Prosvjedno pismo zbog medijske šutnje o skupu o Petru Njegošu možete pročitati pod opširnije.
1. Gosp. Josip Leko, predsjednik
Hrvatski sabor, Trv sv. Marka 6-7, Zagreb (predsjednik@sabor.hr)
2. Branko Vukšić, predsjednik Odbora za informairanje, informatizaciju i medije Hrvatskoga sabora
Trg sv. Marka 6, Zagreb (odbor.informiranje@sabor.hr)
3. Goran Radman, glavni ravnatelj HRT-a,
Prisavlje 3, Zagreb (goran.radman@hrt.hr)
4. Nina Obuljen, predsjednica Programskog vijeća HRT-a, Prisavlje 3, Zagreb
Tko je otklonio HRT ("Prizmu", "Manjinski mozaik"), elektronske i pisane medije da obilježe 200-tu obljetnicu života Petra II. Petrovića Njegoša u RH!?
naznačeni organizatori u memorandumu sa zaprepaštenjem i nevjericom svjedoče o hrvatskoj medijskoj šutnji, možda namjernoj opstrukciji ili pak ignoranciji i (li) "neznanju" o događajima. Muk na Hrvatskoj državnoj televiziji (njezinih specijalističkih programa ("Prizme", "Manjinskom mozaiki") kaoidrugim medijima, bilo tiskanima ili elektroničkima obilježio je svečanost posvećene u čast 200. obljetnicu rođenja Petra II. Pertrovića Njegoša (1813.-1851.) u Republici Hrvatskoj.
Naime, 19. listopada 2013. godine održana je međunarodna konferencija pod naslovom RECEPCIJA I NOVO ČITANJE NJEGOŠEVA DJELA. Skup se održao u dvorani Društva hrvatskih književnika, na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu. Uz aktivno sudjelovanje 26 sudionika konferencije, u dupko ispunjenoj dvorani, bilo je mnogo uzvanika iz Crne Gore, i susjednih i dalekih država (Bosne i Hercegovine, Slovenije, Ukrajine). Tom je prigodom pročitano poticajno pismo gosp. Ive Josipovića, predsjednika Republike Hrvatske, gradonačelnika grada Vukovara gosp. Želka Saboa, Župana Osječko-baranjske županije gop. dr. sc. Vladimira Šišljagića te gospodina Slavoljuba Stijepovića, ministra prosvjete u Vladi Crne Gore. Skupu je nazočila njegova ekselencija, veleposlanik Crne Gore u RH gosp. Igor Građević koji je u prigodnoj besjedi sudionicima zaželio uspješan rad. Skupu su nazočili i prigodne čestitke uputili izaslanica Ministarstva kulturnih Republike Hrvatske gosp. Andree Zlatar, gospođa Dubravka Đurić Nemec, predstavnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Matice hrvatske i Društva hrvatskih književnika. Ovo je uistinu veliki jubilej kojega je trebalo dostojno obilježiti, posebice poradi stoljetnih veza između dviju država. Osim što je Petar II. bio crkveni i civilni poglavar Crne Gore, svojim književnim radom dosegao je europske razine. O svemu tomu hrvatska je javnost tih dana bila prikraćena za elementarne informacije o ovom važnom događaju. Nasuprot hrvatskim medijima, istog dana Državna Televizija Crne Gore prenosi vijesti o skupu u Zagrebu u svojim udarnim terminima, posebice u glavnom dnevniku, a sutradan dnevnik "Pobjeda" donosi opsežni članak pod naslovom "Međunarodna konferencija o Njegošu održana u Zagrebu". U članku se ocrtavaju zasluge Njegoševe preko iscrpne pozdravne riječi koje je izgovorio predsjednik Hrvatskih književnika mr. sc. Božidar Petrač. Najsublimnije je te odnose naznačio u pozdravnom pismu ministar prosvjete u Vladi Crne Gore Slavoljub Stijepović. On piše: (…) Hrvatski su naučnici bili glavna podrška u procesu nacionalne i kulturne emancipacije Crnogoraca. Nije tako davno bilo kad se Njegoš nije ubrajao u crnogorsku književnost, nije tako davno bilo ni kad se na spisku nacionalnih književnosti nije mogla naći crnogorska, nije tako davno bilo ni kad se među južnoslovenske jezike nije mogao ubrojiti i crnogorski. Hrvatski su nam naučnici pomogli da se izborimo i za Njegoša i za crnogorsku književnost i za crnogorski jezik. Tim više sam obradovan što se današnji simpozijum organizuje u Hrvatskoj, u Zagrebu, ali i ožalošćen što su me objektivne okolnosti spriječile da prisustvujem i lično pozdravim ovaj simpozijum. (…).
Stoga se s pravom pitamo: Što je to u prigodi obilježavanja života skrivio državnik, vladika i pisac Petar II. Petrović Njegoš u današnjoj Hrvatskoj da o njemu nastade javni muk Možda nečija opstrukcija, a možda i nečija diletantska procjena na HTV, kako se radi o marginalnoj temi, koja u ovom trenutku regionalnih političkih opcija Hrvatskoj može samo naškoditi!?
Naše čuđenje je tim veće što je HTV prije kratkog vremena, prodala organizatorima film "Njegoševim stazama", autora Boža i Karmen Milačić koji je na međunarodnoj konferenciji prikazan, a predsjednik Organizacionog odbora skupa prof. dr. sc. Milorad Nikčević je tom prigodom izravno zatražio od direktora HTV-a suradnju na tom projektu. I Društvo hrvatskih književnika je na vrijeme obavijestilo putem elektronske pošte sve pisane i elektronske medije o tom iznimnom događaju u RH i pozvalo ih na obilježavanje. No osim Hrvatkoga katoličkog radija i HINA-e, niti jedna institucija i novinska kuća nije zabilježila tu veliku Njegoševu obljetnicu.
A, za usporedbu, evo suprotnog primjera.
Kako je prošao Njegošev suvremenik i prijatelj, nekadašnji predsjednik Sabora, ban pučanin i književnik Ivan Mažuranić (1814-1890) i nadasve njegovo proslavljeno djelo "Smrt Smail-age Čengića" (1846) prije nekoliko godina u Crnoj Gori? U istom projektu Kulture u doticaju: stoljeni hrvatski i crnogorski identiteti prof. dr. sc. Milorada Nikčevića, predsjednik i jednog i drugog Organizacijskog odbora, sa svojim suradnicima s Filozofskog fakulteta u Osijeka, otisnuše tom prigodom djelo "Smrt Smail-age čengića", Cetinje 2011., podigoše na Cetinju spomenik-bistu Ivanu Mažuraniću u "Aleji velikana" uz prisustvo nekoliko stotina sudionika, građana Cetinja i Novog Vinodolskog, obilježiše njegovu estetsku osobnost recitalom "Vas je ova zemlja porobila" i kulturnim sadržajem foklornog KUD-a "Ilije Dorčića" iz Mažuranićeva zavičaja - Novog Vinodolskog. Organiziraše veličanstveni znanstveni međunarodni simpozij s više od 65 sudionika, znanstvenika i kuturologa iz svih zemalja istočne i zapadne Europe, a sve pod pokroviteljatom Skupštine Crne Gore i Sabora RH, o čemu svjedoči i snimljeni film o Mažuraniću na TV Crne Gore 2010. Tom prigodom kulturne institucije CG napraviše i dvije retrospektivne izložbe o Mažuraniću i Crnoj Gori, a prije dvije godine izađe i monumentalni Zbornik radova o Ivanu Mažuraniću i Crnoj Gori pod uredništvom eminetnih znastvenika iz RH i CG (2011.) s ukupno 900 stranica.
Zbog svega ovoga medijska šutnja u hrvatskom javnom prostoru, indikativan je pokazatelj kulturne i političke razine aktualnog hrvatskog novinarstva, ponajprije na HRT. Opstrukcije ili neznanje HTV-a, pisanih i elektronskih medija u RH, a povodom 200. obljetnice Petra II. Pertrovića Njegoša, postaju poraznije i potrebno je javno razotkriti i utvrditi: Koje su to "volšebne" sile i personalni subjekti izvršili otklon od Njegoša, njegove 200-te obljetnice u RH i njihovih organizatora te u krajnjem slučaju ispričati se organizatorima skupa i cijeloj kulturnoj i političkoj javnosti Hrvatske i Crne Gore čiji uzajmni odnosi između dviju država sve više sazrijevaju u plodovima prijateljstva! A trenutna šutnja nemilo se i ponajprije povezuje i uz zbivanja među zavađenim Crnogorcima u RH, ponajviše uz sumnjivu Nacionalnu zajednicu Crnogaraca iz Zagreba (NZCH), koja desetljećima, kako je to poznato iz hrvatskog tiska, pravi razdor, majorizaciju svojih zemljaka u RH i ubire, sa svojim jatacima iz manjinske i medijske vlasti, najvećim dijelom novčana sredstva poreznih obveznika RH, namijenjena sveukupnom korpusu crnogorske manjine koja broji nešto manje od pet tisuća ljudi u RH! No bez obzira na tu žalosnu činjenicu, Hrvati i Crnogorci će i dalje obilježavati znamenite obljetnice svojih velikana i doprinositi svojim trajnim odnosima između dviju država!
Za organizatore
predsjednik HCDP "Croatica – Montenegrina"RH
· Predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović
(n/r Mirjam Katulić, glavna tajnica Ureda mirjam.katulic@predsjednik.hr), 10 000 ZAGREB
Ministarstvo vanjskih poslova (n/r prof. dr. sc.Vesni Pusuić), Trg N. Š. Zrinskog 7-8, 10 000 Zagreb
Ministarstvo Kulture RH (prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić) Runjaninova 2. 10 000 Zagreb
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (n/r dr. sc. Željka Jovanovića) Donje Svetice, 35, 10 000 Zagreb
Ambasada Crne Gore u RH (n/r ambasadora Igora Građevića), Trg N. Š. Zrinskog 1, 10000 Zagreb
Ministarstvo prosvjete u Vladi Crne Gore (n/r Slavoljuba Stijepovića)