U utorak, 25. ožujka 2014. predsjednik DHK Božidar Petrač primio je u prostorijama DHK glavnog ravnatelja HRT-a g. Gorana Radmana iurednicu Trećeg programa Hrvatskog radija Rajku Rusan.
Tema razgovara, inicirana Javnim prosvjedom Društva hrvatskih književnika protiv krajnje neprimjerenih poteza sadašnjega rukovodstva HRT-a, od 26. veljače 2014., bili su odnosi HRT-a prema Društvu hrvatskih književnika i praćenje kulturnih zbivanja u našoj zemlji na HRT-u. Sastanku su nazočili i predsjednik Hrvatskog društva dramskih umjetnika Boris Svrtan, dopredsjednik Hrvatske udruge za zaštitu izvođačkih prava Paolo Sfeci, predsjednica Povjerenstva za medije DHK-a Željka Lovrenčić, predsjednik Povjerenstva za autorska prava DHK Hrvoje Kovačević i tajnica DHK Ružica Cindori. U tolerantnoj i srdačnoj atmosferi razgovaralo se o traženju načina unaprjeđenja praćenja i emitiranja programskih aktivnosti vezanih uz književnost, umjetnost, obrazovanje i znanost na programima HRT-a. U toj prigodi gospodinu Radmanu predano je i pismo koje su potpisali Boris Svrtan, Paolo Sfeci i Božidar Petrač. Pismo, između ostaloga, upozorava na nepovoljne autorske ugovore koje HRT sklapa s književnicima, dramskim i glazbenim umjetnicima.
PISMO HRVATSKOJ RADIOTELEVIZIJI
Zagreb, Prisavlje 3
n/r gospodina GORANA RADMANA, glavnog ravnatelja
Među ljudima sklonim kulturi uvriježeno je mišljenje kako na sceni elektronskih medija Treći program HTV-a emitira najzanimljivije sadržaje, no ujedno je (brojnim reprizama) i podsjetnik kako dramska produkcija HRT-a kakvoćom očito uvjerljivo zaostaje za onom iz vremena JRT-a. Oštriji kritičari tvrde da dramska produkcija HRT-a već neko vrijeme ne postoji.
„Jutarnji list“ 12. veljače donosi dan staru vijest o ukidanju Panoptikuma, Radio napetice i Fantastike u radio drami. Istina, u istom tekstu rukovoditeljica Odjela drame HRT-a Željka Turčinović objašnjava kako za prve dvije emisije ukidanje nije trajno, nego su „samo momentalno na stand byu“, ali čak da je to i točno, u 2015. Panoptikum i Radio napetica dijelili bi isti termin, produkcija bi se prepolovila.
Nekoliko mjeseci prije autori tekstova počeli su nenajavljeno dobivati financijski znatno nepovoljnije ugovore. Prema tim ugovorima HRT zauvijek postaje potpuni vlasnik teksta, bez ikakve naknade, a može ga koristiti i za medije koji će tek biti dijelom nove tehnologije.
Opravdanje za ovakve odluke uprave HRT-a je valjda (treba napomenuti kako za promjenu autorskih ugovora nije ponuđeno nikakvo objašnjenje) štednja. Ukida se program koji je nekomercijalan. Pri tome se potpuno zanemaruje činjenica da je HRT javna televizija koju plaćaju građani Republike Hrvatske te je stoga njezina uloga promicati domaću dramsku produkciju koja je neizostavan dio nacionalnoga kulturnog identiteta kao i autore (književnike, dramske umjetnike, glazbenike) koji sudjeluju u njezinu nastajanju, a ne puko prilagođivanje tržištu.
Potpisnici ovoga pisma pozivaju gospodina Radmana, ravnatelja HRT-a, da vrati spomenute emisije u program, poštuje autorski doprinos i preuzme odgovornost funkcije koju obnaša. HRT ne posluje po tržišnim uvjetima, ima prostora i ljudskih resursa ne samo za održavanje, nego i za oživljavanje dramske produkcije. Njihovo neiskorištavanje puko je sudjelovanje u obezvrjeđivanju programa kulture na HRT-u.
U Zagrebu, 25. ožujka 2014.