16. travnja 2010. u Bruxellesu Društvo hrvatskih književnika primljeno je u članstvo European Writer's Congress.
DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA UČLANJENO U EUROPEAN WRITERS' CONGRESS
16. travnja 2010. u Bruxellesu je održana opća godišnja skupština organizacije European Writers' Congress i tom je prigodom u članstvo primljeno Društvo hrvatskih književnika.
European Writers' Congress (EWC) službeno je konstituiran 21. rujna 2006. kao međunarodna neprofitna asocijacija, odnosno udruženje, u skladu s belgijskim zakonodavstvom, ili na francuskom „Association internationale sans but lucratif“ (akronim AISBL). No EWC je utemeljen još 1977. kao Federation of European Writers' Associations, odnosno, savez europskih književničkih udruga, organizacija koja danas okuplja 60.000 pisaca, članova 58 udruženja iz 30 zemalja Europe.
Neki od ciljeva EWC su:
- EWC olakšava kulturnu i književnu suradnju, ostvarivanje zajedničkih projekata i profesionalnu razmjenu među svojim članovima;
- EWC zastupa europske književnosti i one koji književnost stvaraju, pridonoseći raspravi o ulozi stvaralaca, kulture i kulturnih politika u Europskoj uniji;
- EWC brani književnu raznolikost, podižući svijest o ulozi stvaralaca i kulture u Europskoj uniji, naglašavajućii zajednički interes da se poštuju moralna i ekonomska prava u digitalnom okruženju;
- EWC zastupa profesionalne interese svojih članova koji dolaze iz europskih zemalja s različitim kulturnim i socijalnim politikama;
- EWC potiče osobne kontakte među pojedinim autorima različitih narodnosti, kao i konstruktivan dijalog između književnih prevodilaca, pisaca i ostalih čimbenika u proizvodnji knjige, i onih koji oblikuju europske kulturne politike, te čitalačke publike.
EWC se zalaže za demokratske principe slobode i jednakosti, a posebno ljudska prava, pravo na izražavanje i pravo na informacije, pomaže autorima i doprinosi njihovom materijalnom statusu. Dobiva moralnu i financijsku potporu članova Europskog parlamenta i Europske komisije od 1997., a ujedno je u članstvu Europskog foruma za umjetnost i baštinu, Međunarodne federacije organizacija za reprografska prava (IFRRO), Svetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO, World Intelectual Property Organisation).
Naglasak je pritom na autorskim pravima, europskoj politici u odnosu na ta prava te kulturnoj razmjeni. Velika važnost pridaje se pravu javne posudbe, pa je EWC bio suorganizator 5. europske konferencije o pravu javne posudbe, održane od 19. – 21. rujna 2008. u Bukureštu. Među zaključcima te konferencije je i poziv zemljama koje nisu članice Europske unije, poput Švicarske i Hrvatske, da što prije implementiraju pravo javne posudbe, jer to značajno pomaže autorima i doprinosi njihovom materijalnom statusu.
Dan prije skupštine, 15. travnja, u Europskom parlamentu održana je konferencija o autorskim pravima u digitalnom svijetu. Domaćin je bila Helga Trüpel, zastupnica i dopredsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje u Europskom parlamentu. Na konferenciji je posebno istaknuta značajna uloga stvaralaca i njihov doprinos razvoju društva i ekonomije bazirane na znanju, kao i nužnost poštivanja autorskih prava u digitalnom okruženju.
Skupštini i konferenciji nazočila je u ime Društva hrvatskih književnika tajnica Ružica Cindori.