U organizaciji Slavenske književne i umjetničke akademije - koordinacija za Hrvatsku i Podravsko-prigorskog ogranka DHK u Zagrebu (24-27 rujan) održana je književna manifestacija „Međunarodni mostovi književnosti i umjetnosti“ u okviru koje je održano predstavljanje najnovije panorame slavenskog pjesništva, razgovori o rezultatima dosadašnje suradnje hrvatskih književnika i Slavenske akademije, kao i razgovori o novim projektima.
U Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića 24.9.2019, pred brojnom publikom predstavljena je knjiga „KRUH NAŠ NASUŠNI“, panorama poezije suvremenog slavenskog pjesništva, (izd. Slavenska akademija, Bugarska, Varna , 2019.), U knjizi su zastupljeni pjesnici iz 25 slavenskih zemalja, a Hrvatska je predstavljena sa 22 pjesnika. Prisutne je pozdravila viša savjetnica Ministrice kulture RH, gospođa Dubravka Đurić Nemec, koja je primila i počasni znak Slavenske akademije, te dopredsjednik DHK Mirko Ćurić koji je glavnoj koordinatorici i predsjednici Slavenske akademije gđi Elki Njagolovoj uputio poziv za dolazak u Đakovo, kako bi se ovakvi događaji organizirali i u toj sredini. Od uzvanica prisutna je bila i izaslanica Gradonačelnika, gđa Maja Petrić.
Knjigu „KRUH NAŠ NASUŠNI“ predstavili su urednica knjige i predsjednica Slavenske akademije gđa Elka Njagolova, galerist i grafički urednik knjige i edicije dr.sc. Valerij Poštarov, i glavna koordinatorica Slavenske akademije za Hrvatsku Enerika Bijač. Nekoliko pjesnika, čiji su stihovi objavljeni u Panorami, čitalo je svoje stihove, nakon čega su im uručeni autorski primjerci knjige. Nastupili su i gosti - pjesnici iz Slovačke Katarina Džunkova i Teodor Križka. Sonji Zubović uručena je iskaznica redovnog člana Slavesnke akademije.
U drugom dijelu programa predstavljena su izdanja Slaveske akademije. Diana Burazer ukratko predstavila najvažnija izdanja (antologije, panorame, knjige, časopisi,...) koja se objavljena pod okriljem Slavenske akademije u njenih 13 godina postojanja, sa naglaskom na objavljivanje hrvatskih pjesnika u Bugarskoj i ostalim slavenskim državama. Naglasila je kako su u početku, prije 10-tak godina, u bugarskom časopisu ZNACI objavljivani samo stihovi pjesnika, učesnika poetskih festivala. Nakon toga aktivnosti Akademije se značajno proširuju, dolazi do književnih suradnji među slavenskim pjesnicima i njihovim književnim udruženjima, pa je sve to rezultiralo prevođenjima i tiskanjem više izbora poezije slavenskih država (a ne samo učesnika), pa samostalne knjige,...itd. Tako se danas, na kraju je dodala D. Burazer, Slavenska Akademija može pohvaliti sa nekoliko značajnih panorama slavenskog pjesništva, mnogo prijevodnih knjiga objavljenih na svim slavenskim jezicima, stalnu prisutnost slavenskih pjesnika u književnim časopisima i novinama,...Cijeli događaj glazbeno je popratila glazbenica, harfistica, Marija Mlinar.
Sutradan, 26.9.2019 u 12 sati u prostojima DHK nastupili su pjesnici iz Slovačke: Katarina Džunkova i Teodor Križka, i održan je književni razgovor povodom 13 godina suradnje Slavenske akademije i DHK. Razgovaralo se onome što je učinjeno svih ovih godina, ali i o planovima i novim projektima. Nažalost razgovor, koji je trebao otvoriti nove prilike za književnu suradnju DHK i Slavenske akademije održavao se tek pred nekoliko ljudi, pa će razgovore na tu temu trebati ponoviti.
Moderatorice navedenih događanja bile su: Enerika Bijač, Sonja Zubović i Diana Burazer.
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje