03Srp
U Đakovu su održani 26. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara 27. i 28. lipnja 2023. Organizatori Susreta: Ogranak Matice hrvatske u Đakovu i Društvo hrvatskih književnika - Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture i medija RH te Grada Đakova, okupili su u dva dana održavanja niz najpozvanijih književno-kritičarskih imena, postavivši pred njih pitanje odnosa književne kritike i književnosti za djecu i mladež što je bila i tema dvodnevnog okruglog stola s obzirom da književna kritika nije značajnije zainteresirana za sustavno praćenje te književne produkcije, a kao što prati suvremenu prozu, pa i poeziju. Prvoga dana program je održan u Hrvatskom domu u Đakovu. Na početku su u ime organizatora i pokrovitelja pozdravili Robert Francem, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Đakovu, dr. sc. Hrvojka Mihanović Salopek, predsjednica Društva hrvatskih književnika, Katarina Čeliković, v.d. ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, a Susrete je otvorila Sanja Rogoz Šola, izaslanica đakovačkog gradonačelnika Marina Mandarića. Podršku Susretima, uz isprike zbog nemogućnosti nazočnosti, uputila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek te predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran.
Susreti su započeli predstavljanjem novog broja časopisa osječkog Ogranka Matice hrvatske Književna revija, posvećenog kritičarskom radu nedavno preminulog Darija Grgića, koji je priredio Igor Gajin, a uredila dr. sc. Tanja Ileš. Časopis, ali i Grgićev kritičarski opus, svojedobno nagrađen Poveljom uspješnosti Julija Benešića, predstavili su dr. Igora Gajina i dr. Goran Rem.
Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara pozvali su na svoje 26. izdanje niz relevantnih sugovornika, znanstvenika i znanstvenica, kritičara i „praktičara“, autora i autorica, da pokušaju na Okruglom stolu sagledati odnos hrvatske književne kritike prema važnim djelima za djecu i mladež, koja su ključna, jer su najčešće prvi susret djece s knjigom. Okrugli stol je vrlo uspješno vodila dr. sc. Diana Zalar, a u prvom dijelu sudjelovali su Branka Primorac, Hrvoje Kovačević i Blaženka Brlošić. U vrlo zanimljivim izlaganjima doznali smo kako je produkcija hrvatske književnosti za djecu i mlade vrlo bogata, a da je ne prati primjerena kritička recepcija. Stoga je jedan od najvažnijih zaključaka bio da se obnovi časopis Književnost i dijete ili da se pokrene sličan časopis u okviru Društva hrvatskih književnika.
Jedna od najvažnijih programskih aktivnost Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara je poticanje i nagrađivanje književnih kritičara i kritičarki, Nagradom i Poveljom Julija Benešića. Natječaj je raspisan 8. ožujka 2023., a za najbolju knjigu kritika u konkurenciji su ove godine bili: Igor Gajin: Svlačenja značenja, Ogranak MH Osijek, rujan 2022., Anita Martinac. (s)Misao knjige, (za)bilješke i (p)ogledi, OMH Čitluk, 2022., Mirko Ćurić: Riba izvan vode, književne kritike i eseji, Vošicki, Koprivnica, ožujak 2023.
O knjizi Igora Gajina govorio je dr. sc. Goran Rem, redovni sveučilišni profesor i istaknuti književnik i kritičar iz Osijeka, koji je već sudjelovao u prvom dijelu programa, a o knjizi Mirka Ćurića govorio je urednik i predsjednik Podravsko-prigorskog ogranka DHK, suvremeni hrvatski književnik i književni kritičar Darko Pernjak. Govorilo se i o knjizi predsjednice južnohrvatskog ogranka DHK Aniti Martinac, koja donosi niz kritika o hrvatskim autorima, koji uglavnom djeluju i objavljuju na prostoru Bosne i Hercegovine, pa ova knjiga otvara recepciju upravo tog autorskog korpusa.
Nakon toga uslijedilo je proglašenje dobitnika Nagrade i Povelje Julija Benešića. Osječki književnik i književni kritičar Igor Gajin dobitnik je Nagrade Julija Benešića za knjigu Svlačenja značenja (OMH Osijek, 2022.) kao najbolje književno-kritičarsko ostvarenje u 2022. godini, a dobitnici istoimene Povelje uspješnosti su Ana-Marija Posavec i Sanjin Sorel za dosadašnji književno-kritičarski rad, s naglaskom na praćenje istočnohrvatske književne produkcije. Odluka je to koju je u ime Prosudbenog odbora Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara, obrazložio predsjednik Odbora Goran Rem: „Igor Gajin poštuje podatke, poštuje čitatelja, pozoran je prema pozitivnom podatku, Svlačenja značenja jedan su jak, iscrpan, precizan rukopis u kojem nema slabe točke." - rekao je o Gajinu i nagrađenoj knjizi kritika Rem. Uz Rema, nagradu su Gajinu uručili i predsjednica DHK Hrvojka Mihanović-Salopek, predsjednik OMH Đakovo Robert Francem te u ime Grada Đakova pročelnica Sanja Rogoz-Šola koja je i otvorila 26. Susrete.
Za Posavec je rečeno da pripada modernom kritičkom mišljenju i da je kao autorica afirmirana u hrvatskom gotičkom fantasyju, dok je za Sorela, uz ostalo, rečeno "da je rasni književni kritičar". Nagrade i Povelje su uručili Robert Francem, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Đakovu, dr.sc. Hrvojka Mihanović Salopek, predsjednica Društva hrvatskih književnika, Katarina Čeliković te Sanja Rogoz Šola, izaslanica đakovačkog gradonačelnika Marin Mandarića.
Na početku drugoga dana Susreta, prije nastavka Okruglog stola, predstavljen je 25. broj Zbornika Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara, koji je uredio Mirko Ćurić. Zbornik su predstavili mr.sc. Darija Mataić Agičić iz Slavonskog Broda, književnica i kritičarka – ne slučajno jer je prvi dio zbornika posvećen Ivani Brlić Mažuranić i odnosu kritike prema ovoj velikoj književnici. Uz nju će zbornik predstaviti i Paula Rem, književnica i kritičarka iz Osijeka, koja se u zborniku predstavila s nizom svojih kritika.
U drugom dijelu Okruglog stola, uz moderatoricu dr. sc. Dianu Zalar, nastupili su Katarinu Čeliković, dr. Jasna Horvat i dr. Hrvojka Mihanović Salopek. Svaka je na svoj način pristupila zadanoj temi te je bilo jasno kako će 26. Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara zasigurno biti poticaj da hrvatska književna kritika pozornije prati hrvatsku književnost za djecu i mladež.
Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje