KOLARIĆ-DUMIĆ, Ljubica (Kukujevci, 7. VIII. 1942.) Učiteljica, književnica. Odgojena u katoličkom duhu, opečaćena Srijemom, cijeli će život nositi teret odlaska od kuće i izgubljenog zavičaja. U knjizi za djecu „Uz baku je raslo moje djetinjstvo“ piše: – Htjela sam biti učiteljica, glumica i ostati kod kuće. – Otišla je od kuće i postala omiljena učiteljica i poznata književnica za djecu.
Osnovnu je školu završila u rodnim Kukujevcima, gimnaziju u Vinkovcima, a Pedagošku akademiju u Rijeci na grupi Hrvatski jezik i geografija. Hrvatski jezik i književnost studirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, ali nije diplomirala, iako je položila gotovo sve ispite. Kako sama ističe, nije joj žao što nema diplomu profesorice, jer je proširila znanje i upoznala vrhunske profesore koji su joj na Fakultetu predavali.
Raditi je počela nakon završene gimnazije u osnovnoj školi u Privlaci kod Vinkovaca, potom odlazi u sv. Filip Jakov, a 1963. dolazi u Rijeku gdje u istoj školi (Josip Brusić / Brajda) ostaje punih 40 godina. Osam je godina bila mentorica za studente Hrvatskoga jezika Pedagoške akademije u Rijeci, a s mnogima je poslije surađivala u organizaciji književnih susreta i tribina. Jedan od najpoznatijih studenata bio je Damir Pijaca, novinar i urednik Radio Rijeke. Cijeli radni vijek, četrdeset i tri godine, posvećuje se učenicima objedinjujući ljubav prema djeci, Hrvatskomu jeziku, bogatstvu hrvatske baštine, glazbi i scenskoj umjetnosti, ugrađujući u njihovo obrazovanje ljepotu materinskoga jezika, književnosti i kulture. Njezini učenici na natjecanjima postižu visoke rezultate, a literarne i scenske skupine osvajaju nagrade na županijskim i državnim natjecanjima (Rijeka, Šibenik, Osijek, Dubrovnik).
Osim rada u školi sudjeluje u kulturnim zbivanjima, te organizira i vodi mnoge književne susrete u gradu. Od 1983. do prestanka izlaženja, bila je članica uredničkog vijeća glasila „Odgoj i osnovno obrazovanje“ u kojemu je vodila rubriku „Prosvjetni radnici-umirovljenici“. Od 1994. do 2018. članica je Prosudbenog povjerenstva za literarni izraz „LIDRANO“ za osnovnu i srednju školu Primorsko-goranske županije, a kraće vrijeme i natječaja „Zlatna ribica“ za literarne i novinarske radove Hrvatske matice iseljenika za hrvatske škole u inozemstvu. Stalna je članica Uredničkog vijeća glasila protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata „Zov Srijema“ u kojemu je više godina vodila stalnu kolumnu „U pohode zavičaju“, pišući o tragediji progonstva Hrvata iz Srijema. Od 1991. godine službeni je čitač u crkvi Gospe Lurdske u Rijeci, gdje je sa svećenikom fra Stankom Dodigom priprema vjeroučenike za svetu pričest i krizmu te za druge blagdanske svečanosti. Najveća joj je nagrada za čitanje pohvala i blagopokojnog kardinala Franje Kuharića, koji joj je nakon sv. mise rekao: „Ovako se čita!“ Rado se sjeća i riječi jednog svećenika: „Poslije vas nije lako stati na oltar!“ Čitanje u crkvi i kazivanje poezije na mnogim književnim susretima i predstavljanjima knjiga za nju je bilo poput ostvarenja njezina drugog sna: da postane glumica.
U četrnaestoj godini piše prvu pjesmu, a u gimnazijskim danima kratke priče za djecu i odrasle. O svojoj ljubavi prema učiteljskom zvanju, nakon prve godine rada u osnovnoj školi u Privlaci počinje pisati emotivnu (biografsku) knjigu „Iz dnevnika jedne učiteljice“ sa znakovitim poglavljima: Dan prvi, Dan treći i Dan sedmi, o radosnim i „onim drugim“ događajima i doživljajima iz školskog života. Učiteljsko zvanje smatra svojim Pozivom, bivše učenike najvećim prijateljima, a susrete s njima radost u mirovini.
Prvom zbirkom pjesama „Raskrižje“ javlja se u zrelim godinama, tek 1983. godine, a do tada piše crtice pod pseudonimom Sara. Objavila je 20 knjiga poezije, priča i slikovnica.
Članica je Društva hrvatskih književnika, Matice hrvatske, Hrvatskog svjetskog kongresa, Udruge dragovoljaca domovinskog rata od 1991. i Udruge sv. Vinko Paulski.
Književne radove objavljuje u časopisima, glasilima, kalendarima i novinama: Školske novine, Zagreb, Zov Srijema, Zagreb, Klasje naših ravni, Subotica, Hrvatska riječ, Subotica, Nova riječ, Subotica, Hrvatske novine, Subotica, Hrcko, Subotica, Hrvatski Tovarnik, Zagreb, Hrvatski kalendar, Chicago, Hrvatski kalendar, Pecs, Flaka E Vellazerimit, Priština, Zvona, Rijeka, Blaženi Alojzije Stepinac, Zagreb, Glasnik sv. Josipa, Karlovac, Riječ, Rijeka, Jezik, Zagreb, Županija, Rijeka, Državnost, Zagreb, Smib, Zagreb, Prvi izbor, Zagreb, Hrvatsko slovo, Zagreb, Književna Rijeka, Rijeka, Kršni zavičaj, Humac, Prvi izbor, Zagreb, Panonski list, Austrija, Preprekovo proljeće, zbornik pjesama, Novi Sad, OSVIT, Mostar, STAV, časopis za kritiku te u dječjim listovima osnovnih škola.
Knjige su joj ilustrirali Ivica Antolčić, Ivan Balažević, Vjekoslav Vojo Radoičić, Laura Herceg, te djeca osnovne škole Brajda Rijeka i Dječjeg vrtića Rijeka, a pjesme uglazbili: Ljuboslav Ljubo Kuntarić, Natalija Banov, Doris Kovačić, Suzana Štefanić, Davor Jendrašić, Josip degl' Ivellio, Mario Anton Kamenar, Stjepan Mikac i Mladen Matić. Savjetnica za Glazbenu kulturu u Rijeci Tea Mislej ističe kako su pjesme gospođe Kolarić-Dumić toliko melodiozne da same traže da budu uglazbljene, što potvrđuju mnoge nagrade, osobito dječjih pjesama na Hrvatskim i Međunarodnim dječjim festivalima.
O književnom stvaralaštvu Ljubice Kolarić-Dumić pisali su relevantni književni stručnjaci: Mirjana Strčić, Stjepko Težak, Leopoldina Veronika Banaš, Karol Visinko, Đuro Vidmarović, Ana Pintarić, Ante Selak, Manja Kovačević, Dragutin Rosandić, Stjepan Hranjec, Vesna Budinski, Marinko Lazzarich, Vjekoslava Jurdana, Igor Žic, Branko Pilaš, Tomislav Žigmanov, Sanja Vulić, Milovan Miković, Katica Čorkalo Jemrić, Luka Soter, Baldo Dobrašin, Goran Kalogjera, Milan Špehar, Dean Slavić, Žarko Milenić, Sanja Lovrenčić, Mladen Urem, Marinko Krmpotić, Evelina Rudan, Katarina Čeliković, Bernadica Ivanković, Boris Nazansky, Stjepan Lice, Fabijan Lovrić, Zlatko Žužić, Marijan Jelenić, Radovan Knežević, Andrija Vučemil, Slavko Žebić, Kristina Milić i Maja Polović (diplomski radovi), te više novinara, učitelja i školskih knjižničara.
Prilikom dodjele nagrade za životno djelo u Vinkovcima 2019. tadašnji predsjednik DHK Đuro Vidmarović, između ostalog ističe: „Na kraju, treba istaći kako je Ljubica Kolarić-Dumić, premda samozatajna, zaorala duboku brazdu u suvremenoj hrvatskoj književnosti, poglavito onoj za djecu. U prozi je vratila povjerenje u Matoševsko poistovjećivanje osobne samobitnosti s krajolikom u kojem si rođen.“
Pjesme i priče uvrštene su joj u čitanke za Hrvatski jezik i udžbenike Glazbene kulture za osnovnu školu, u Metodiku Hrvatskoga jezika u razrednoj nastavi, Marinka Lazzaricha, Rijeka, 2017. (Interpretacija poetske slikovnice (Ljubica Kolarić-Dumić: „Ja se mraka ne bojim“), te u Priručnicima za učitelje, a slikovnica „Ja se mraka ne bojim“ u izbornu lektiru za 2. razred osnovne škole.
Zastupljena je u više leksikona i antologija: Ante Selak: Taj hrvatski, Zagreb, 1992., Dragutin Rosandić: Nad zgarištima zvijezde, Zagreb, 1993., Branko Pilaš: Raspršena vrela književnih djela, Zagreb, 2004., Zlata Gvozdić-Filjak-Juraj Lončarević: Srijemska kalvarija Hrvata, Znanje, Zagreb, 1995., Marko Kljajić: Kako je umirao moj narod, Hrid, Subotica - Petrovaradin, 1996., Katica Čorkalo: Zavičaj riječi, Vinkovci, 2000., Zbornik Zemun i Zemunci u riječi i slici, Zagreb-Zemun, 2005., Stjepan Hranjec: Pregled hrvatske dječje književnosti, Zagreb, 2006., Josip degl' Ivellio: Zmajska pjesmarica, Družba „Braća hrvatskoga zmaja“, Zagreb, 2006., Ivo Zalar: Antologija hrvatske dječje poezije, Zagreb, 2007., Đuro Vidmarović: Paprati i lišajevi, Zagreb, 2007., Katica Čorkalo-Jemrić i Stjepan Damjanović: Šokadija i Šokci u književnoj riječi, Privlačica, Vinkovci, 2007., Marinko Lazzarich: „Razigrani mrak“, Ljubica Kolarić-Dumić: «Ja se mraka ne bojim», Adamić, Rijeka, 2008. „Život i škola“, Osijek, br. 20 (2/2008.), god. 56., Odjeci đulabija, Antologija hrvatske ljubavne poezije, Samobor, 2009., Branko Pilaš: Zlatni snovi, Izbor hrvatskoga pjesništva za djecu, Međugorje, 2009., Hrvatski biografski leksikon, Hrvatski leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2009., Hrvatska književna enciklopedija, Hrvatski leksikografski zavod „Miroslav Krleža“, Zagreb, 2010., Marinko Lazzarich: Religiozni izričaj u poeziji Ljubice Kolarić-Dumić, Bogoslovska smotra, 2 / 2011.Zagreb, 2011., Katica Čorkalo Jemrić i Stjepan Damjanović: Po njemu si sve što jesi, Antologija pjesništva o hrvatskom jeziku, Privlačica, Vinkovci, 2011., Josip degl' Ivellio – Vesna Prebrić – Ljubica Kolarić-Dumić, Kućica od nota, zbirka pjesama za djecu, DIONICE, HPD, Petrinja, 2012., Isti autori i izdavač:Kućica od nota, partiture i dionice, Petrinja, 2012., Vjekoslava Jurdana: OD VALORIZACIJE DO AFIRMACIJE, Razmišljanja o čitanju na temelju slikovnice Ja se mraka ne bojim Ljubice Kolarić-Dumić, Književnost i dijete, Zagreb, lipanj/rujan 2014., Đuro Vidmarović: Čuvari sna, eseji (Bog u pjesništvu Ljubice Kolarić-Dumić ili nekoliko riječi o književnosti kršćanskog nadahnuća danas i ovdje) Naklada Bošković, Split, 2015. U beskrajima zemlje i neba (Priredio: Tomislav Žigmanov) Antologija pjesništva Hrvata u Vojvodini na prijelazu tisućljeća, Subotica, 2016., GODIŠNJAK za znanstvena istraživana, Subotica, 2015. Vjekoslava Jurdana: Priljubljena uz zemlju, znanstvena studija, Lazar Novaković: Odsjaji ljubavi (Panorama suvremene duhovne lirike Hrvata u Vojvodini, Subotica, 2015. godine.
Pjesme su joj prevedene na esperanto, ukrajinski, albanski, slovenski i talijanski jezik.
Dobitnica je Godišnje nagrade Grada Rijeke za 2006. godinu za izniman doprinos dječjoj književnosti i poetskoj riječi za djecu, Nagrade za životno djelo na području književnosti, Subotica, 2016., Prve nagrade za prozu „Dubravko Horvatić“ Hrvatskog slova 2012., Nagrade za životno djelo DHK, Vinkovci, 2019., Zahvalnice Dječjeg vrtića Rijeka za dugogodišnju suradnju u promicanju kulture čitanja i razvoja ljubavi prema knjizi, Rijeka, 2019., Zahvalnice Udruge NADA (žena operiranih od karcinoma), Rijeka te više priznanja na natjecanju znanja učenika i za sudjelovanje literarnih i scenskih skupina na državnim natjecanjima. Više njezinih dječjih uglazbljenih pjesama nagrađeno je prvim nagradama na Hrvatskim i Međunarodnim dječjim festivalima.
OBJAVLJENE KNJIGE
1. RASKRIŽJE, poezija, Otokar Keršovani, Rijeka, 1983.
2. SVA U SRCU, poezija, Školske novine, Zagreb, 1985.
3. VRATIT ĆU SE, ZEMLJO, poezija i lirska proza, Šk. novine, Zagreb, 1991.
4. MOLITVA ZA HRVATSKU, poezija, Tiskara Rijeka, Rijeka, 1992.
5. STAZAMA JUTRA, izabrane pjesme , Hrvatsko filološko društvo, Rijeka, 1995.
6. UZ BAKU JE RASLO MOJE DJETINJSTVO, priče i pjesme za djecu,
Srijemski Hrvat, Zagreb, 1997., 2010., Hrvatska riječ, Subotica, 2011.
7. S VJETROM KROZ GODINU, slikovnica, Adamić, Rijeka, 1999.
8. OD PROLJEĆA DO PROLJEĆA, slikovnica, Adamić, Rijeka, 2003., 2004.
9. IZAŠLI IZ PRIČE, slikovnica, Adamić, Rijeka, 2005.
10. OBASJANA SUNCEM, poezija, Hrvatsko filološko društvo, Rijeka, 2005.
11. IGRAJMO SE RADOSTI, dječje pjesme, Hrvatska riječ, Subotica, 2006.
Srijemski Hrvat, Zagreb, 2007., Izabrane pjesme za djecu i mlade,
Srijemski Hrvat, Zagreb, 2021.
