18Svi
Ur.br. 01-18/41 - I/2020
Zagreb, 11. svibnja 2020.
Ambasada Republike Srbije u Zagrebu
Nj.E. gđa Mira Nikolić
Slavujevac 3
10000 Zagreb
Poštovana Ekselencijo,
dopustite mi da kao predsjednik Društva hrvatskih književnika izrazim ogorčenje i protest zbog toga što je Matica srpska ponovno u svome izdanju „Deset vekova srpske književnosti“ hrvatskoga renesansnoga književnika don Marina Držića uključila u korpus srpske književnosti. Ovdje je riječ o kontinuiranom prisvajanju književnog stvaralaštva Dubrovačke Republike i Hrvata u Boki Kotorskoj od strane srpskih povjesničara književnosti i antologičara. Sva obrazloženja su pseudoznanstvena i iza njih se krije politička ideja velikosrpskog hegemonizma. Umjesto istine i poštovanja susjeda vi nudite koncept novih sukoba, novog sporenja i nove međunacionalne konfrontacije na ovoj razini. A ta je razina za nas važna jer je književnost važan dio etničkog identifikacijskog koda kod svakog naroda, a to znači da je jedan od važnih čimbenika i nacionalne samobitnosti.
Nadali smo se kako će nakon svih ratnih događanja iz vremena režima Slobodana Miloševića praksa veličanja srpske povijesti i prisvajanja tuđe književne baštine otići u povijest. Nažalost, to se nije dogodilo. Žalosno je i zbog toga što su naše dvije nezavisne države potpisale ugovor o bilateralnim odnosima, i uspostavile razinu diplomatske komunikacije na najvišu visinu – razmjene veleposlanika. Ovakvim postupcima remeti se postignuti sporazum i Hrvatska se stavlja u neravnopravan položaj kao objekt grabeži njezine kulturne baštine.
Uljudno Vas molimo prestanite s ovakvom praksom ukoliko želite s Hrvatskom razvijati dobrosusjedske međudržavne i kvalitetne međuetničke odnose. Sve drugo štetit će i Vama i nama.
Đuro Vidmarović
predsjednik Društva hrvatskih književnika, v.r.