Pero Pavlović rođen je 20. ožujka 1952. u Gradcu kod Neuma. Pučku školu polazio je u rodnom mjestu i Hutovu, a gimnaziju u Metkoviću. Studirao je medicinsku biokemiju u Zagrebu, gdje je diplomirao i magistrirao. Živi i radi u Neumu. Studij je završio kao jedan od najboljih studenata na fakultetu i u najkraćem roku od Drugog svjetskog rata do dana diplomiranja. Redoviti je član međunarodne Slavenske akademije književnosti i umjetnosti i dopisni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Bosni i Hercegovini.
Godine Gospodnje 1979. Pero Pavlović objavio je svoju prvu knjigu pjesama «Plavi svirač», i od tada neprekidno našoj kulturi, našoj književnoj javnosti podastire nove zbirke koje su po mnogočemu posebnost hrvatskog suvremenog pjesništva. Velik dio pjesničkog opusa autor je posvetio ljekovitom bilju mediteranskog područja. Nitko još u nas, pa ni u svjetskoj književnosti, nije duhom tako duboko zašao u svijet trava, njihova nazivlja, opisa i sanjarenja učinka i nadahnuća, kako i koliko je to voljno učinio pjesnik Pavlović.
Inače, Pavlović je naš neologistički bard u uvođenju novotvorenica u pjesnički izričaj.
Govoreći o Pavlovićevoj poeziji i njenom mjestu u sveukupnom hrvatskom korpusu, književna kritika naglasila je kako se s Antunom Brankom Šimićem u hrvatskom pjesništvu oblikuje nov tip osjećajnosti, koju izražava skupina od desetak istaknutih pjesnika iz Hercegovine, a među njima ističe se četverolist A. B. Šimić – Mak Dizdar – Janko Bubalo – Pero Pavlović, koji u harmoniji svojih stvaralačkih posebnosti pokazuju znakove duhovnog rodbinstva.
Pjesnik je uvršten u više pjesničkih antologija, domaćih i međunarodnih, u školsku lektiru i čitanke. Piše književne i likovne kritike, osvrte, prikaze, kulturološke i novinske članke. Prevođen je na desetak stranih jezika. Povodom pete obljetnice redovitog izlaženja tjednika za kulturu Hrvatsko Slovo (1995. – 2000.), Hrvatska kulturna zaklada dodijelila je Peri Pavloviću posebno priznanje – povelju za najuspjelije pjesme između šesto objavljenih stranica hrvatske i svjetske poezije. Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne dodijelilo mu je 2001. Šimićevu nagradu. Godine 2003., 2005. i 2014. bio je ušao u uži izbor za nagradu „Tin Ujević“ Društva hrvatskih književnika. Nagrađen je prigodnom nagradom „Zvonimir Golob“, 2009. Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke. Godine 2014. dobitnikom je književne nagrade ”Neretvanska maslina” koju zajednički dodjeljuju gradske knjižnice Metkovića, Opuzena i Ploča, Turistička zajednica općine Slivno i DHK Zagreb. Inače, spomenuta nagrada se dodjeljuje za zbirku pjesama koja uz književne, estetske i umjetničke domete tematizira ekološka pitanja te zaštitu i očuvanje tradicijskih i baštinskih vrijednosti hrvatskog naroda. Godine 2015. općina Neum dodijelila mu je nagradu za ukupan doprinos u književnosti. Godine 2019. pobjednik je i dobitnik nagrade za poeziju Hrvatskog književnog društva Sv. Jeronima iz Zagreba. Godine 2020. pobjednik je i dobitnik književne nagrade Središta hrvatskog svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizama u BiH. Godine 2020. pobjednik je i dobitnik književne nagrade ”Fra Martin Nedić” za zbirku pjesama ”Križ, tvoj štit”. Godine 2020. pobjednik je i dobitnik ”Književnog Kranjčića” za poeziju. Godine 2022. pobjednik je i dobitnik književne nagrade ”Dubravko Horvatić” za poeziju, Hrvatske kulturne zaklade i tjednika za kulturu Hrvatsko slovo.Svoje književne uratke autor vrlo često objavljuje u raznim listovima i književnim časopisima: Hrvatsko Slovo, Osvit, Motrišta, Hrvatska misao, Forum, Republika, Marulić, Cvitak, Mi, Pitanja, Crkva na kamenu, Glas Koncila, Večernji list, Katolički tjednik, Književna Rijeka, Dubrovnik, Mogućnosti, Most, Život, Suvremenost, Odjek, Riječ, Most/The Bridge, Nova Istra, Klasje naših ravni, Zadarska smotra, Zvijezda mora, Vijenac, Kolo, Hrvatska revija i drugdje.
Objavio je trideset šest knjiga poezije. Od toga je trideset samostalnih knjiga, jedna je u elektroničkom izdanju, a u pet knjiga je suautor. Obranjena su tri diplomska rada o njegovom pjesničkom stvaralaštvu i dva završna rada za prvostupnike.
1. Plavi svirač, RKUD ABRAŠEVIĆ, Mostar, 1979.
2. Vedrine, CRKVA NA KAMENU, Mostar, 1983.
3. Zemlja otajstva, CENTAR ZA KULTURU, Split, 1983.
4: Titraji i znakovlja, (likovno obogaćenje: Vlado Puljić), Udruženje književnika Bosne i Hercegovine, Podružnica za Hercegovinu, Mostar, 1987.
5. Tisuću ljeta Trebinjske biskupije, (poema), zbornik TISUĆU GODINA TREBINJSKE BISKUPIJE, Vrhbosanska visoka teološka škola, Sarajevo, 1988.
6. Blizine, Matica hrvatska, Split, 1993.
7. Neum, braniti prag i ime, (poema), zbornik Neum, zavičaj i zemlja Hrvata, (suautor), Općinsko vijeće Neum, Neum, 1995.
8. Ozarja, (likovno obogaćenje: Mirko Stojić), K. KREŠIMIR, Zagreb, 1996.
9. U ružarju svijeća, (likovno obogaćenje: Mirko Stojić), K. KREŠIMIR, Zagreb, 1997.
10. Kupka svjetlosti, (izabrane pjesme), K. KREŠIMIR, Zagreb, 1998.
11. Između sna i vječnosti, NAKLADA JURČIĆ, Zagreb, 1998.
12. Zib i sjene, NAKLADA JURČIĆ, (likovno obogaćenje: Mirko Stojić), Zagreb, 1999.
13. Pir, Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2000.
14. Krijesi, CRKVA NA KAMENU, Mostar, 2000.
15. Odškrinuta neba ćuh, (likovno obogaćenje: Mirko Stojić), NAKLADA JURČIĆ, Zagreb, 2000.
16. Nebeske latice, Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2001.
17. Sunčeve prelje, HKZ-HRVATSKO SLOVO, Zagreb, 2001.
18. Glazba blagih imena, (likovno obogaćenje: Ivan Lacković Croata), NAKLADA JURČIĆ, Zagreb, 2002.
19. Proljeće duše, Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2003.
20. Travke mirisavke: stih, slikopis, ljekoviti pripravci, NAKLADA JURČIĆ, Zagreb, 2004.
21. Gorušičino zrno, STAJER-GRAF, Zagreb, 2004.
22. Što pjesnik nosi u torbi, (likovno obogaćenje: Ivan Lacković Croata), Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2005.
23. Dubrave, (poema, likovno obogaćenje: Srećko Kriste), Matica hrvatska, Neum-Stolac, 2006.
24. Laudes mensibus, (likovno obogaćenje: Vlado Puljić), GRAL, GRAL ŠIROKI, Široki Brijeg-Zagreb, 2007.
25. Ljubav (A zemlja riječ zori), K. KREŠIMIR, Zagreb, 2008.
26. vrutak. stručak. sinje blago, Društvo hrvatskih književnika, Zagreb, 2009.
27. Gradac, zipka zavičajna neba, (poema), zbornik Župa Gradac, (suautor), Župni ured Gradac, Gradac, 2009.
28. Rogožari puni bilja, (poema), zbornik Župa Gradac, (suautor), (445.-480. str.), Župni ured Gradac, Gradac, 2009.
29. Svjetlost sklada, Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2011.
30. Orovci, Ruđerovim imenom probuđena povijest, (poema), zbornik OD DUBRAVE DO DUBROVNIKA, prigodom 300.godišnjice rođenja Ruđera Boškovića, (suautor), priredio dr. sc. Ivica Puljić, Muzej i Galerija Neum, Neum-Dubrovnik, 2001.
