Gordana Laco (Split, 1963.) živi i radi u Splitu. Zaposlenica je Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Splitu. Diplomirala je kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zadru, te završila poslijediplomski studij Jezikoslovlje na istom Fakultetu. Obranila je magistarski rad Stilistika hrvatskih narodnih bajki 2004. godine i stekla zvanje magistrice znanosti. Doktorski rad Jezik hrvatskih novina u drugoj polovini 20. stoljeća, pod mentorstvom prof. dr. sc. Sande Ham, obranila je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku 2012. godine i stekla zvanje doktorice znanosti iz humanističkoga područja, polja filologije, grane kroatistike. Od 2001. godine bila je vanjska suradnica, a od 2004. naslovna asistentica na Visokoj učiteljskoj školi u Splitu (današnji Odsjek za učiteljski studij na Filozofskom fakultetu u Splitu). Od 2006. godine bila je asistentica na Odsjeku za učiteljski studij Filozofskoga fakulteta u Splitu, a od srpnja 2012. viša asistentica. U znanstveno-nastavno zvanje docentice izabrana je 2016. godine, a 2022. godine izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje izvanredne profesorice. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu nositeljica je i izvoditeljica kolegija iz Hrvatskoga jezika 1, Hrvatskoga jezika 2, Jezične kulture i Uvoda u jezičnu stilistiku.
Stručna djelatnost
Uz redovnu nastavu na Odsjeku za učiteljski studij Filozofskoga fakultata u Splitu, održala je i nastavu i pozvana predavanja u programima stručnih usavršavanja koja su organizirale razne ustanove. Primjerice, održala je nastavu iz Hrvatskoga jezika na Studiju doškolovanja učitelja razredne nastave Splitsko-dalmatinske županije, u Splitu od 2. do 20. siječnja 2007.; održala je pozvano predavanje i nastavu iz Kulture hrvatskoga jezika na Ljetnoj školi hrvatske kulture, u Skradinu od 7. do 12. srpnja 2008., koju su organizirali Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu. Za nastavnike i profesore hrvatskoga jezika u programu stučnoga usavršavanja, održala je pozvano predavanje iz suvremene standardnojezične norme na Stručnom skupu za učitelje hrvatskoga jezika Splitsko-dalmatinske županije u OŠ Bijaći, 18. 5. 2022., u organizaciji i na poziv Agencije za odgoj i obrazovanje. U organizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, održala je predavanja i nastavu s odabranim temama iz suvremenoga hrvatskoga jezika na Međunarodnoj ljetnoj školi hrvatskoga jezika i kulture, za nastavnike i studente hrvatskoga jezika iz dijaspore, u Krku 20. – 24. lipnja 2022. Na poziv organizatora Hrvatske državne samouprave, Budimpešta; Hrvatskoga pedagoškoga i metodičkoga centra, Budimpešta / Metodika Horvát Pedagógiai és Módszertani Központ, Budapest, održala je u Vlašićima na otoku Pagu od 23. do 26. rujna 2021. stručno predavanje o odabranim pravopisnim i jezičnim dvojbama u suvremenom standardnom jeziku, na Stručnom skupu „Usavršavanje nastavnika u matičnoj domovini“ za učitelje hrvatskoga jezika u Mađarskoj.
Održala je i više pozvanih izlaganja i predavanja iz hrvatskoga jezika i književnosti, primjerice predavanje Hrvatski jezik u 20. stojeću, na stručnom skupu Nazorovi dani 2015., Postira, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske te pozvano predavanje (Hrvatski jezični otpori) na XXII. prosvjetno-kulturnoj manifestaciji Nazorovi dani 2017. koja je također održana u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje RH i pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora. Održala je i pozvano predavanje Marulić i Ujević u hrvatskoj jezičnoj povijesti, u Splitu 2018., na poziv organizatora Osamnaestoga susreta pjesnika Hrvatske iseljeničke lirike Now York (Hile NY), Split – Imotski, 17. – 19. 8. 2018. U organizaciji Hrvatske iseljeničke lirike i Sveučilišta u Zadru, uz 20. susret Hrvatske iseljeničke lirike 29. – 31. srpnja 2021., održala je izlaganje o odabranim pjesmama pjesnika Hrvatske iseljeničke lirike NY. Na poziv iste pjesničke udruge, održala je izlaganje o moliškohrvatskom govoru, te predstavila dvije zbirke pjesama, na manifestaciji Hrvatska iseljenička poezija ispod rimskoga neba: 21. Susret pjesnika hrvatske iseljeničke lirike NY, u Rimu 9. ‒ 12. 6. 2022., u Papinskom hrvatskom zavodu sv. Jeronima, a u organizaciji Hrvatske iseljeničke lirike NY, Hrvatsko-talijanske udruge u Rimu i American Croatian Congresa.
