PROSVJEDNO PISMO upućeno gg. Josipu Leki, Branku Vukšiću, Goranu Radmanu i Nini Obuljen možete pročitati pod "opširnije".
ZAŠTO HRVATSKA TELEVIZIJA NIJE SMATRALA VAŽNIM ZABILJEŽITI SKUP O ENVERU ČOLAKOVIĆU?
Iako smo već navikli da Hrvatska televizija zaobilazi prostorije na Trgu bana Josipa Jelačića 7/I, pitamo se zašto je to učinila 14. studenoga 2013., kad se u Društvu hrvatskih književnika održavao Međunarodni znanstveni simpozij „Trajni književni znamen Envera Čolakovića“ u povodu stote obljetnice književnikova rođenja? Ako je već sam književnik Enver Čolaković sa svojim književnim opusom nepoznat i nezanimljiv našoj državnoj televiziji i njezinim urednicima, nije li činjenica da je riječ o međunarodnom skupu koji se održao pod pokroviteljstvom dvaju ministarstava, Ministarstva kulture i sporta Federacije Bosne i Hercegovine i Ministarstva kulture RH, trebala jamčiti kako se njegovo održavanje neće prešutjeti? I dok suorganizatori simpozija, Kulturno društvo Bošnjaka Hrvatske „Preporod“, Bosansko filološko društvo iz Sarajeva i Društvo hrvatskih književnika smatraju kako je stogodišnjica rođenja najbolja prilika da se progovori o životu i djelu književnika kojemu je u godinama nakon drugoga svjetskog rata, sve do 1965., bilo zabranjeno išta objavljivati pa je bio prisiljen zarađivati za život anonimno prevodeći tuđa djela i dajući instrukcije, Hrvatska je televizija prosudila da o njemu i dalje treba šutjeti. No treba li šutjeti o pjesniku, esejistu, dramskom piscu i prevoditelju, autoru glasovitog romana Legenda o Ali-paši, ali i brojnih drugih proznih djela, prevoditelju mađarskog i austrijskog pjesništva, ali i libreta Wagnerove opere Majstori pjevači, autoru Zlatne knjige mađarske poezije i dobitniku mađarskih priznanja Pro Letteris Hungaricis i Petöfi-plaketa te visokog austrijskog odličja Križ časti za znanost i umjetnost I. Reda? U našoj sredini njegov književni i prevodilački opus još uvijek nije dovoljno vrjednovan, a sudeći prema odnosu Hrvatske televizije, neće ni biti. U tom je poslu vrjednovanja i poštivanja njegova književnog opusa svakako više učinila bošnjačka književna i kulturna sredina. Društvo hrvatskih književnika Umjetničkom je večeri, posvećenoj poeziji Envera Čolakovića 27. svibnja ove godine, dakle na sam dan njegova rođenja, i prijedlogom da se jedna zagrebačka ulica imenuje njegovim časnim imenom željelo u našoj javnosti potaknuti interes za njegovo književno stvaralaštvo, a održavanjem književno-znanstvenoga međunarodnoga simpozija željelo se, zajedno s drugim suorganizatorima, dostojno vrjednovati njegov prinos hrvatskoj, bošnjačkoj, austrijskoj i mađarskoj književnosti i kulturi.
Zbog svega navedenog, Društvo hrvatskih književnika upućuje prosvjed Hrvatskoj televiziji, koja je hrvatsku javnost zakinula za vijest o važnoj obljetnici književnika Envera Čolakovića, televiziji koja sebi voli tepati da je javna i otvorena Televizija, a koja gotovo redovito prešućuje događaje i kulturna zbivanja u prostorima Društva hrvatskih književnika.
mr. sc. Senad Nanić predsjednik Kulturnog društva Bošnjaka Hrvatske "Preporod"
i
Božidar Petrač, predsjednik Društva hrvatskih književnika