Vijeće europskih književnika (European Writers' Council) formuliralo je svoje stavove glede autorskih prava književnika...
Vijeće europskih književnika (Europen Writers' Council) organiziralo je 15. travnja 2010. u Bruxellesu 5. europsku autorsku konferenciju s temom „Autorska prava u digitalnom svijetu“. Domaćin konferencije bio je Europski parlament i Helga Trüpel, dopredsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje, koja je istaknula potrebu stvaranja boljih uvjeta za autore i visoko vrednovanje kreativnih sadržaja. Na temelju zaključaka konferencije, europski autori su formulirali sljedeće
PREPORUKE
Europsko autorsko pravo
Podržavamo stav da je „autorsko pravo temelj kreativnosti“ i nastojanje da se „u digitalnom svijetu stvore povoljni uvjeti za stvaratelje i nositelje prava, osiguravajući odgovarajuću naknadu za njihov stvaralački rad“. Smatramo da „Europski zakon o autorskom pravu“ nije nužan. No ako se takav zakon donese, on se mora temeljiti na „droit d'auteur“ ili „Urheberrecht“, koje uključuje moralna prava autora. Ne prihvaćamo anglo-američki koncept autorskog prava kao „copyright“.
Ugovori
Treba postojati odgovarajuća ravnoteža između autorovih i izdavačevih prava, koji moraju imati jednaku poziciju prilikom sklapanja ugovora. Kolektivno pregovaranje ne treba podlijegati zakonima konkurentnosti.
Udruge za ostvarivanje kolektivnih prava
Za autorsko pravo najvažnije su nacionalne udruge za ostvarivanje kolektivnih prava. Njihova je uloga osigurati naplatu naknada za autore i olakšati provedbu prava. Mnoge od njih obavljaju socijalne zadaće za autore i osiguravaju transparentnost. Takav sustav treba podržati, a po potrebi i poboljšavati. Bilateralnim ugovorima između nacionalnih udruga mogu se riješiti problemi u upravljanju pravima u digitalnom svijetu, kako bi se omogućila kulturna raznolikost u Europi.
EUROPEANA
Kako bi se izbjegla „crna rupa 20. i 21. stoljeća“ (Trüpel izvještaj), neophodno je pronaći načine za digitalizaciju i dostupnost knjiga zaštićenih autorskim pravom (to se odnosi i na slike te ostale sadržaje), poštujući to isto pravo i naknade koje su na njemu temeljene. To se odnosi i na anonimna djela i djela izvan tiska (ili rasprodana djela). Udruge za ostvarivanje kolektivnih prava mogu u ovim slučajevima igrati važnu ulogu. Kad su u pitanju anonimna djela, izgleda da su neophodna zakonska rješenja. Treba naglasiti da je u slučaju digitalnog korištenja anonimnih djela neosporno pravo na naknadu.
Potreba za pravom javne posudbe i pravičnom naknadom za digitalne sadržaje u knjižnicama
Pravo javne posudbe je pravo nositelja prava da primaju naknadu za korištenje njihovih djela u knjižnicama. Izvješće Europske komisije iz rujna 2008. za godišnju konferenciju o pravu javne posudbe European Writers' Councila, navodi da se prestalo s praćenjem implementacije prava javne posudbe u zemljama članicama. Implementacija Direktive o pravu javne posudbe još zaostaje ili nije uopće uzeta u obzir u nekoliko zemalja članica. Stoga pozivamo Europsku komisiju da ponovo razmotri svoju odluku. Nadalje, razmatrajući napredak koji je do danas postiglo uvođenje digitalnih knjižnica i novih načina uvedenih u digitaliziranje i povećanje dostupnosti digitaliziranih djela, uvjereni smo da dostupnost djela u digitalnom okruženju u knjižnicama mora autorima biti pravično nadoknađeno.
Nagodbu još nije odobrio američki sud. U novoj verziji Nagodbe mnoge su knjige europskih autora još uvijek uključene. Zahtijevamo da europske vlasti zaštite prava europskih autora u digitalno doba.
Gusarstvo. Zaštita intelektualnog vlasništva
Slažemo se s Gallo izvještajem o potrebi borbe protiv kompjuterskog gusarstva i zaštite prava intelektualnog vlasništva na internetu. Autori se sami ne mogu boriti protiv gusarstva. Informacijsko društvo mora snažno štititi stvaralaštvo i autorsko pravo. Pozivamo na povećavanje odgovornosti internetskih servisa i uklanjanje nelegalnih sadržaja. Kršitelje autorskih prava treba prisiliti da plate za nastalu štetu.
Čitateljska / korisnička i autorska prava
Zalažemo se za kampanje koje će podići svijest o autorskom pravu, posebno među mladim korisnicima, kako bi se ojačao položaj stvaralaštva i upozorilo da stvaratelji moraju živjeti od svog rada. Mladi čitatelji moraju naučiti da slobodan pristup informacijama znači bez zapreka, ali ne i besplatan, ukoliko je riječ o sadržajima zaštićenima autorskim pravom. Nadalje, bitno je stvoriti dostupnost na legalnim temeljima.
Copyright i obrazovanje
Culture programme može se proširiti tako da podupire kampanje kojima se pozornost usmjerava na kolektivnu i individualnu izvornost i kreativnost te u školama promiče poštivanje autorskih prava. Dobra praksa u Španjolskoj i Velikoj Britaniji pokazuje da se djeca u dobi od 6 do 12 godina, pa i adolescenti i odrasli, mogu obrazovati u tom smislu. Postoji veća potreba za inovativnim obrazovanjem u digitalno doba.
Novi oblici pismenosti
Postoje i postojat će novi oblici pisanja, prodaje, korištenja knjižnica i čitanja. Obrazovni tekstovi se mijenjaju. Na primjer, učenje jezika moglo bi biti jednostavnije korištenjem e-knjiga: može se čitati, slušati i pisati na istom primjerku ili kopiji. Predlažemo kampanje za poticanje čitanja u digitalnom svijetu.
Politika EU i podupiranje raznolikosti putem pristupa digitalnim kulturnim izvorima
Digitalizacija može pomoći da mali jezici i zajednice postanu vidljiviji. Osim toga, kulturnom politikom bi trebalo urediti mogućnost jednake dostupnosti znanja za sve korisnike (uključujući i one s oštećenjima vida i problemima čitanja), a ne ostaviti to tržištu. EU bi trebala podupirati prevođenje sa svih europskih jezika na sve europske jezike.
„Jedinstvena pristojba u kulturi“ („Flat –rate“)
Odbacujemo zamisao „online pretplate“ ili „jedinstvene pristojbe“. Ona bi autorima i stvarateljima uskratila pravo da odlučuju o korištenju njihovih djela. To bi osujetilo nove digitalne poslovne mogućnosti. Korisnici bi imali pravo koristiti sve sadržaje, pa i one ilegalne.
Nema kreativnih sadržaja bez autora
Budućnost stvaralaštva ovisi o statusu autora. Oni trebaju doličan prihod i zaštićena prava u digitalnom svijetu. Pozivamo europske vlasti da, štiteći autorska prava, zaštite stvaralaštvo i kreativne sadržaje u budućnosti.
Pripremila Ružica Cindori