Zbog smanjivanja honorara autorima dramskog radijskog programa, više od šezdeset književnica i književnika, članova DHK, potpisalo je koncem 2014. peticiju glavnom ravnatelju Hrvatske radiotelevizije Goranu Radmanu.
DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA
Zagreb, Trg bana J. Jelačića 7/I
U Zagrebu, 19. prosinca 2014.
Pošt. gosp.
Goran Radman, glavni ravnatelj
Hrvatska radiotelevizija
Zagreb, Prisavlje 3
Poštovani gospodine Radman,
ovim dopisom želimo ukazati na neprihvatljivo smanjivanje honorara autorima dramskog radijskog programa koji, u suradnji s brojnim vrsnim urednicima, redateljima i glumcima, iz godine u godinu nastavljaju bogatu tradiciju hrvatske radio drame.
Podsjećamo da je HRT-ova zakonska obveza proizvoditi raznovrsna radijska djela, pridonositi razvoju hrvatske kulture, umjetnosti i zabave, osobito s namjerom očuvanja hrvatskoga nacionalnog i kulturnog identiteta (čl. 9. st. 2. Zakona o HRT-u). Također, HRT je u stvaralačkim procesima dužan uvažavati kriterije izvrsnosti, stručnosti, kulturne vrijednosti i profesionalne kompetentnosti u smislu dosegnutih nacionalnih i europskih standarda, poticati medijsko-stvaralačku inovativnost i inventivnost te jamčiti angažman najboljih kreativnih stvaratelja, stručnjaka i autora (čl. 7. st. 1. Zakona o HRT-u).
Drastično smanjivanje honorara autorima radijskih drama potire navedena zakonska načela. Naime, ugovori koji se od 2014. sklapaju s dramskim piscima i dramatičarima, po principu uzmi ili ostavi, doprinose isključivo nazatku hrvatske kulture, a nikako njenom razvoju.
Spomenutim ugovorima uvedena je jednokratna naknada (nimalo viša od honorara za premijere u nekadašnjim ugovorima, dok je dramatičarima čak i smanjena), a ukinuta su dosadašnja plaćanja za reprizno emitiranje (50 posto za prvu reprizu, 25 posto za svaku daljnju). Time HRT za nekorektnu naknadu, posve nesukladnu umjetničkim vrijednostima radio dramskih djela, dobiva isključiva prava iskorištavanja teksta, uključujući neograničeno emitiranje, isključivo pravo prevođenja djela na druge jezike, izradbe i prodaje distribucije nosača zvuka, te brojna druga isključiva prava. Drugim riječima, predajom primjerka djela HRT stječe vlasništvo na njemu. Paradoksalno, u novim ugovorima koji se sklapaju s radio dramskim autorima, i dalje se navodi kako HRT zadržava pravo procjene kvalitete djela, te ima pravo otkazati ugovor iz tog osnova, čime se zapravo pridržava članka 7. Zakona o HRT-u, odnosno kriterija izvrsnosti i kulturne vrijednosti, no za tu istu izvrsnost očito nije spremna platiti adekvatnu cijenu.
Sukladno tome, Društvo hrvatskih književnika, čiji mnogi članovi niz godina uspješno surađuju s Dramskim programom Hrvatskoga radija, ne može prihvatiti ukidanje plaćanja repriznog emitiranja radio dramskih djela i smanjenje honorara dramatičarima, jer to smatra kršenjem načela Zakona o HRT-u, te poziva čelništvo HRT-a na žurno revidiranje navedenih odluka.
Prilikom našeg prošlog protesta zamjerili ste nam kako se prvo obraćamo medijima, a tek onda Vama. Ovoga puta to ne činimo. Nadamo se kako to otvara prostor konstruktivnijoj komunikaciji.
Srdačan pozdrav,
Predsjednik Povjerenstva DHK za autorska prava
položaj pisaca i socijalno-mirovinska pitanja
Hrvoje Kovačević, v.r.