12. JA SE MRAKA NE BOJIM, slikovnica, Adamić, Rijeka, 2008.,
Srijemski Hrvat, Zagreb, 2010., DHK, Ogranak, Rijeka, 2013.,
ALFA d.d. Zagreb, 2015. (Izborna lektira za osnovnu školu od 2019.)
13. RIJEKO, GRADE, DJETINJSTVA SRETNOG, pjesmarica i nosač zvuka,
Srijemski Hrvat, Zagreb, 2008.
14. SAMO SAN/JUST A DREAM, Biblioteka: Čuđenja u svijetu, Kostrena, 2009.
15. USUSRET SVOJOJ ZVIJEZDI, poezija, Panonski institut/Pannonisches
institut, Pinkovac / Guettenbach, Austrija, 2010.
RENKONTEN AL MIA STELO – POEMOJ, Hrvatski esperantski savez, Zagreb,
prijevod zbirke poezije Ususret svojoj zvijezdi, Zagreb, 2011.
16. PJESMA O ZMAJEVIMA, slikovnica, Školska knjiga, Zagreb, 2011.
17. VIJENAC OD ČEKANJA, poezija, Riječki nakladni zavod, Rijeka, 2012.
18. KUĆICA OD NOTA, Josip degl' Ivellio-Vesna Brebrić-Ljubica Kolarić-Dumić
19. OTVORI SRCE PJESMI, ČITANKA, BOJANKA, PJEVANKA
Ljubica Kolarić-Dumić – Suzana Štefanić, Glazbeni vrtuljak“, Rijeka, 2015.
20. MOJE SRIJEMSKE PRIČE, „Tomagraf“, Zagreb, 2018.
21. ČUDNOVATA GODINA, slikovnica, Hrvatska riječ, Subotica, 2018.
22. STOPAMA MOJIH PREDAKA, izabrane pjesme za odrasle,
Ogranak Matice hrvatske, Rijeka, 2020.
ZASTUPLJENOST U ANTOLOGIJAMA, LEKSIKONIMA,
ČITANKAMA, UDŽBENICIMA, KNJIGAMA, ČASOPISIMA,
NOVINAMA, NA NOSAČIMA ZVUKA
Viškovo, 1984.
6. Školske novine, Zagreb, 1983., 1992. i 1997.
7. Časopis HDPZ, Zagreb 1992.
8. Ante Selak: Taj hrvatski, Zagreb, 1992.
i dječje stvaralaštvo,Zagreb,1993..
Zagreb, 1998.
40. Život i škola, Osijek, 2005.
41.Zemun i Zemunci u riječi i slici, zbornik, Udruga Zemunaca u Republici Hrvatskoj i Zajednica Hrvata Zemuna, Zagreb-Zemun, 2005.
42. Književna Rijeka, Rijeka, prosinac 2005. ( pet pjesama)
43. Hrvatsko slovo, Hrvatska poezija, Zagreb 3. veljače 2006.
44. Ana Pintarić: ZLATNI DANI 1 Početnica za prvi razred osnovne škole,
Školska knjiga, Zagreb, 2006. Pjesma: Snježna igra
45. Stjepan Hranjec: Pregled hrvatske dječje književnosti, Školska knjiga,
Zagreb, 2006.
46. «NOVA DUMKA» Vukovar, travanj 2006. Pjesma „Ako odete“
Pavlo Holovčuk: prijevod na ukrajinski jezik.
47. Zorica Klinžić Djeca nose svjetove na dlanu, Udruga
Hrvatski dječji festival, Zagreb, 2006.
48. Josip Degl' Ivellio: Zmajska pjesmarica, zbirka zmajskih i
domoljubnih skladbi za zborove, posebna izdanja, Družba
Braća hrvatskoga zmaja, Zagreb, 2006.
49. O riječima i o progonstvu, Zov Srijema, Zagreb, srpanj, 2006.
50. Mirjana Žužić i Doris Kovačić: Glazbene čarolije, udžbenik za glazbenu
kulturu za 1. razr. osnovne škole, Profil, Zagreb, 2007.
Zagreb, 2007.
52. Mirjana Žužić i Doris Kovačić: Glazbene čarolije, udžbenik za
glazbenu kulturu za 2. i 3. razred osnovne škole, Profil, Zagreb, 2007.
53. Rovinjski obzori, broj 1, zima, 2007. Pjesma: AKO ODETE
54. Pavlo Holovčuk: dvije dječje pjesme prevedene na ukrajinski jezik,
Vjenčić, broj 40, Vukovar, 2007.
55. Hrvatsko slovo, Zagreb, 27. travnja 2007. (Priča: Kuća na prodaju
56. Hrvatski domobran, Zagreb, lipanj, 2007.
57. Zbirka poezije: Vrazova Ljubica, Samobor, 2007.
58. Mali koncil, studeni, 2008. Zagreb, dječji igrokaz: Poštar svetog Nikole
59. Glas koncila, Zagreb, 3. 03. 2008. Priča: « Nizaštonisi»
60. Bobica, Rijeka, veljača, 2008. Crtica: «Prevelik teret radosti i bola»
61. SMIB: Pjesma: Školska knjiga, Zagreb, 4. 12. 2008.
62. Prvi izbor: Mozaik knjiga, Zagreb, veljača, 2009.
63. Arco baleno, Fiume, cita mia, talijanski: Melita Sciuica, Rijeka, 2009.
64 Klasje naših ravni, broj 3-4, Subotica, 2009. Haiku poezija,
65. Klasje naših ravni, broj 5-6, Subotica, 2009. Pet priča iz knjige za djecu
Uz baku je raslo moje djetinjstvo i Poštar svetog Nikole
66. ODJECI ĐULABIJA, Antologija hrvatske ljubavne poezije,
Samobor, lipnja, 2009. Pjesma «Možda on stoji kraj rijeke»
67. Hrvatski biografski leksikon, Leksikografski zavod M. Krleža, Zagreb, 2009.
68. Hrvatska riječ Pjesma: Zemljo, ne šuti, Makedonija, lipanj, 2009.
69. Hrvatsko slovo, HRVATSKA POEZIJA, Zagreb, 9. listopada 2009.
70. Iris časopis za haiku poeziju, Ivanić Grad, 2009. haiku i waka poezija
71. Djeca nose svjetove na dlanu, zbornik HDF, pjesme i skladbe, Udruga
Hrvatski dječji festival, Zagreb, 2009. (Praznici za školske klupe)
72. Prvi izbor, Zagreb, prosinac, 2009. dvije pjesme
Međugorje, 2010.
79.. Prvi izbor», Zagreb, travanj, 2010. ( pjesma: «Uskrsno šareno jaje» )
80. Samoborski haiku susreti, Samobor, 2010. ( četiri haiku pjesme )
Čitanka za drugi razred osnovne šk. ALFA, Zagreb (pjesma: Maškare)
86. Vrazova Ljubica 2009, 20. zbirka hrvatske ljubavne poezije, Samobor,
87. Novi list, Rijeka, 7. svibnja 2010. pjesma: «Cvjetna priča grada Rijeke»
88. KVIZORAMA, Zagreb, 14. kolovoza 2010.
90. Leksikon Instituta Ivo Pilar (u izradbi)
91. Klasje naših ravni, broj 5 – 6 (pjesma za djecu: «Praznici za školske klupe»)
92. Klasje naših ravni, broj 7 – 8.
93. Cvitak, Međugorje, listopad, 2010.
94. Ne kanimo se seliti, Hrvatsko slovo, Zagreb, 5. studenoga 2010.
95.Djeca nose svjetove na dlanu, XVII. hrvatski dječji festival, Zagreb, 2010.
