Od 10. do 11. travnja na otoku Šolti održani su 3. Dani Vesne Parun.
Tradicionalna treća po redu najznačajnija kulturna manifestacija na otoku Šolti – Dani Vesne Parun – vezana uz obljetnicu pjesnikinjinog rođenja, održana je 10. i 11. travnja 2014. godine u Grohotama na otoku Šolti – otoku na kojemu je velika pjesnikinja pronašla svoje posljednje počivalište.
Ovogodišnji Dani Vesne Parun započeli su pjesničkom večeri koju je vodila naša knjižničarka Željka Alajbeg prigodom čega je pročitala stihove Vesnine pjesme Prva ljubav, što je ujedno bio i naslov teme ovogodišnjeg natječaja raspisanog za najbolji likovni i literarni uradak u osnovnim školama na Visu, Prviću i na Šolti – osnovnim školama Vesninog djetinjstva. Do lani je u ovom natječaju sudjelovala i Područna škola Zlarin, no ove je godine jedina zlarinska otočna škola zbog nedostatka učenika na veliku žalost svih nas, zatvorena.
Sve goste je potom u ime Općine Šolta pozdravila ravnateljica Kulturno-informativnog centra otoka Šolte Tihana Glavurtić, a u ime Društva hrvatskih književnika predsjednik Božidar Petrač održao kratki hommage posvećen stvaralaštvu najslavnije hrvatske pjesnikinje dvadesetog stoljeća.
Zvijezda ove večeri bila je poznata glumica Ksenija Prohaska koja je recitirala odabrane pjesme Vesne Parun, a u jednom trenutku je i proplakala od zanosa i snage osjećaja koje bude duboki stihovi Vesninih čuvenih Ti koja imaš nevinije ruke od mojih i Pred moru kao pred smrću nemam tajni..
Čaroliju večeri do vrhunca je dovela šoltanska ženska klapa Čuvite koja je svojim nastupom „začinila“ ovu kulturnu večer na završetku koje su dodijeljene nagrade učenicima čija su likovna i literarna djela odabrana kao najbolja.
Za najbolji literarni rad iz OŠ Grohote nagrađen je Antonio Marković, iz PŠ Prvić-Šepurine Andrija Franić, a iz OŠ Vis Matija Lukšić, učenik 2. razreda, koji je osobno došao preuzeti svoju nagradu u pratnji svoje ravnateljice i književnice Anele Borčić.
Za najbolji likovni rad iz OŠ Grohote odabran je akvarel Bojane Mladenovske, iz PŠ Prvić-Šepurine akvarel Luce Cukrov, a iz OŠ Viskolaž Matee Lipanović.
Sljedećeg dana u jutarnjim satima svi sudionici manifestacije uz naše otočane položili su vijenac na grob Vesne Parun, a potom je naš čuveni pjesnik Jakša Fiamengo prigodno recitirao Vesnine stihove i osvrnuo se na njen život i njihovo dugogodišnje poznanstvo, kao i na njen iznimno cijenjeni književni opus.
Potom je u Domu kulture u Grohotama uslijedio najznačajni dio ovogodišnje manifestacije – susret učenika Osnovne škole Grohote sa poznatim hrvatskim književnikom Dubravkom Jelačićem-Bužimskim, čija je knjiga Sportski život letećeg Martina obavezna lektira sedmih razreda. Književnik Jelačić- Bužimski prigodom susreta prikazao je i predstavio jednu od svojih drama iz opusa nazvanogRazgovor sa sjenama gdje su djeca imala priliku naučiti brojne detalje o još jednoj velikoj hrvatskoj književnici Ivani Brlić- Mažuranić, a potom su odgledali i dramu snimljenu po zacijelo najčuvenijoj hrvatskoj bajci Šumi Striborovoj.
U popodnevnim satima za kraj manifestacije predsjednik društva Božidar Petrač predstavio je svoju novu knjigu Kerubin Šegvić - aporije književnosti i povijesti, svojevrstan zbornik polemika, studija i članaka posvećen životu i radu ovog svećenika, povjesničara i književnika koji je nekoliko godina svoga života proveo i na našem otoku, a u sjećanje na njega Općina Šolta postavila je prije dvadesetak godina i spomen ploču koja se i danas nalazi na privatnoj kući Ive Madinova u Rogaču. O knjizi je govorio i Ivan J. Bošković, književnik i profesor na Filozofskom fakultetu u Splitu.