Recenzirala je niz znanstvenih članaka za znanstvene časopise i zbornike radova te više znanstvenih knjiga. Uz to recenzirala je i književna djela, zbirke pjesama i knjige pripovijedaka, primjerice: Josip Šibarić, U meni junak, Katedra Čakavskog sabora Modruše, Modruš, 2013.; Marinka Matanić Polonijo, Bokuniće mojih dnevi, Pannonisches Institut / Panonski institut, Güttenbach / Pinkovac (Austrija), 2013.; Jadranka Galiot, Samo dobra djela čine pčelu sretnom i druge basne, Pannonisches Institut / Panonski institut , Güttenbach / Pinkovac (Austrija), 2014.; Katica Špiranec, Tri ljubavi, Panonski institut / Pannonisches Institut, Güttenbach / Pinkovac (Austrija), 2017.; Ruža Silađev, Sonta u sjećanjima šokačkim, Sonta, 2019.; Vlasta Sindik-Pobor, Pjesme, priredila Sanja Vulić, Fakultet hrvatskih studija, Zagreb, 2021.; Hrvatska iseljenička lirika, Niko drugo more i drugi ljudi (20. zbirka pjesama), ur. Nada Pupačić, Hrvatska iseljenička lirika New York, Sveučilište u Zadru, 2022., i dr.
Znanstvena djelatnost
Gordana Laco bila je suradnicom na međunarodnom znanstvenom (hrvatsko-bugarskom) projektu Doprinos intelektualaca u Bugarskoj i Hrvatskoj za književnu raznolikost Europe, koji je vodila dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek, a u sklopu suradnje Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Bugarske akademije nauka, 2007. – 2010., te uz potporu Ministrarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Sudjelovala je na desetcima znanstvenih skupova, domaćih i međunarodnih. U domaćim i međunarodnim časopisima objavila je četrdesetak znanstvenih i stručnih radova iz područja suvremenoga hrvatskoga jezika, iz jezične stilistike i iz povijesti hrvatskoga jezika i književnosti. Objavila je i autorsku znanstvenu knjigu Jezičnostilske značajke hrvatskih narodnih bajka (2021.). Među objavljenim znanstvenim radovima vrijedno je izdvojiti dva poglavlja u knjigama koje je Gordana Laco napisala u suautorstvu sa Sanjom Vulić: Jezik hrvatskih književnih djela u 19. stoljeću, u knjizi „Povijest hrvatskoga jezika, 4. knjiga“, Zagreb, 2015.; i Jezik hrvatskih književnih djela u 20. stoljeću, u knjizi „Povijest hrvatskoga jezika, 5. knjiga: 20. stoljeće – prvi dio“, Zagreb, 2018. Te dvije knjige dio su nakladničke cjeline od šest knjiga, odnosno izdavačkoga projekta „Povijest hrvatskoga jezika: od srednjega vijeka do 21. stoljeća“ kojemu je voditeljem bio akademik Radoslav Katičić, a poduprli su ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti te niz drugih hrvatskih uglednih ustanova. U tih 6 knjiga, kao autori, urednici i recenzenti, sudjelovalo je 43 znanstvenika iz cijele Hrvatske te su kao projektni tim nagrađeni Nagradom Grada Zagreba 2021.
Gordana Laco