96. Srijem u 18. stoljeću i danas, Panonski ljetopis, Austrija, 2010.
97. Hrvatski kajkavski kalendar, 2011. Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu
98. Prvi izbor, Zagreb, veljača 2011. (tri pjesme)
99. Radost, Zagreb, travanj, 2011. (pjesma: Travanj)
100. Prvi izbor, Zagreb, travanj 2011. (dvije pjesme o Uskrsu)
101. Samobor Haiku Meeting, Samobor, 2011. (četiri haikua)
102. Mudri delfin, list Dječjeg vrtića Rijeka, broj 9, lipanj, 2011.
103. CVITAK, Međugorje (pjesme: Proljeće, Ljeto), lipanj, 2011
104. MARULIĆ, hrvatska književna revija, Zagreb, 2 / 2011.
105. Haiku zbornik, Ludbreg, od 2011. do 2020. godine
106. Berlinski magazin, Berlin, lipanj, 2011. (pjesma: Vratite mi zavičaj)
107. REPUBLIKA, Zagreb, srpanj/kolovoz, 2011. (šest pjesama)
108. Hrvatsko slovo, Zagreb, 16. rujna 2011. (Molitva za poginule hrv. ratnike)
109. Panonski ljetopis / Pannonisches Jahrbuch, Pinkovac - Guetenbach
Dvadeset godina od protjerivanja Hrvata iz Srijema, izlaganje na VII. Susretima
književnika hrvatskih manjina s književnicima u Hrvatskoj, Rovinj, 2010.
110. Književna Rijeka, broj 4, Zima, 2011. Kuća na prodaju, priča
111. Kajkavski kolendar za 2012. godinu, Matica hrvatska, Ogranak Čakovec, 2011.
112. Katica Čorkalo Jemrić i Stjepan Damjanović: Po njemu si sve što jesi,
Antologija pjesništva o hrvatskom jeziku (Hrvatski je bila zabranjena
pjesma) Privlačica, Privlaka, 2011.
113. DOMETI, Znanstveno kulturna smotra Matice hrvatske – Ogranak Rijeka,
3-4, 2012. Poema Vratite mi zavičaj
114. Večernji list, ožujka 2012. Tribina u Petrinji, HPD Slavulji i poezija Ljubice
Kolarić-Dumić
115. Petrinjski list, broj 87, ožujak, 2012. Pjesničko-glazbena tribina
116. Hrvatsko slovo, travanj, 2012. Opečaćena sam Srijemom
117. Hrvatsko slovo, 21. lipanj, 2012. Dnevnik (od 11. do 17. lipnja)
118. Književna Rijeka 2, 2012. 13 redaka o boli (lirska proza)
119. Hrvatsko slovo, Zagreb, 29. rujna 2012. Kukujevci nezaboravljeni
120. RADOST, Zagreb, listopad, 2012. Pjesma za djecu: Listopad
121. Josip degl' Ivellio -Vesna Prebrić - Ljubica Kolarić-Dumić
KUĆICA OD NOTA, ZBIRKA PJESAMA ZA DJECU, DIONICE
Hrvatsko pjevačko društvo Petrinja, 2012.
122. Isti autori i izdavač: KUĆICA OD NOTA, PARTITURE I DIONICE
123. Hrvatsko slovo, Vestalkino pismo, listopad, 2012.
124. Književna Rijeka, Rijeka, studeni 2012. 13 redaka o boli
125. Književna Rijeka Rijeka, jesen, 2012. Odnos pjesnika i kraja,
Hodajući pored tebe, Zašto Lucija ne voli matematiku
126. Samoborski 21. haiku susreti Darko Plažanin, Samobor, 2013.
127. Hrvatski kajkavski kolendar 2013. Čakovec, 2013. Svjedok da budem
128. Kernels, USA, Proljeće, 2013. haiku niz: Radost djetinjstva
na hrvatskom i engleskom jeziku; prijevod: Đurđa Vukelić-Rožić
129. Prvi izbor, Zagreb, svibanj, 2013. pjesma: Uz loptu je ljepši dan
130. Prvi izbor, Zagreb, lipanj, 2103. pjesma: Praznici za školske klupe
131. MOTRIŠTA, Mostar, svibanj – kolovoz 2013. (1. ciklus pjesama:
132. „Iza podignutih zidova“ četvrti ciklus iz zbirke Vijenac od čekanja,
133. Odsjaji ljubavi (Panorama suvremene duhovne lirike Hrvata u Vojvodini,
Priredio: Lazar Novaković, Subotica, 2015.
134. Preprekovo proljeće – zbornik pjesama, Novi Sad, 2015.
135. Zov Srijema, 2015.
136. Antologija pjesništva Hrvata u Vojvodini na prijelazu tisućljeća, Subotica,
2016. godine: U beskrajima zemlje i neba (Priredio: Tomislav Žigmanov)
137. OSVIT – Časopis za književnost, kulturu i društvene teme, Mostar, 2017.
138. Marinko Lazzarich: Metodika Hrvatskoga jezika u razrednoj nastavi
Rijeka, 2017. (Interpretacija poetske slikovnice
Ljubica Kolarić-Dumić: „Ja se mraka ne bojim“)
139. Panonski list, Austrija, Prikaz Tribine Collegium Hergešić
(Z. Žužić: Predstavljanje knjige „Moje srijemske priče“)
140. Panonski list, Austrija, 2019. Objavljene pjesme i priče
141. Književna Rijeka, 3-4, 2019. „Moje srijemske priče“
(„Krvavi Badnjak“ i „Pod snijegom miruje srce moje majke“)
142. Hrvatsko slovo, Broj 1291., Zagreb, godište XXVI. 17. veljače, 2020.
143. Hrvatsko slovo, PJESNIKU NA ROBIJI
144. Hrvatsko slovo, PETAK, 21. VELJAČE 2020. Moj „DNEVNIK“
Naslovljeno: O odlascima i rastancima u očekivanju susreta u vječnosti
145. Profil Klett, Čitanka za 1. razred „Igrajmo se radosti“,
146. Profil Klett, Čitanka za 4. razred „Mrak i srce“
147. Školska knjiga, Čitanka za 2. razred „Majka“,
148. Profil Klet, Kišna kap, Razigrani dani, Prijatelj Mrak (2021.)
149. Haiku zbornik, Samobor, 2021.
150. Hrvatske novine, Subotica (višegodišnja redovita suradnica)
151. Panonski list, objavljujem vrlo često (sve priloge koje pošaljem)
152. Zadarska smotra, Godište LXX. Broj 4, 2021. Iz dnevnika jedne učiteljice
153. Hrvatske novine, broj 82, Subotica, 2021. Igor Žic: Prikaz slikovnice
Ja se mraka ne bojim (treće izdanje, DHK, Ogranak Rijeka, 2013.
145. Profil Klett: Priručnik za učitelje, Zagreb
155. Školska knjiga Zagreb, čitanka za 2. i 4. razred
IV. UGLAZBLJENE PJESME – NOSAČI ZVUKA – FESTIVALI
Adamić, Rijeka, 2005.
16. Sveti Josipe, Mali dječji zbor OŠ TURNIĆ Ljiljani u suradnji sa župom sv.
Josipa, Rijeka, 2006.
