Poezija 21 hrvatske pjesnikinje i pjesnika objavljena je u antologiji suvremenog slavenskog pjesništva na bugarskom jeziku „O – kato Otečestvo“ (izd. Slavenska književna i umjetnička akademija, Varna, 2020.).
Antologija je i predstavljena na XIV. međunarodnom on-line održanom festivalu „Slavenski zagrljaj“ koji je upravo završio nakon višemjesečnog održavanja na Facebooku. Antologija broji 200 pjesnika iz 33 zemalja (slavenskih i neslavenskih) na preko 370 stranica. Na festivalu su predstavljeni i brojni hrvatski pjesnici, a u antologiji je zastupljen 21 pjesnik/pjesnikinja iz Hrvatske: Ivan Babić, Krešimir Bagić, Lidija Bajuk, Enerika Bijač, Diana Burazer, Ljerka Car Matutinović, Mirko Ćurić, Tomislav Domović, Miro Gavran, Stanko Krnjić, Ružica Martinović-Vlahović, Stijepo Mijović Kočan, Luko Paljetak, Pero Pavlović, Zdravko Seleš, Davor Šalat, Andrijana Škunca, Borben Vladović, Natalija Vorobjova Hržić, Sonja Zubović, Darija Žilić.
Čestitam svima navedenim pjesnicima!
To je velik prilog promoviranju hrvatskog pjesništva u svijetu. A takva praksa Slavenske akademije ponavlja se na razne načine u antologijama, časopisima na raraznim slavenskim jezicima i pojedinačnim knjigama prevedenih hrvatskih pjesnika, iz godine u godinu već 14 godina, u što sam s radošću i osobno uložila mnogo svoga vremena, dakle sve u interesu promoviranja hrvatskog jezika i književnosti. Hvala Slavenskoj akademiji koja je to omogućila!
I nagrade koje se dodjeljuju svake godine, nisu izostale ni ove godine. Bila mi je čast biti u međunarodnom žiriju koji je učinio izbor nagrađenih na 14. međunarodnom festivalu poezije „Slavenski zagrljaj“.
Čestitam svima nagrađenima iz svih zemalja, a na prvom mjestu:
MOJE ČESTITKE LUKI PALJETKU KOJI JE NAGRAĐEN Počasnim znakom Akademije za ukupni doprinos!
Ovo je prigoda da u svojstvu Glavne koordinatorice Slavenske akademije u Hrvatskoj podsjetim kako sada u Hrvatskoj brojimo 4 počasna člana Akademije: Enerika Bijač, Dubravka Nemec-Djurić, Raško Ivanov i Luko Paljetak.
Prigoda je i da kažem riječ-dvije o Slavenskoj akademiji i plodnoj suradnji Društva hrvatskih književnika i Akademije te da podsjetim koja su to imena redovni članovi Akademije iz Hrvatske. To su: Ivan Babić, Silvija Benković, Enerika Bijač, Tomislav Marijan Bilosnić, Iris Biškupić-Bašić, Diana Burazer, Tomislav Buntak, Ljerka Car Matutinović, Marina Čapalija, Mirko Ćurić, (+Jakša Fiamengo), Miro Gavran, Maja Gjerek Kušenić, (+Ivan Golub), Davor Grgurić, Stanko Krnjić, Luko Paljetak, Pero Pavlović, Dimitrije Popović, Đuro Vidmarović, Natalija Vorobjova Hržić, Sonja Zubović.
Slavenske akademija je međunarodna umjetnička organizacija osnovana 2007. na razini slavenskih zemalja s ciljem njegovanja zajedničkih korijena slavenskih jezika, kulture i umjetnosti.
Sjedište akademije je u Bugarskoj, u Varni, lijepom gradu na Crnom moru. Broji preko 1800 članova među kojima su književnici, likovni umjetnici, glazbenici, režiseri, filozofi… a kako se voli istaći – najbrojniji su pjesnici, prema onoj „U Početku bijaše riječ“… Akademijom upravlja Predsjedništvo, predsjednica je ugledna pjesnikinja Elka Njagolova, preko svojih koordinatora Akademija djeluje u svim slavenskim zemljama i više neslavenskih zemalja. Slavenska književna i umjetnička akademija pridruženi je član UNESCO-a
Bogata je izdavačka i prevoditeljska djelatnost Akademije putem časopisa „Znaci“ koji izdaje, ali i putem kulturnih, književnih časopisa i književnih novina u drugim slavenskim zemljama. Još samo da spomenem i neke knjige: „Antologiju suvremene hrvatske poezije“ u kojoj je 40 hrvatskih pjesnika prevedeno na bugarski jezik, pa antologiju „13 zvijezda na slavenskom pjesničkom nebu“ u kojoj je iz Hrvatske Vesna Parun, antologija „Kruh naš svagdanji“… u kojima su značajno zastupljeni hrvatski pjesnici, te niz zbirki pjesama pojedinih hrvatskih pjesnikinja…
Vraćam se sada početku ovoga teksta. Da, XIV međunarodni festival poezije „Slavenski zagrljaj“ u ovom teškom vremenu koronapandemije – u svojoj on-line priči je završen i antologija „O – kato Otečestvo“ predstavljena.
Čestitam Elki Njagolovoj, bez koje ne bi bilo ovog festivala!
Hvala joj na tome što je stalno dolijevala svjetlost u tmurne dane, te je pjesnicima (i drugim umjetnicima) podizala krila da polete svojim stihovima/ putovima koji šire prostor Svijeta u kojemu živimo i zasigurno nude ljepotu i snagu duha umjetnosti, ljubav, humanizam…sve ono najbolje što u sebi nose kao svoju misiju.
Vrijedno je spomenuti još nešto! Međunarodni pjesnički festival „Slavenski zagrljaj“održsvs se u Varni i drugim bugarskim gradovima, svake godine krajem svibnja – u čast rođendana Svete braće Ćirila i Metoda, tvoraca slavenskog pisma: glagoljice i ćirilice. Ujedno, to je nacionalni praznik Bugarske – Dan slavenske pismenosti! Sudjelovala sam s kolegama pjesnicima u središtu Varne toj proslavi. Veličanstveno! Služi na čast bugarskom narodu!
Predstavljanje antologije „O – kato Otečestvo“ i uručenje Počasnog znaka Akademije Luki Paljetku, kao i članske iskaznice novim članovima Akademije održat će se u Hrvatskoj - ukoliko pandemija koronavirusa popusti - u sklopu manifestacije Međunarodni mostovi književnosti i umjetnosti, vjerojatno u proljeće 2021. kada će s nama biti i predsjednica Akademije i urednica Antologije Elka Njagolova.
Sasvim na kraju, ali vrlo važno! Hvala MINISTARSTVU KULTURE REPUBLIKE HRVATSKE koje je prepoznalo rad Slavenske akademije te je višekratno prethodnih godina, pa i 2020. dalo potporu Akademiji za izdavanje knjiga u kojima su i hrvatski pjesnici.
Enerika Bijač
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje