. Govor i čitanje pjesme Čovjek u čamcu posvećene Ivici Antolčiću i Ferdi Ćusu u povodu otvorenja izložbe grafike u Matici hrvatskoj u Sisku u sjećanje na Ivicu Antolčića (1928. – 2019.)
38. Pjesničko proljeće u Kostanju, 17. 3. 2019. (čitanje pjesama Tvoja terina i Na poluotoku)
39. Ljubav, a ne ljutnja (ilustracije u nastavi Hrvatskog jezika – Razgovor učitelj – učenik), izložba, knjižnica Vladimira Nazora, Špansko jug, sudjeluju učenice i učenici 5.a OŠ Tituša Brezovačkog i Biserka Goleš Glasnović, književnica i profesorica hrvatskog jezika. Od 22. 4 do 7. 5. 2019.)
40. Biserka Goleš Glasnović, Nebeski versovnik, predstavljanje knjige Odsečeni od svetla Gorana Gatalice. Društvo hrvatskih književnika, 17. 3. 2019. Ostali sudionici: Brezinščak Bagola, voditeljica L. Žigo i autor G. Gatalica.
41. Biserka Goleš Glasnović, Književni susret s gimnazijalcima, knjižnica Vladimira Nazora, Špansko jug, 4. 4. 2019.
42. Biserka Goleš Glasnović, predstavljanje knjige Lusteri i knjige (Matica hrvatska Sisak, 2018.). Društvo hrvatskih književnika, 10. 4. 2019. Sudjeluju: autorica, urednik Andrija Tunjić, akademik Tonko Maroević i Dimitrije Popović.
43. Biserka Goleš Glasnović, Selmin spomenar, predstavljanje zbirke pjesama S one druge strane Selme Hadrović Shaulcz, Kulturni centar Mesnička. 14. 4. 2019.
44. Biserka Goleš Glasnović, Književni susret i predstavljanje knjige Lusteri knjige. Knjižnica Špansko-jug 16. 5. 2019. Razgovor vodi Tin Lemac književni kritičar i urednik Republike.
45. Biserka Goleš Glasnović, Poezija to go, predstavljanje pjesnika kino Europa, dvorana Muler. Voditeljica Sonja Zubović. Sudjeluju Biserka Goleš Glasnović, Ljerka Car Matutinović, Ludvig Bauer, Lidija Dujić i Luka Matutinović. 20. 5. 2019.
46. Biserka Goleš Glasnović, Tvoja terina, 30. večer hrvatske ljubavne poezije, 8. 6. 2019. u Samoboru.
50. Croatia rediviva ča-kaj-što, 9.8. 2019., Selca na otoku Braču, svehrvatska jezično-pjesnička smotra. nastupili su: Ivan Babić, Sanja Baković, Diana Burazer, Silvija Buvinić, Biserka Goleš Glasnović, Vera Grgac, Stanka Gjuric, Vjekoslava Jurdana, Andrijana Kos Lajtman, Zlatko Kraljić, Nikola Kristić, Stanko Krnjić, Pjero Mirić, Sanja Mošić, Livija Reškovac, Mile Stojić, Zvonimir Sutlović, Drago Štambuk, Vlasta Vrandešić Lebarić.
51. Stiljsko gradište od 8. do 10. st. u kontekstu Bijele Hrvatske prof. dr. sci. Oresta Korčynskog. Predavač: prof. dr. sci. Orest Korčyns' kyj. Vrijeme održavanja: 23. 10. 2019. u 18 sati. Mjesto: Matica hrvatska, Strossmayerov trg 4. Organizatori: Hrvatsko-ukrajinsko društvo i Odjel za arheologiju i etnologiju Matice hrvatske. Sudionici: prof. Đuro Vidmarović (predsjednik Ukrajinsko-hrvatskog društva), dr. sc. Lidija Bajuk (pročelnica Odjela za arheologiju i etnologiju Matice hrvatske), prof. Biserka Goleš Glasnović (književnica), Viktoriia Viktorivna Kulykovska (glazbenica)
52. Biserka Goleš Glasnović, Stiljsko, grad Bijelih Hrvata (8. – 10. st.), u povodu predavanja prof. Korčinskog u Zagrebu 23. 10. 2019. u Matici hrvatskoj ( jedan aspekt posvećenosti ukrajinsko-hrvatskoj povezanosti. U Radio Martin. Emisija Rodna gruda. 4. 11. 2019.
53. 1. festival poezije Ban Josip Jelačić – Nagrada konjanik, 13 hrvatskih pjesnika u finalu: Duško Babić, Romana Brolih, Tomislav Domović, Sven Adam Ewin (izvan konkurencije), Biserka Goleš Glasnović, Marijan Grakalić, Antonio Karlović, Dražen Katunarić, Nikola Kristić, Nataša Nježić Bublić, Denis Nisde Špičić, Ninoslav Žagar, Darija Žilić. Pučko učilište Zaprešić. 16. 11. 2019.
54. Biserka Goleš Glasnović, Značajni marginalci (kako Palada traži istinu), osvrt na knjigu J. Palade U olovnom vremenu (Đakovački književni krug i ogranak Matice hrvatske u Đakovu) – predstavljanje knjige u gradskoj knjižnici Ante Kovačića u Zaprešiću, ? .12. 2019. u 18 sati.
55. Biserka Goleš Glasnović, Žarišta s poetišta, osvrt na knjigu Žeravica Tomislava Domovića ( Udruga Ars spiritus, karlovac, 2017.) – predstavljanje u knjižnici Bogdana Ogrizovića, 20. 1. 2020. Sudjeluju: Tomislav Domović, Marijana Jerkić Rukavina, Tonko Maroević, kantautor Vladimir Petrov i Biserka Goleš Glasnović.
56. Biserka Goleš Glasnović, Zlonjiva. duhovna i stvarna egistencija Dobra i Zla, osvrt na knjigu Zlonjiva Marka Palade (Ogranak Matice hrvatske u Trogiru i Đakovački kulturni krug, Trogir/ Đakovo, 2016.) u DHK-a, 29. 1. 2020. Sudjeluju Josip Palada, dopredsjednik Društva Mirko Ćurić, glumac Joško Ševo i Biserka Goleš Glasnović.
57. Biserka Goleš Glasnović, Stiljski grad (8.- 10. st) u surječju povijesti, kulture i vjere karpatskih Hrvata (predavanje u povodu prve nagrade GKK za esej Trpimirov vrt), hotel Kastel, Kaštel Lukšić, 12. 6. 2020.
58. Biserka Goleš Glasnović, Adam – čitanje pjesme na 31. večeri ljubavne poezije Ljubica. Samobor, 19. 6. 2020.
59. Biserka Goleš Glasnović, Staklar s Cresa – čitanje pjesme na 3. festivalu poezije Nagrada Vesna Parun. Stubica. 20. 6. 2020.
60. Biserka Goleš Glasnović, Smutica za zdrav(l)je hrvatskog jezika (poster). Računalno jezikoslovlje i Zlatna formula hrvatskog jezika, znanstveno-stručni skup u Osijeku 25. i 26. rujna 2020. Zbornik sažetaka. Str. 21. Organizatori: Filozofski fakultet i Odjel za matematiku Sveučilišta u Osijeku.
61. Biserka Goleš Glasnović, Karpatski listići (Zagreb, 2020.), promocija knjige putopisa na Tribini Društva hrvatskih književnika, 14. 2. 2021. Sudjeluju voditeljica Lada Žigo i autorica. Tekstove čitali Dunja Sepčić i Joško Ševo.
http://dhk.hr/tribina-dogadanja/hrvatska/tribina-dhk-biserka-goles-glasnovic
BOGINJA
Krava nagnuta
iznad šumskog jezera
ne zna da je ljepooka
poput boginje
Bježeći od Zeusa
Hera je svojim božanskim rukama
razgrnula grane topola
i pretvorila se u kravu
Sagnula je glavu
nad šumsko jezero
da joj Zeus ne prepozna oči
TVOJA TERINA
Ne smijem te dodirnuti
a tako sam ti blizu
I gledam te
ujutro tmurnog i tamnog
u podne blistavog i otvorenog
bijelim lađama i zahrđalim tegljačima
u sumrak ružičasto obzorje
prislanja se na te
i otvaram balkone
i svoja ramena
tvom mirisu i dahu
Te godine
nisam smjela do tvojih glatkih crnih školjki
(kažu da su ti vode preopasne
a ja nisam odavde)
a nekad sam
kao da nije bilo tako davno
u prah mrvila tvoje crne glatke školjke
i umetala ih na terinu
sredinom koje
ili je to bio tvoj ružičasti obzor
sunce izvire
iz vodene tame
ADAM
Kao da je morao ostati vjeran svojoj sudbini, a istovremeno ju je neljudskom ljubavlju ljubio, njene male korake, lice izmoreno od unutarnjeg ognja i tijelo od njegove životnosti i snage opasno. Nisu živjeli, umirali su jer svaki susret, svaki dodir, bio je prvi.
POŠTOVANI GOSPODINE ABELARD
Jednom sam u našem vrtu posadila stabalce mušmule. Zalijevala ga i bodrila svako jutro. Padale su obilne kiše i sjalo je opasno sunce. Nazirao se jedan jedini plod u svoj svojoj raskoši: ovalnoj čaški s krunom na vrhu ispunjen nektarom koji su mu pripremali mrazevi. Hoće li stabalce dočekati novo proljeće – istodobno s pola uveloga i pola zelenoga lišća? No, ni stabalce se ne sjeća kako sam tada završila život. Sjećate li se Vi gospodine Abelard, što se dogodilo nakon što ste me molili da ne budem tužna zbog Vašeg odlaska? Prigovorili ste Sudbini da je nemaštovita, da je čvrste i kratke pameti! Da vjeruje samo u činjenice!
POŠTOVANI GOSPODINE ABELARD
Mislim da se ptice sjećaju. Napisali smo bijelu knjigu. Spalili su je na lomači. Iz pepela su uskrsle dvije crne ptice. One ne cvrkuću, one plaču i grakću na zaboravno Vrijeme. Nakon Gutenberga tiskali su nam, s velikim nerazumijevanjem, čak s podsmijehom, Bijelu knjigu s dva crna krila, ne vidjevši da je riječ o dva spojena križa. Povjerili smo se šutljivoj Tajni, a njezine su vjerne sljedbenice, tobože otkrivenoj, izbrbljale da je riječ o tiskarskoj pogrešci. Kriptograf je u dva spojena krila otkrio inicijale, no to nije zapisano.
P. S. Ako bi se radilo o dva spojena križa – to bi bilo samo opravdanje za (bez)smisao Patnje – glasilo je priopćenje.
ČOVJEK U ČAMCU
Ivici Antolčiću i Ferdi Ćusu
Na sedefnom odsjaju
razbijene školjke
naoružan kistom
dječak jaše pijetla
naoružan dlijetom
dječak jaše kornjaču
Pala je glava caru
na rimskom novčiću
i potkova s umorna konja
što vuče žitnu lađu
Čaplja oprezno silazi iz žbunja
krilima dodirne oblake u vodi
Šuma teče
Rijeka raste u krošnjama
joha topola i divljih trešanja
I u zvoniku drvene crkvice
na groblju
Čamac se vraća čovjeku