17. Hrvatski dječji festival, Zagreb, 2006. pjesma: Ja se mraka ne bojim, Dječji zbor
Zvona Viškova, Glazba: Doris Kovačić, aranžman: Nikola Kovačić,
18. Hrvatski dječji festival, Zagreb, 2006. pjesma: Igrajmo se, Glazba: Ljuboslav
Kuntarić, Antun. Mario Kamenar, Dječji zbor Praputnjarski slavići
19. Halubajčići, himna Malog dječjeg zbora Halubajčići, Viškovo, 2006.
Glazba: Doris Kovačić
20. Mali čuvari mora, Dječji festival «Kukuriček», Đurđevac, 14. travnja 2007.
Dječji zbor «Zvona Viškova», glazba: Doris Kovačić, aranžman: Robert Grubišić
21. Mario Kamenar: Brzojavi iz dječje pošte, Što pjevaju ptice i Prva ljubav
Dječji zbor Praputnjarski slavići, Praputnjak, 2007.
22. Doris Kovačić: Moj prijatelj mobitel, Dječji zbor «Zvona Viškova»
23. Ljuboslav Kuntarić: Betlehemsko sveto svjetlo Zbor: «Praputnjarski slavići»
24. Doris Kovačić: Čarobnjakov šešir ili pjesma o baki Zbor:«Zvona Viškova»
25.Glazbena škola «A. Jug Matić» Rijeka, Dječje karnevalske pjesme,
Rijeka, 2008.
26. Dječji zborovi primorsko-goranske županije: Nosač zvuka uz Pjesmaricu
Rijeko, grade, djetinjstva sretnog, 25 izabranih pjesama, prigodno izdanje za
25.obljetnicu objavljivanja moje prve knjige, «Srijemski Hrvat», Zagreb, 2010.
27. Prava ljubav, Hrvatski dječji festival, (LISINSKI) Zagreb, 2008.
Glazba: Suzana Matušan, izvodi dječji zbor «Torretta» Glazbene škole
«A. Jug Matić» iz Rijeke, voditeljica zbora: Suzana Matušan
28. Nosač zvuka dječjeg pjevačkog zbora «Zvona Viškova» i «Halubajčići»
29. Nosač zvuka „Djeca nose svjetove na dlanu“ Hrvatski dječji festival,
Zagreb, 2009. Pjesma: Praznici za školske klupe, izvodi: Dječji pjevački
Zbor «Tratinčice» Glazbena škola «A. Jug Matić», Rijeka,
glazba i voditeljica zbora: Suzana Matušan
30. Hrvatskoj majci, izvodi muški pjevački zbor «Slavulj» Petrinja, 2010.
31. XVII HRVATSKI DJEČJI FESTIVAL: CD Djeca nose svjetove na dlanu
Pjesma o zmajevima, glazba Suzana Matušan, izvodi dječji pjevački zbor
Tratinčice, Zagreb, 21.studeni 2010.
32. Otvori srce pjesmi, glazba: Suzana Štefanić, dječji zbor TRATINČICE,
Hrvatski dječji festival u Zagrebu, 20. studeni, 2011.
33. Josip degl' Ivellio: Vratit ću se, Zemljo, svečana pjesma protjeranih Hrvata iz
Srijema, Bačke i Banata, praizvedena u dvorani LISINSKI u Zagrebu, 16.
listopada 2011. (tri mješovita pjevačka zbora)
34. Mario Kamenar: Nosač zvuka, Lucija Rajnović (tri pjesme) Bakar, 2012.
35. Josip degl' Ivellio: Tri skladbe za dječji zbor i glasovir – Razigrani dani,
Domovina to je radost, Majka
36. Naša maca, glazba: Josip degl' Ivellio: Međunarodna izložba mačaka
Zagreb, 2012.
37. Dajte mi krila, glazba: Suzana Štefanić:, KUKURIČEK, Đurđevac, 2012.
38. Crni Morčić, glazba: Suzana Štefanić, Rijeka, 2012.
39. Znaš li što može ljubav, glazba: Aleksandar Valenčić, na predstavljanju
zbirke poezije Vijenac od čekanja izvela Suzana Matušan, Rijeka, 12.12.2012.
40. Naša jubav, glazba: Mladen Matić, aranžman: Aleksandar Valenčić, zvodi:
Mladen Matić, Gronička skala, Grobnik, 21. 12. 2013.
41. Razigrani dani, glazba: Suzana Štefanić, aranžman: Aleksandar Valenčić
Dječji festival KUKURIČEK, Đurđevac, 2015. Prva nagrada za tekst
42. Prijateljske ruke, glazba: Natalija Banov, koreografija: Dolores Bugarin
Hrvatski dječji festival, (LISINSKI), Zagreb, 2015.
43. Dječji festival „Čarobna frula“ pjesma: „Dajte mi krila“ prva nagrada;
pjesma: „Oda suncu i zvijezdama“ druga nagrada
44. KUKURIČEK, 2018. Pjesma: „Ustala na lijevu nogu“
Glazba: Suzana Štefanić, aranžman: Aleksandar Valenčić
45. PRIMORSKI HRVAT, svečana pjesma (himna) Udruge „Primorski Hrvat“
Glazba: Mirjana Žužić, Rijeka, 2018.
46. KUKURIČEK, 2019. Pjesma: „Pusti svoje mlado srce“, 2. nagrada
47. Kukuriček, 2019. Pjesma: „Dok ja spavam“
48. KUKURIČEK, 2020. „Sve te zove“ (pjesma za viši uzrast)
49. KUKURIČEK, 2020. „Poštar i pas“ (pjesma za zbor Dječjeg vrtića)
pjesme uglazbio: Davor Jendrašić
ODJECI U JAVNOSTI
RECENZIJE, PRIKAZI, OSVRTI, RAZGOVORI
1. Prof. dr. sc. Mirjana Strčić, recenzija za zbirku Raskrižje, Rijeka, 1983.
2. Prof. dr. sc. Dragomir Babić, recenzija za zbirku Raskrižje
i uvodna riječ u knjizi, Rijeka, 1983.
3. Prof.dr. sc.. Leopoldina V. Banaš: Lirski senzibilitet, Novi list, Rijeka, 1983.
4. Ante Vanjak: I kamen ovaj volim, Školske novine, Zagreb,1983.
5. Ljubica Šišara, Odgoj i osnovno obrazovanje Rijeka, 1983.
6. Svetislav Nenadović: Metaforične bašče Ljubice Kolarić, Šidska tribina. Šid,1986.
7. Prof. dr. Manja Kovačević, Sva u srcu, Novi list, Rijeka, 1985.
8. Književna večer, Vinkovačke novosti, 13. rujna 1985.
9. Stipan Filaković, Narodne novine, Budimpešta, 1986.
10. M. Spahiu, prijevod pjesama na albanski jezik,
Flaka eVëllazërimit, Priština, 1986.
11. Luka Soter: Snaga zatajnih riječi, o zbirci Vratit ću se, zemljo,
Školske novine, Zagreb, 19. svibnja 1992.
12. Ornela Šumelj Prskalo: Riječ – vokacija života, Novi list, Rijeka, 1992.
13. Andrija Vučemil: Pjesma kao svjedočenje, o knjizi Vratit ću se, zemljo, Novi list, 14.. siječnja, 1992.
15. Branko Pilaš, Umjetnost i dijete, O knjizi Vratit će se, zemljo, Zagreb, 1993. br. 1
16. Katica Čorkalo: Pjesme o domu i domovini, Marulić, Zagreb, 1994.
17. Juraj Lončarević: Povratak Srijema u hrvatski duhovni prostor, 15 dana,
Zagreb 1/1994.