31. Humčice, biljčice, slike nebeske, Naklada ALFA, Zagreb, 2013.
32. Hortus Dei, (likovno obogaćenje: Josip Botteri Dini), Synopsis, Zagreb-Sarajevo, 2016.
33. Križ, tvoj štit, (likovno obogaćenje: Stipe Zoraja), Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar, 2019.
34. Božje blago beri blago, (online izdanje), Akademija Art, Zagreb, 2021.
35. Clase de biologia y otros poemas, (prijevod i pogovor Željka Lovrenčić, urednik Jordi Garcia Jacas), Katelani 2000 S.L., Poiesis Forum, Barcelona, Španjolska, potpora: Ministarstvo kulture RH
36. Tko će riječi krilate zatvoriti u knjige, Synopsis, Zagreb-Sarajevo, 2023.
Nagrada i priznanje književniku i akademiku Peri Pavloviću za hrvatsko-rumunjsku kulturnu suradnju
Neumskom književniku i akademiku Peri Pavloviću dodijeljena je diploma i pehar, nagrada za izvrsnost u hrvatsko-rumunjskoj kulturnoj suradnji. Posebno se to odnosi na knjige poezije ''Lovor i vrijes'' na španjolskom i rumunjskom jeziku i ''(Ne)mir u riječima'' na engleskom i francuskom jeziku koje su objavljene u Bukureštu. Izdavač je Bibliotheca Universalis. U obrazloženju nagrade spominje se da objavljene pjesme predstavljaju perjanice inspiracije, njegove univerzalističke kulture i njegovog pjesničkog poziva. Navodi se i autorov doprinos unapređenju hrvatsko-rumunjskih kulturnih odnosa. Ovom nagradom nagrađuje se i višegodišnje stvaralaštvo i književno djelovanje u službi časopisa ''Horizon litteraire contemporain'' u kojemu objavljuju književnici iz cijeloga svijeta na više stranih jezika. U ime uredništva časopisa nagradu dodjeljuju književnik i glavni urednik Daniel Dragomirescu i francuska predstavnica, književnica i prevoditeljica Noelle Arnoult iz Dijona u Francuskoj.
Stihozbirka Pere Pavlovića ''(Ne)mir u riječima'' objavljena u Rumunjskoj, a časopis ''Orizont Literar Contemporan'' posebno je posvećen autorovom književnom stvaralaštvu
Knjiga neumskog književnika i akademika Pere Pavlovića ''(Ne)mir u riječima'' nedavno je objavljena u Bukureštu na engleskom i francuskom jeziku. To je njegova 41. knjiga poezije. Knjiga je objavljena u izdanju Biblioteke Universalis, višejezičnog međunarodnog časopisa ''Orizont Literar Contemporan''. Pjesme svjedoče o Drugom svjetskom ratu, nedavnim ratovima kao i aktualnim ratnim zbivanjima koja predstavljaju potencijalnu opasnost za cijelo čovječanstvo. Jedina alternativa ratovima je mir. Velik dio pjesama posvećen je pjesnikovu zavičajnom neumskom području i ljepotama Mediterana. Časopis ''Orizont Literar Contemporan'' br. 3 (101)/ 2024. posebno je posvećen autorovom književnom stvaralaštvu. O tome u uvodniku piše glavni urednik, književnik Daniel Dragomirescu na španjolskom i rumunjskom jeziku. Kulturni profil pjesnika uobličila je književnica i dopisna članica Hispanoameričke književne akademije Željka Lovrenčić. U časopisu su objavljene pjesme Pere Pavlovića na španjolskom i rumunjskom jeziku, a o kulturnim vezama između Hrvatske i Francuske na francuskom i engleskom jeziku piše francuska književnica i prevoditeljica Noelle Arnoult.
Nova knjiga Pere Pavlovića i književna nagrada
Neumski književnik i akademik Pero Pavlović objavljen je u trojezičnoj pjesničkoj trilogiji ''Apostoli mira'' (Apostulae pacem) izdavačke kuće Edizioni Universum u Italiji. Pjesnik je objavljen s još dvoje autora na talijanskom, španjolskom i engleskom jeziku. Pero Pavlović često piše o miru u svijetu, koji je danas ugrožen više nego ikada u povijesti, apelirajući na razum, mudrost i odgovornost onih koji upravljaju narodima i državama. Prvenstveno ukazuje na mogućnost uporabe smrtonosnog nuklearnog oružja. Druge njegove teme su odnos čovjeka prema Bogu, čovjeku, samome sebi i prirodnom okolišu. Njegova pjesma ''Mir u Bosni i Hercegovini'' objavljena je na više stranih jezika. Međunarodno čitateljsko povjerenstvo izdavačke kuće Edizioni Universum sa sjedištem u Trentu, Italija, na temelju umjetničkih kvaliteta Pavlovićevih književnih djela imenovalo je autora za Ambasadora mira u svijetu. U obrazloženju nagrade poznati talijanski književnik, izdavač i pacifist, Giovanni Campisi navodi da autor u svojim djelima, koja imaju visoke kulturne i humanističke vrijednosti, širi ideje bratstva i međusobnog suživota među svim ljudima te svoj opus stavlja na raspolaganje svima onima koji traže osobne i opširne odgovore u kulturnoj baštini svijeta kako doći do trajnog mira u ovom našem nemirnom vremenu. Znakovit je naslov koji je autor dao svojim pjesmama: ''Nisam naučio mrziti''.
Knjiga pjesama neumskog književnika i akademika Pere Pavlovića ''Lovor i vrijes'' objavljena u Rumunjskoj
Dvojezična knjiga neumskog književnika i akademika Pere Pavlovića ''Lovor i vrijes'' objavljena je u Bukureštu 2023. u izdavačkoj kući Pim. Pjesme je s hrvatskog na španjolski jezik prevela Željka Lovrenčić, potpredsjednica Društva hrvatskih književnika u Zagrebu te dopisna članica Hispanoameričke književne akademije. Sa španjolskog na rumunjski jezik pjesme je prevela poznata književnica Monica Dragomirescu. Urednik knjige je književnik, izdavač i dizajner Daniel Dragomirescu. Većina pjesama posvećena je ljekovitom bilju užeg i šireg Pavlovićeva zavičaja, izvornim postupcima za razne ljekovite pripravke od trava, te Hercegovini, a čitamo i pjesme vjerskog te domoljubnog sadržaja. Osim ljekovitih trava, kadulje, vrijeska, pelina, vidca, smilja, majčine dušice, stolisnika, metvice, susrećemo u pjesnikovoj zemlji otajstva i ''nebesko'' bilje - Gospinu travu, Kristov cvijet, Kristovu krunu i Gospinu suzu. Likovnu opremu knjige obogaćuje prikaz slike El Greca ''Sveta Obitelj'' i ukrasni modeli Alfonse Muche.
Književnik iz Neuma Pero Pavlović u talijanskoj pjesničkoj trilogiji
Trojezična trilogija ''Sii libero – Sea libre – Sei frei'' objavljena je u prosincu 2023. u Italiji u mjestu Capri Leone. Izdavač je Edizioni Universum, a glavni urednik izdanja je književnik Giovanni Campisi. Pjesme svakoga od trojice uvrštenih autora objavljene su na talijanskom, španjolskom i njemačkom jeziku. Uvršteni pjesnici poznati su kao promicatelji mira i slobode u svijetu. Ernesto Kahan je liječnik, pjesnik, slikar te član mnogih međunarodnih akademija i udruga za mir. Kao predsjednik izraelskoga IPPNW-a sudjeluje na ceremoniji dodjele Nobelove nagrade Međunarodnoj udruzi liječnika za prevenciju nuklearnog rata – IPPNW, 1985. Kurt F. Svatek živi i stvara u Austriji. Objavio je oko 90 knjiga poezije i proze. Urednik je antologije ''Naša Europa''. Književnik i akademik Pero Pavlović objavio je do sada 36 knjiga poezije. Objavio je više antiratnih pjesama i pjesama o miru i slobodi na raznim jezicima. Prva pjesma bila je o miru U BiH, a slijede pjesme o ratu u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Knjiga neumskog pjesnika objavljena u Barceloni
Nakladnička kuća ''Katelani 2000, S.L.'', sa sjedištem u Barceloni, u svojoj biblioteci Poiesis Forum u listopadu 2022. objavila je knjigu Pere Pavlovića ''Clase de biologia y otros poemas'' (Sat biologije i druge pjesme). Knjigu je na španjolski prevela i predgovor napisala Željka Lovrenčić, dopisna članica Hispanoameričke književne akademije koja ima sjedište u Madridu. Knjigu je uredio Jordi Garcia Jacas, a financijsku potporu za knjigu dalo je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. U predgovoru knjizi Željka Lovrenčić ističe kako su u knjizi okupljene pjesme ljubavi i nade, radosti i vjere. Dok čovjek hodi ovom zemljom nosi svoj križ. On mu ukazuje na put prema svjetlosti, miri i dobru. Pero Pavlović rođen je 1952. u Gradcu kod Neuma. U Gradcu i Neumu išao je u pučku školu. Gimnaziju je pohađao u Metkoviću. Studirao je medicinsku biokemiju u Zagrebu, gdje je diplomirao i magistrirao. Živi i radi u Neumu.