Spomenica Hrvati i Dante Društva hrvatskih književnika pojavljuje se u povodu 700. obljetnice Danteove smrti i sadrži studije i tekstove prominentnih hrvatskih danteologa. Ti tekstovi nastali su u rasponu od gotovo stotinjak godina, o pjesniku koji koji je stoljećima nadahnjivao, pratio i obilježavao hrvatsku književnost te ostavio u hrvatskoj kulturi i duhovnosti neizmjeran broj neizbrisivih tragova.
U našu spomenicu Hrvati i Dante uvrstili smo dvadeset i četiri priloga kojima su autori, ugledni i vrsni znalci, književni povjesničari, teoretičari, teolozi, sveučilišni profesori, akademici, vrhunski prevoditelji i pjesnici kronološkim slijedom: Vinko Lozovina, Petar Skok, Grga Novak, Mirko Deanović, Josip Torbarina, Antun Nizeteo, Jure Kaštelan, Ivo Frangeš, Jakov Stipišić, Olga Maruševski, Matko Peić, Radovan Vidović, Frano Čale i Mate Zorić (sa zajedničkim prilogom), Nerkez Smailagić, Ivan Golub, Tomo Vereš, Marko Grčić, Mladen Machiedo, Mirko Tomasović, Josip Bratulić, Ante Stamać, Tonko Maroević (s dva priloga) i Pavao Pavličić.
Kao što je Dante odigrao dvojaku ulogu, postavši „ocem“ talijanske književnosti i europskim klasikom, ili, riječima T. S. Eliota, najuniverzalnijim pjesnikom na modernim jezicima, moglo bi se naposljetku ustvrditi i da višestoljetni hrvatski dijalog s Danteom podjednako svjedoči o razvijenosti hrvatske (književne) kulture i njezinoj kontinuiranoj uključenosti u europska književna zbivanja.
Ova bi knjiga mogla stoga postati primjerenim izvorom informacija za buduće proučavatelje Danteova opusa i njegovih veza s hrvatskom (književnom) kulturom, ali i za zainteresirane neprofesionalne čitatelje.