18. Leopoldina V. Banaš: Kako boli ranjena domovina, Školske novine, Zagreb, 1994.
19. Boris Ćavar: Stihovi prkosni Srijemu hrvatskom, Zov Srijema, Zagreb, 1995.
Večer poezije vojvođanskih Hrvata, Glas koncila, Zagreb, 1995.
20. Goran Kalogjera: Fluid čistih emocija, Izabrane pjesme Stazama jutra,
(Riječ, Rijeka 1996. SV. 1).
21. Vladimir Pavić: Pjesnikinja iz Srijema, o knjizi Stazama jutra, Hrvatsko slovo, 22. Zagreb, 28. lipnja 1996.
23. Ivan Mrzljak, Stazama jutra, Zagreb, Narod, 1996.
24. Goran Kalogjera: Fluid čistih emocija, Novi list,1996.
25. Šimun Penava, Srijemci, Hrvatski Tovarnik, Zagreb, 1996.
26 Stjepko Težak, recenzija: Uz baku je raslo moje djetinjstvo, Rijeka, 1997.
27. Karol Visinko, recenzija: Uz baku je raslo moje djetinjstvo, Rijeka, 1997.
28. Branko Pilaš: Djetinjstvo vraćeno zavičaju, Uz baku je raslo moje djetinjstvo,
Glas koncila, Zagreb,1997.
29. Boris Ćavar: Ne zaboravite hrvatski Srijem, Obzor,Zagreb,1997.
30. Ilija Zirdum: Vukovarska čestitka, A kada se vratim, Velebit, 3. siječnja 1997.
31. Marinko Krmpotić: Poezija čistog srca i mira, Glas ravnice, Subotica,
Novi list, studeni 1997.
32. Karol Visinko: Povratak djetinjstvu i voljenom zavičaju, o knjizi
Uz baku je raslo moje djetinjstvo, Novi list,1997.
33. Mala bilježnica, list učenika OŠ Podmurvice Rijeka, Rijeka,1997.
Pjesme i priče ispisujem iz srca, razgovor vodili učenici: Sanja Matić i Ivan Sipka,
34. Marinko Krmpotić: Devet ciklusa o djetinjstvu i tajni ljubavi, O knjizi Uz baku
je raslo moje djetinjstvo, Dnevnik, Rijeka, 30. rujna 1997.
35. Branko Pilaš: Vraćanje zavičaju, Hrvatsko slovo, 13. II. 1998.
36. Branko Pilaš, Modra lasta, 1. ožujka 1998. ''Nove knjige''
37. List učenika i učitelja OŠ Brajda Rijeka, Nebo u bakinim očima, Rijeka, 1998.
38. Pod Učkom, list učenika OŠ Opatija, Viktorija Ereš, Rijeka 1998.
39. Klasje naših ravni, Subotica, 1998.
40. Karol Visinko: Objedinjeno stvaralaštvo pjesnikinje i učenika (S vjetrom kroz
godinu), Novi list, Rijeka, 25. lipnja 1999.
41. Djeca Rijeke za djecu Zagreba, Novi list, Rijeka, 1999.
42. Elvira Marinković Škomrlj: Radost putovanja, Novi list, Rijeka, 1999.
43. Kim Cuculić: Poticaj učeničkom stvaralaštvu, Novi list, Rijeka, 1999.
44. Baldo Dobrašin: Zamolio rodu da ode u vodu (S vjetrom kroz godinu),
Hrvatsko slovo, Zagreb, 2000.
45. Žarko Milenić: Vesela godina, Bijela pčela, Rijeka, 2001.
46. Branko Pilaš: Raspjevana knjiga, Mali koncil Zagreb, 2003.
47. Svjetlana Hribar: Knjiga koja pjeva, Novi list, Rijeka, 2003.
48. Slavko Žebić: Djeci s ljubavlju, Hrvatska riječ, Subotica, 2003.
49. Ardea Stanišić: Impariamo nuove canzoni da primavera a primavera,
La voce del popolo, Rijeka, 2003.
50. Himna dječje karnevalske povorke, Novi list, Rijeka, 2004.
51. Žarko Milenić: Lepršava glazbena slikovnica, Hrvatsko slovo,Zagreb,2003.
52. Iva Vlašimsky: Nastavnica čiji osmijeh učenici pamte, Novi list, 2004.
53. H. Kučan: Na kraju i zaplesali s književnicom, Dj. vrtić Bubamara, Osijek, 2004.
54. Stjepko Težak, recenzija za knjigu Izašli iz priče, Zagreb, 2005.
55. Karol Visinko, recenzija za knjigu Izašli iz priče, Rijeka, 2005.
56. Branko Pilaš: Obasjana zavičajem, Hrvatsko slovo, Zagreb, 2005.
57. Branko Pilaš: Čitam, gledam, slušam, Školske novine, Zagreb, 1.11.2005.
58. Sl. B. Lektira u stihovima, Novi list, Rijeka, 19.11.2005.
59. B. Čalušić: Suvremen pristup školskoj lektiri, Novi list, 21.12.2005.
60. H.L. Quando da una fiaba «esce» un progetto multimediale, Novi list, 21.12.20
61. Đuro Vidmarović: Tuga za rodnim Srijemom na obali Kvarnera,
Klasje naših ravni, Subotica, 2005.
62. Cecilija Marković: Sjećanje na Kukujevce, Matica hrvatska, Osijek, 2005.
63. Ana Pintarić: Poezija Ljubice Kolarić-Dumić, Život i škola, Osijek,2006.
64. Đuro Vidmanović: Lektira u stihu, pjesmi i slici,
Pjesničko-glazbena slikovnica, Izašli iz priče Školske novine 21. veljače 2006.
65. K.D.R.: Pjesmom oživljeni likovi iz priča, Novi list, Rijeka, 2006.
66. Rijeci trebaju građani koji je vole i štite, Novi list, Rijeka, 13. lipnja 2006.
Povodom dodjele GODIŠNJE NAGRADE GRADA RIJEKE,
Ljubici Kolarić-Dumić za izuzetan doprinos dječjoj književnosti
i poetskoj riječi za djecu.
. 67. Slavko Žebić: Srijem u srcu, Ljubica Kolarić-Dumić, hrvatska pjesnikinja
rodom iz Kukujevaca, Hrvatska riječ, Subotica, 6. listopada 2006.
68. Zlatko Žužić: Rijeka nagradila Srijemicu, Zov Srijema, Zagreb, 2006.
69. Zvjezdana Žužić: Izašli iz priče, Zov Srijema, Zagreb, 2006.
70. Đuro Vidmarović: O stvaralaštvu Ljubice Kolarić-Dumić:
Hrvatska riječ, Subotica, 2006.
71. M. M. Pjesništvo za djecu. Autorica koja sve voli, Fokus, Zagreb, 9. ožujka 2007.
72. B. Marić: Zbirka pjesama za djecu, Glas Koncila, Zagreb, 25. ožujka 2007.
73. Đuro Vidmarović: Pjesme za djecu - više od književnosti,
74. Školske novine, Zagreb, broj 13/14, travanj 2007.
75. Branko Pilaš: Pjesme radosti i veselja, Mali koncil, Zagreb, 2007.
76. Branko Pilaš: Razigrano pjesništvo, Hrvatsko slovo, Zagreb, 6. srpnja 2007.
77. Đuro Vidmarović: Visoki dometi pjesništva za djecu
(Ljubica Kolarić-Dumić: „Igrajmo se radosti“) Hrvatska riječ, Subotica, 2007.
78. Branko Pilaš: Poezija Ljubice Kolarić-Dumić, Školske novine, Zagreb, 2008.
79. Siniša Pucić: Pjesmama protiv straha od mraka, Novi list, Rijeka, 20.06 2008.
80. La voce del popolo, Rijeka, 20.06. 2008:
Ni ente piu paura del buio con Ljubica Kolarić-Dumić,
81. Hrvatska riječ 25. obljetnica prve knjige Ljubice Kolarić-Dumić, Subotica, 2008.
82. Marko Štajduhar: «Pjesmama protiv mraka», «Zov Srijema», Zagreb, 2008.
83. Slikovnica „Ja se mraka ne bojim“, „Zvona“, Rijeka, listopad, 2008.
84. CD izlog Dalibora Paulika: «Rijeko, grade, djetinjstva sretnog», «Cantus»,
Zagreb, listopad 2008.
85. MATICA, glasilo Hrvatske matice iseljenika, Zlatko Žužić: «Četvrt stoljeća s
pjesmom» Zagreb, listopad, 2008.
86. Marinko Lazarich: „Razigrani mrak“, Ljubica Kolarić-Dumić: „Ja se
mraka ne bojim“, „Život i škola“, Osijek, br. 20, (2/2008.), god.56.
87. Sanja Vulić: «Od Srijema do Zagreba i Rijeke» prikaz knjige
«Igrajmo se radosti», Rijeka, 2007. «Hrvatski sjever», Čakovec, 2008.
88. Ivana Kocijan: Radost kao inspiracija, intervju povodom 25. obljetnice
autoričine prve knjige, Novi list Rijeka, 23. 02. 2009.
89. Kristina Milić: Pjesme Ljubice Kolarić-Dumić, Diplomski rad, Osijek,
2009. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Filozofski fakultet
90. Kristina Milić - Ana Pintarić: „Pjesme Ljubice Kolarić-Dumić“,
Teorijska i metodička interpretacija, časopis za teoriju i praksu odgoja i
obrazovanja broj 21 «Život i škola» Osijek, 2009.
91. V. Hrvatski slavistički kongres, 7. do 10 rujna 2010.
Marinko Lazzarich: Načelo zavičajnosti i suvremenosti kao bitan čimbenik
u odabru lektirnih naslova u nastavnom programu Hrvatskoga jezika
razredne nastave (slikovnica: Ja se mraka ne bojim)
92. Prof. dr. Evelina Rudan: Strah za djecu / Strah za odrasle, 31. ožujka 2011.
93. Đuro Vidmarović: Ljubica Kolarić-Dumić – Obasjana suncem,
Književna Rijeka, Rijeka, 2-3, 2011
94. Marinko Lazzarich: Religiozni izričaj u poeziji Ljubice Kolarić-Dumić,
Bogoslovska smotra, 2 / 2011.Zagreb, 2011.
95. Marijin Trsat, Velika Gospa, 2011. G. Crnković: KONCERT SAKRALNE
GLAZBE LJUBE KUNTARIĆA (Ljubica Kolarić-Dumić: Hrvatskoj majci
96. Branko Pilaš: Ogrlica od sreće, prikaz: «Uz baku je raslo moje djetinjstvo»,
Hrvatsko slovo, Zagreb, 26. kolovoza 2011.
97. Milovan Miković: Potraga za «svom istinom svijeta»
O knjizi Lj. Kolarić-Dumić«Uz baku je raslo moje djetinjstvo»
Hrvatska riječ, Subotica, 26. kolovoza 2011.
98. Željka Kovačević-Andrijanić:Ljubica Kolarić-Dumić: „Igrajmo se radosti“,
pjesme za djecu, drugo izmijenjeno izdanje, Srijemski Hrvat, Zagreb, 2007.
99. Glas Istre, 15. listopada 2011. Zavičaj kao mjesto duše i tijela, Osvrt na Osme
susrete književnika hrvatskih manjina u Rovinju.
100. Matej, bilten mladih knjižničara, Viškovo, prosinac, 2011. Književni susret
sa spisateljicom Ljubicom Kolarić-Dumić
101. Petrinjski list, ožujak, 2012. Pjesničko-glazbena tribina
102. Kim Cuculić: Duhovni dnevnik pisan poezijom (Vijenac od čekanja)
Rijeka, Novi list, prosinac, 2012.
103. Mladen Urem: POEZIJA ZAVIČAJNE TOPLINE I ŽIVOTNOG
ISKUSTVA UZDIGNUTA DO UNIVERZALNOG Ljubica Kolarić-Dumić:
Vijenac od čekanja, Rinaz, Rijeka, 2012. DOMETI, Rijeka, III. – IV. 2012.
104. Hrvatsko slovo, 12. travnja, 2013. Obzori hrvatskoga pjesništva
Branko Pilaš: Dočekani vijenac, osvrt na zbirku Vijenac od čekanja
105. NOVA ISTRA 1-2 Pula, siječanj, 2013.
Đuro Vidmarović: Knjiga stihova riječke poetese sa srcem u Srijemu
106. MOTRIŠTA, Mostar, 2013. Fabijan Lovrić: prikaz zbirke Vijenac od čekanja
107. Hrvatsko slovo, Zagreb, 3. V. 2013. Uz 18. obljetnicu Hrvatskoga slova i 19.
godinu izlaženja dodjeljene su nagrade „Dubravko Horvatić“ i „Ljubica Štefan“
108. REPUBLIKA, Zagreb, ožujak, 2013. Đuro Vidmarović: Između straha i
nade, o zbirci Vijenac od čekanja, Riječki nakladni zavod, Rijeka, 2012.
109. Stjepan Lice: „Blaga vedrina kao vodič kroz mrak“, recenzija slikovnice
Ja se mraka ne bojim, rujan, 2013.
110. Tihana Pšenko: Književno blago dijaspore, Vijenac, Zagreb, 19. rujna 2013.
111. Mira Ćurić: Susret s Ljubicom Kolarić-Dumić, književnicom
HRVATSKO SLOVO, Zagreb, 23. prosinca 2016.
112. Zlatko Žužić: Ljubica Kolarić-Dumić - osvrt na nagradu za životno djelo
Zov Srijema, siječanj, 2017.
113. Vjekoslava Jurdana: OD VALORIZACIJE DO AFIRMACIJE
Književnost i dijete, Zagreb, lipanj – rujan 2014.
Razmišljanja o čitanju na temelju slikovnice Ja se mraka ne bojim
Ljubice Kolarić-Dumić
114. Đuro Vidmarović: ČUVARI SNA eseji (Bog u pjesništvu Ljubice Kolarić-
Dumić ili nekoliko riječi o književnosti kršćanskog nadahnuća danas i
ovdje) Naklada Bošković, Split, 2015.
115. GODIŠNJAK za znanstvena istraživana, Subotica, 2015.
Vjekoslava Jurdana: Priljubljena uz zemlju – znanstvena studija
116. Hrvatska riječ, RADUJE ME ŠTO DJECA VOLE MOJE PJESME,
Razgovor povodom nagrade za životno djelo na području književnosti,
D.B.P. Subotica, 2016.
117. Marinko Lazzarich: Metodika Hrvatskoga jezika u razrednoj nastavi
Rijeka, 2017. Interpretacija poetske slikovnice
(Ljubica Kolarić-Dumić: „Ja se mraka ne bojim“
118. Zov Srijema, BROJ/100 – „Moje srijemske priče“, Zagreb, 29. 04. 2019.
119. Đuro Vidmarović: O knjizi „Moje srijemske priče“, Hrvatsko slovo, 2019.
120. Željka Lovrenčić: „Korijeni jači od svega“ E-časopis STAV
121. Đuro Vidmarović: Ljubica Kolarić-Dumić, Dobitnica nagrade za životno
djelo „Josip i Ivan Kozarac“, Vinkovci, 25. listopada 2019. godine
Književna Rijeka, 3-4, 2019.
122. NOVA RIJEČ, 2019. Zoltan Sič: „Čudnovata godina“ Subotica, 2018.
123. UČITELJI STVARAOCI – Ljubica Kolarić-Dumić
Ivan Rodić: S grumenom srijemske grude u srcu
Školske novine, Broj 11, Zagreb, 24. ožujka 2020.
124. Panonski list, Austrija, 12. 02. 2021. Ljubica Kolarić-Dumić: „Stopama
mojih predaka (Izabrane pjesme), Ogranak Matice hrvatske, Rijeka, 2020.
125. Novi list, Rijeka, 24. veljače 2021. K. Cuculić: Poezija zavičajne topline
i iskustva, Ljubice Kolarić-Dumić „Stopama mojih predaka“
126. Vijenac, Zagreb, broj 712, 17. lipnja 2021.
Đuro Vidmarović: Pjesme hrvatske književnice iz Srijema
(Stopama mojih predaka) Izabrane pjesme Ljubice Kolarić-Dumić
127. ZOV SRIJEMA, prosinac, 2021. „Igrajmo se radosti“
Ljubica Kolarić-Dumić objavila svoju novu knjigu
128. Ana Pintarić: Komparativne interpretacije i studije,
Izdavač: Sveučilšte J. J. Strossmayera, Osijek, 2020.
NAGRADE
dječjoj književnosti i poetskoj riječi za djecu za 2006. godinu
Prva nagrada za prozu (priča: Vestalkino pismo)
(pjesma: Razigrani dani)
Subotica, 2016.
Ana Jurišić i Tiziana Vratović, 2016.
"DAJTE MI KRILA", Prva nagrada stručnog ocjenjivačkog suda
POČASNA GRAND PRIX NAGRADA
Organizacijskog i umjetničkog odbora festivala
Prva nagrada: Pjesma „Prava ljubav“ Izvodi: Lada Turato
Izvodi Dječji zbor Osnovne škole Grgura Karlovčana Đurđevac
10. Dječji vrtić, Rijeka ZAHVALNICA za dugogodišnju suradnju u
promicanju kulture čitanja i razvoja ljubavi prema knjizi, 5. travnja 2019.
„Dani Josipa i Ivana Kozarca“ Vinkovci, 25. listopada 2019.
pomaganje, 20. prosinca 2019.
14. KUKURIČEK, 2022. Prva nagrada, pjesma „Sve te zove“
15. KUKURIČEK, 2022. Nagrada publike, pjesma „Poštar i pas“
TI KOJI SVE ZNAŠ
Budi milostiv mojim noćima
U satima koji sporo prolaze,
Obasjaj tamu da me više ne plaši.
Budi milosrdan mojim željama,
Jer Ti si me ovakvu stvorio.
Dobro me poznaš!
Sluga sam što talente je svoje
Od straha u zemlju sakrio.
I znaš
Da se ne htjedoh
na raskrižjima hvaliti.
Tek marno Tebi služiti
I mojoj braći ljudima.
S njima darove podijeliti
Kojima Ti me obdari.
Jer dijeleći što smo dobili,
Primamo dvostruko radosti
Od umnoženih darova.
Talente iz zemlje
I srce svoje
Iščupah
Da ih pokažem čovjeku.
Te uzeh sve u naramak
I stadoh
Pred vrata njegova.
Ali silina moje radosti
Uplaši tada čovjeka.
I on mi vrata svoja pred darovima
Tvojim zatvori.
Ti koji sve znaš, pokaži mi!
Kako se otvaraju vrata
Čovjeka.
BLIZINA BOGA
Da ne ideš ispred mene,
Koliko bih puta padala
I koraci bi moji bili umorni
Pa bih na prvom raskrižju
Ostala.
Da mi ne pružaš ruke,
Nikada ne bih ustala
Dok sam pod teretom velikim
Posrtala i padala.
Da me ne čuješ,
Ne bi se moja pjesma orila,
Molitva jutarnja i večernja
Neizgovorena
Na usnama bi u šutnji drhtala.
Da mi suze ne brišeš,
Ljepote svijeta ne bih vidjela
Koje si za nas stvorio.
Da me Ti ne šalješ,
Kako bih znala
Od tolikih putova,
Kamo sam morala krenuti.
Da mi ne opraštaš,
Toliku ljubav Tvoju,
Kako bih upoznala?
Da mi nisi tako blizu,
Kako bih postojala
Ovako nesigurna,
Uplašena
I malena…
Pred Tvojim svijetom
Velikim.
OBIČAN RAZGOVOR
Ne spavam,
Noć je duga i plaši me
Njezina tama.
I osama,
Stalna pratilja mojih noći.
Sat polako otkucava,
Prve zrake jutra
Još su daleko.
Tijelo je umorno,
A san ne ulazi u moju sobu.
Misli pritišću crne kao noć
I teške kao oblak.
Kamo je odlutao san?
Da nađe prijatelja
Za običan ljudski razgovor.
Možda je noćas nekom potrebniji,
A ja sam i onako naučila čekati.
Kad jutro proviri kroz prozor,
Crne će misli ostati u tami.
Sunce mi se već na izlasku
Smiješi
Uvijek spremno pomilovati
Moje lice.
Ja onda samo šutim...
Jer mi se uvijek čini
Da si baš Ti u suncu.
I tada započinje naš običan
Razgovor.
VEČERNJA MOLITVA
Povedi gladne k stolu,
Vinom napuni čaše,
Grožđe je ove godine
Dobro rodilo.
Umorne pozovi na počinak,
Dan je bio dug
I nebo se već osulo zvijezdama.
Blagoslovi pravedne,
Mir donesi poljanama.
Sa staze trnje skloni,
Zalutalima put pokaži.
Uplakanima obriši suze,
Milosrdne nagradi,
A oči otvori onima
Koji grijeha svojega ne vide.
I još Te molim prije sna
Da mi duge moje oprostiš.
Ove današnje
Koje svjesno ili u neznanju učinih
I one kojih se više ne sjećam.
O veliki, mili, Bože moj!
Na kraju dana molim Te:
Raširi ruke nad one
Koji se Tebi ne mole.
AKO ODETE
Ako odete, zemlja će biti žedna,
A vi ćete na tuđim njivama plakati.
Ako odete, tko cvijeće zaliti
I svijeće na grobovima zapaliti.
Njive će u drač i korov zarasti,
Jer oni ne će našu Zemlju voljeti.
Djeca će vam kao siročad
Brata i prijatelja za igru tražiti.
Sve berbe i žetve i sjetve…
Kome ćete ostaviti ako odete?
Ako odete vaš će se plač
I tužaljke i kletve do Nebesa dizati.
Bit će kasno i za plač i za molitvu,
A povratka ne će biti ako odete.
Zar ćete reći da ste bez prošlosti
Kad vas unuci budu pitali
Tko su i odakle.
Što ćete reći ako odete?
Ne dajte vaša stoljeća!
Za ovo straha pred njima...
Zavapite Gospodinu!
Kao u ljetnim žegama
Kada ste za kišu molili.
Zavapite Gospodinu!
I za vapaj će biti kasno ako odete.